۱۴ هزار کتابخانه مساجد به کتب نمازی تجهیز شدند

رئیس شورای اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
■ ۱۴ هزار کتابخانه مساجد به کتب نمازی تجهیز شدند

 ۱۴ هزار کتابخانه مساجد به کتب نمازی تجهیز شدند

 ۱۴ هزار کتابخانه مساجد به کتب نمازی تجهیز شدند
 

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی، مشاور وزیر و رئیس شورای اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار مدیریت روابط عمومی ستاد اقامه نماز، ضمن قدردانی از زحمات ستاد برای احیا و توسعه فرهنگ نماز گفت: ستاد اقامه نماز از بدو تاسیس تاکنون گام‌های موثری در این راستا برداشته است و در راس هرم این تشکیلات استاد قرائتی شخصیتی دلسوز به قرآن و مورد احترام مردم و حاکمیت قرار دارد که در طول جلسات تربیتی خود به عنوان الگوی موفق مطرح بوده است.

وی با یادآوری اینکه یکی از اولویت‌های ستاد در ترویج نماز استفاده از ظرفیت نهادها و دستگاه‌ها هست، گفت: سال گذشته در همین راستا تفاهم نامه‌ای بین ستاد اقامه نماز و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شد و در این تفاهمنامه وظایف عمومی و اختصاصی تاکید شده است.

به گفته حجت الاسلام سلیمانی یکی از وظایف عمومی مورد تاکید در این تفاهم نامه، تجهیز نمازخانه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی است، بعد از تصویب این تفاهم نامه، کلیات به حوزه‌های ستادی ابلاغ و دستورالعمل اجرایی تدوین شد.

رئیس شورای اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نظارت بر نحوه اجرای دستورالعمل های این تفاهم‌نامه را گام بعدی خواند و گفت: در حوزه عمومی ابعاد کار روشن است ولی در حوزه تخصصی با توجه به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مجموعه‌های بسیاری در ارتباط است توانسته از ظرفیت آنان برای ترویج فرهنگ نماز استفاده کند.

وی یکی از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و مطبوعات در ترویج فرهنگ نماز عنوان کرد و گفت: بالغ بر ۴۰۰۰ کتابخانه در سطح کشور فعالیت می کنند که با ارسال کتاب‌هایی با موضوع نماز برای رده‌های سنی مختلف در این راستا گام برداشته شده است.

به گفته وی از ظرفیت سینماهای کشور نیز در این راستا استفاده شده و جشنواره‌ای را با عنوان “نماز از نگاه دوربین” با همکاری انجمن سینماهای جوان با محوریت استان قم برگزار کردیم که آثار خوبی نیز به جشنواره ارسال شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حوزه تئاتر یکی دیگر از ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، تصریح کرد: از ظرفیت هنرهای تجسمی نیز در راستای ترویج نماز استفاده شده است.

به گفته وی بالغ بر ۲۶ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد با عضویت ۲ میلیون جوان و نوجوان در کشور فعالیت می‌کنند و ۱۴ هزار کتابخانه مساجد فعال دارند که این کتابخانه‌ها به کتاب‌های نماز مجهز شده است.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از شبکه ملی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ نماز است، گفت: همچنین از ظرفیت موسسات قرآنی نیز در راستای ترویج فرهنگ نماز استفاده می شود.

این مسئول با یادآوری اینکه سازمان حج و زیارت و سازمان اوقاف و امور خیریه نیز کمک حال این وزارتخانه در ترویج فرهنگ نماز هستند، یادآور شد: در مناسک حج چندین هزار نفر در قالب حج واجب و تعداد قابل توجهی در حج‌های عمره به عربستان اعزام می‌شوند که یکی از ماموریت‌های سازمان حج توجه به نماز حجاج است که ضمن تصحیح قرائت نماز، زائران با احکام نماز هم آشنا می‌شوند و در این راستا روحانیون کاروان‌ها این ماموریت را با جدیت دنبال می‌کنند.

وی به وجود ۸۰۰۰ بقعه و امامزاده در کشور اشاره کرد و گفت: فرصت اقامه نماز در بقاع متبرکه و بیان احکام نماز در این اماکن مذهبی وجود دارد.

عضو هیات امنای ستاد اقامه نماز به برگزاری دوره‌های آموزشی برای مدیران ارشد و میانی در طول سال اشاره کرد و گفت: به این افراد گواهی پایان داده نیز اهدا شد.

وی به طرح فرهنگی تربیتی چهره به چهره که در ۳۰ استان کشور اجرا شد اشاره کرد و گفت: در این طرح ۲۰۰۰ مربی دوره‌های آموزشی نماز را برای ۲۰ هزار دانش اجرا کردند.

به گفته حجت الاسلام ارباب سلیمانی، طرح تربیتی چهره به چهره برای دانش آموزان رده سنی ۱۱ تا ۱۸ سال برگزار شد و ضمن پاسخگویی به شبهات دانش آموزان در حوزه نماز احکام نماز به آنان آموزش داده شد.

وی به اجرای طرح ملی “شهر من شهر نماز” در ۳۰ استان کشور اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف آموزش شیوه‌های دعوت فرزندان به نماز در ۲۲ استان اجرا شد و پیگیر هستیم تا در ۸ استان باقی مانده نیز اجرا شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیگیری سند راهبردی نماز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: این سند به زودی رونمایی خواهد شد. همچنین برگزاری مسابقات متنوع نماز با همکاری ستاد اقامه نماز از دیگر اقدامات وزارتخانه متبوع است و به همین منظور در سی امین اجلاس سراسری نماز با همکاری ستاد اقامه نماز مسابقه “پیام معنویت” که شامل ۳۰ پیام مقام معظم رهبری به اجلاس نماز اجرا شد.

وی اضافه کرد: همچنین مسابقه” راز بندگی” سال گذشته در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و مورد استقبال قرار گرفت.

وی به تلاش برای تصویب اصلاح آیین نامه سند راهبردی اشاره کرد و گفت: این آیین نامه در حوزه‌های تخصصی که رنگ و بوی فرهنگی دارد به کمیسیون فرهنگی ارسال و پس از بازنگری به روز رسانی شد و مورد تصویب قرار گرفت.

عضو هیات امنای ستاد اقامه نماز عضویت قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در شورای فرهنگ عمومی را نیز از دیگر اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد و گفت: مسئولان ستاد اقامه نماز استان نیز عضو شورای فرهنگی عمومی استان خود خواهند شد.

 

ستاد اقامه نماز

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1403/3/23 ساعت 12:56
کد : 6171
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
کتاب نمازی
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نماز
حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی

■ تعقیباتی که برای رفع بلا هم بکار می آید

حضرت سلمان (ع) می‌فرماید: روی شمشیر مولا علی (ع) یازده کلمه دیدم که نوشته شده است؛ هرکسی بعد از نماز صبح این چند کلمه را بگوید خودش، خانواده اش و فرزندانش در حفظ و امنیت الهی بوده و همیشه در سفر و حضر و در خواب و بیداری از بلایا محفوظ هستند. ...

■ استاد مرکز تخصصی نماز به خیل شهدای مدافع حرم پیوست

به گزارش قنوت ؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن دهقانی،  استاد حوزه علمیه قم  و استاد سابق مرکز تخصصی نماز روز اربعین در دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام در سوریه به فیض عظیم شهادت نائل آمد. شهادت روحانی مدافع حرم  را به محضر امام زمان ...

■ رادیو قرآن با کرسی تلاوت در مساجد به استقبال نماز صبح می‌رود

مدیر شبکه رادیویی قرآن از راه‌اندازی کرسی تلاوت قرآن در اذانگاه صبح خبر داد و گفت: در راستای عمل به سنت و سیره معصومین (ع) و تأکید بر قرائت قرآن سحرگاهی و همچنین به منظور احیای نماز جماعت صبح مساجد، شبکه رادیویی قرآن مصمم است با برپایی کرسی&zwnj ...

■ حمله نیروهای سعودی به منازل شیعیان در تاروت به دلیل اقامه نماز جماعت

حمله نیروهای سعودی به منازل شیعیان در تاروت به دلیل اقامه نماز جماعت پایگاه خیری «مرآه البحرین» نوشت: نیروهای امنیتی عربستان سعودی روز دوشنبه «زهیر بوصالح» شهروند شیعی استان الخبر این کشور را به دلیل اقامه نماز جماعت در منزل ...

■ واکنش حجت‌الاسلام رفیعی به مروجین اسلام رحمانی

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی ۱۵ شهریورماه در ضمن جلسه تفسیر سوره حجرات در مدرسه امام خمینی(ره)، به اظهارات حسن آقامیری که با استناد به قبول توبه حر از سوی امام حسین(ع)، خواهان بازگشت برخی چهره‌های هنری شده بود، اظهار کرد: سال ۸۱ نخبگان حوزه راجع ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز