یادداشت دکتر زرهانی با عنوان "نماز و دفاع مقدس"منتشر شد

■ یادداشت دکتر زرهانی با عنوان "نماز و دفاع مقدس"منتشر شد

یادداشت دکتر زرهانی با عنوان "نماز و دفاع مقدس"منتشر شد

دکتر سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور، یادداشتی را با عنوان “نماز و دفاع مقدس” به روابط عمومی ستاد ارائه دادند که متن آن به شرح زیر است:

بسمه تعالی

یکی از حوادث بزرگ قرن بیستم پدیده جنگ تحمیلی و حمله عراق با سرکردگی رژیم بعث به ایران اسلامی است. چهل سال پیش رژیم بعثی عراق با تجهیزات کامل به ایران اسلامی ناجوانمردانه حمله کرد در علت بروز این رخداد خطرناک سخن بسیار گفته­اند ولی در بین علل موارد ذیل حائز اهمیت است :

۱- از پای انداختن انقلاب اسلامی و جلوگیری از انسجام و استحکام این حرکت توحیدی که در برابر نظام     سرمایه­داری و اشتراکی قد علم کرده بود و امیدهای تازه­ای در دل مسلمانان و مستضعفان جهان به وجود آورده بود.

۲- ایجاد شکاف در جهان اسلام و استهلاک سرمایه­های مادی و معنوی مسلمین و برنامه­ریزی برای بروز تضاد بین شیعه و سنّی و عرب و عجم به سود اسرائیل غاصب

۳- درگیر کردن نیروهای متفکر انقلاب اسلامی به امور نظامی و ممانعت از نظام­سازی و تمدن آفرینی برمبنای    جهان­بینی توحیدی و متوقف کردن حرکت تکاملی انقلاب اسلامی در ابعاد نظری و عملی و جلوگیری از اسوه­سازی.

در این حرکت براندازانه آمریکا و شوروی که با هم در حال جنک سرد بودند دست به دست هم دادند و از صدام بعثی حمایت کردند. و از انواع تجهیزات نظامی و رادارهای پیشرفته و خدمات جاسوسی او را بهره­مند کردند. افزون بر دو ابر قدرت قرن دولت­های اروپایی و شیوخ و شاهان مرتجع منطقه و منافقین و جریان­های معاند داخلی و بین­المللی همه با هم پشت سر رژیم بعث ایستادند و در تأمین اطلاعات سری و امکانات جنگی به او کمک کردند.

به غیر از معمر القذافی و حافظ اسد که چشم به عظمت انقلاب اسلامی و تحول آفزینی آن در جهان اسلام دوخته بودند کسی از سران عرب از کمک به صدام مضایقه نکرد. اروپا و آمریکا از شعار پر جاذبه­ی حقوق بشر چشم پوشیدند و حتی تسلیحات شیمیائی مرگبار در اختیار دشمن مهاجم قرار دادند و سازمان ملّل و محافل جهانی هم تحت سیطره غرب مهر سکوت برلب زدند و نظاره­گر جنایات بعثی­ها شدند.

در چنان شرایط خطیر و اوضاع بغرنجی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه با تأسی به سید الشهداء وارد میدان ایستادگی شد و ملّت بزرگ ایران بالاخص نوجوانان و جوانان برومند و موحد این سرزمین در قالب بسیج در کنار نیروهای مسلح ارتش و سپاه تاریخ را ورق زدند و حماسه­ای جاودانه آفریدند.

ارتش بعثی از هوا و زمین و دریا حمله کرد و در کوتاه مدّت بخش قابل توجهی از سرزمین­های ما را به تصرف در آورد و آهنگ پیروزی سرداد.

تا آنجا که ملک حسین پادشاه اردن در یکی از جبهه­ها کنار صدام ایستاد و ماشه توپ جنگی را به سمت ایران چکاند. معادل میلیاردها دلار نفتی موشک و بمب به مناطق مسکونی و خطوط دفاعی ایران اصابت کرد. هر روز آتش جنگ شعله­ورتر می­گردید و رژیم بعث با احساس زبردستی و سرمستی به رجزخوانی می­پرداخت و دم از

 امروز مهران و فردا تهران می­زد ولی نمی­دانست که : « إِنَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا … » و صاحب انقلاب اسلامی کس دیگری است و به اقتضای فلسفه تاریخ در نگاه توحیدی حق بر باطل پیروز می شود و باطل چون کف روی آب مختصر جولانی می­دهد و سر انجام نابود می­گردد.

امام و رزمندگان اسلامی و یاران امام (ره) بالاخص مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه­ای     (مدظله العالی) و شهید بزرگوار دکتر مصطفی چمران نمایندگان ولی امر مسلمین در شورای عالی دفاع و نیرو­های حزب الله در همان آغاز جنگ با دو پدیده رنج آور مواجه بودند.

پدیده اول بی رحمی و سر سختی رژیم بعث عراق و پدیده دوم ناسازگاری جانشین فرماندهی کل قوا و  رئیس جمهور وقت که مشی لیبرالی داشت و چشم به معادلات بین­المللی دوخته بود و یارای مقاومت نداشت یعنی از یک سو محاصره و سرکوب دشمن غدار و از سوی دیگر تعلل و سهل انگاری و امساک خیانت ­آمیز  رئیس جمهور بنی صدر در تجهیز نیرو های مردمی و تغافل و تجاهل از شرایط دشواری که رزمندگان با دست خالی با آن مواجه بودند.

در چنین هنگامه­ای ملّت بزرگ ایران کاری کارستان کرد و با تمام وجود از جبهه­ های حق علیه باطل حمایت کرد.

مقاومت ایران اسلامی تجلی­گاه توحید نظری و توحید عملی در برابر سامانه جهانی شرک گردید و صحنه­هایی را در خط شکنی و عملیات­های پیچیده به نمایش در آورد که اسباب شگفتی کارشناسان نظامی آمریکا، شوروی و ناتو را فراهم آورد و آرام آرام لحن رادیو­های بیگانه عوض شد و سخن از پیروزی­ها و ابتکارات رزمندگان اسلام به میان آوردند و به توانایی ارتش، سپاه و بسیج و نفوذ معنوی و مدیریت حکیمانه امام اعتراف کردند.

آنان از شکل­گیری هسته­های مقاومت اسلامی در کشور­های منطقه و بروز تزلزل در ارکان رژیم صهیونیستی دچار نگرانی شدند. گویی متوجه شدند که نه تنها ملّت ایران بلکه طیف وسیعی از مسلمین جهان در دفاع مقدس نایل به تولدی دیگر شده­اند و درحال رقم زدن آینده­ای متفاوت برای منطقه و جهان اسلام هستند و مصمم به شکستن ستون­های استعمار نو و کهنه در مناسبات بین­المللی می­باشند.

غرب دچار تردید و اضطراب شد و آهنگ آتش بس و مذاکره را سر داد. بعد از عملیات­های فتح المبین و آزادی خرمشهر و شکستن حصر آبادان عرق سردی بر پیشانی صدام و آمریکا، شوروی، اروپا و مرتجعان منطقه نشست و فهمیدند که ده برابر بادی که کاشته­اند باید طوفان درو کنند و با جلوه­های ناخواسته­ای از مقامت اسلامی دست و پنجه نرم کنند.

و مهیای استقبال از تحولات ناشناخته­ای در آینده شوند و بدانند که « وَمَکَرُوا وَمَکَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَیْرُ الْمَاکِرِینَ » اکنون باید دید که رمز و راز آن مقاومت شکوهمند و صف­شکنی تاریخ­ساز در چه چیزهایی بود و علت آن ایستادگی را در کجا باید جستجو کرد؟

شکی نیست که نماز عارفانه و راز و نیاز شبانه رزمندگان اسلام در رأس اسباب و عوامل آن استقامت­های آسمانی بود. نگارنده این سطور که از حسن اتفاق از همان لحظات آغازین شکل­گیری دفاع مقدس توفیق همراهی با رزمندگان اسلام را داشته است از نزدیک شاهد آن عشق بازی­های خالصانه در سنگر­ها و خطوط مقدم بوده است.

از نوجوانان نابالغ اما حکیم و اهل معرفت تا پیران سالخورده و سپیدموی راست قامت، شب­های پر راز و نیاز و سرشار از سوز و گدازی را پشت سر می­گذاشتند و همچون اصحاب رسول خدا (ص) در صدر اسلام و یاران امام حسین (ع) در کربلا شب­ها را به مناجات می­پرداختند و روز­ها با قوت و توان الهی به دشمنان متجاوز می­تاختند و پرچم پیروزی حق بر باطل را بر می­افراختند.

وقتی شما وارد سنگری می­شدید نشانه­های اقامه نماز را می­دیدید.

اگر این کار در شب اتفاق می­افتاد افرادی را مشاهده می­کردید که با فاصله از سنگر در گوشه­ای سر بخاک نهاده­اند و در حال ابتهال با خدای خویش به سر می­بردند و آسمان همراه با آنان به رکوع ایستاده است و فرشتگان از عظمت روح آن فرشته خویان دچار اعجاب شده­اند.

در هم شکستن قدرتمند­ترین ارتش خاورمیانه و به زانو در آوردن قدرت­های بین­المللی حامی صدام فقط با سلاح و تدبیر نظامی میسر نبود و احتیاج مبرم به شب زنده­داری و تهجد و مناجات داشت و خداوند این نعمت عظمی را به رزمندگان عنایت فرمود.

نمازهای جماعت سپاه توحید در میادین نبرد که یادآور نماز روز عاشورای امام حسین (ع) در کربلا بود در پشت جبهه­ها هم به نوعی قابل رؤیت بود. روزهای جمعه زن و مرد و پیرو جوان در مصلاها حماسه می­آفریدند و یاران امام با فصاحت و بلاغت معارف دین و ضرورت ایستادگی در برابر دشمن مهاجم و توطئه­های آمریکای جهانخوار را تعلیم می­دادند و نمازگزاران را ترغیب به جهاد با جان و مال در راه خدا و نجات میهن اسلامی می­کردند.

و در مدارس هم نمازهای جماعت میعادگاه پویندگان راه حق و کانون پرورش رزمندگان تازه نفس و با انگیزه برای تقویت جبهه­ ها بود نماز در مدارس و مساجد و مصلی­ها انسان موحد و مقرب پرورش می­داد و عطر توحید و نیایش را در فضا می­پراکند و دل­ها را به وجد می­آورد. اگر نماز و نیایش و اشک­ها و عشق­های آسمانی نبود ما در جنگ کاری از پیش نمی­بردیم و امروز سرنوشت دیگری داشتیم.

نماز حیات طیبه را برای ملّت ایران به ارمغان آورد.

نماز و مسجد و نیایش و عالمان دین و امام و امت، هم در شکل­گیری و پیروزی انقلاب اسلامی نقش بی­ بدیل داشتند و هم در پیروزی­های دفاع مقدس آثار جاودانه­ای به ارمغان آوردند.

امروز هم در عصر تحریم و بلایای ارضی و سماوی نماز سنگر و پناهگاه مستحکم مردم به شمار می ­آید.

آینده بشریت با نماز و ارتباط عبد و معبود و امامت و رهبری عادل و موحد و هادی پیوندی عمیق دارد و نماز نه تنها معراج مؤمن بلکه معراج امت اسلامی و خاستگاه تمدن نوین مسلمین جهان قلمداد می­شود.

در عصر مادی­گرایی که ملّوث به آثار « فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاهَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ ۖ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا » است نماز پلی بین زمین و آسمان و عروه الوثقی و حبل المتین نجات بخش امت اسلامی است. ملّت عزیز و موحد ما بلکه همه مسلمانان جهان در شرایطی که تمّدن غرب دوران مرگ تدریجی و انقراض استدراجی را تجربه می­کند بیش از گذشته نیازمند نماز و راز و نیاز با مدّبر و خالق هستی هستند. نماز با ولایت و معنویت و بصیرت و اخلاص فرد و جامعه را می­سازد و ریشه فحشاء و منکر را بر باد  می­دهد « إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ » و جهان را امن و آبادان و خوش منظر می­کند.

وقتی نماز اقامه شود رایحه عدل و انفاق و زکات و مواسات و همدلی مشام­ها را می­نوازد و جان­ها را معطر به بوی خوش توحید می­کند. زیرا نماز عماد و عمود دین و اسباب تقرب متقیان به درگاه الهی است.

ما گام اوّل یعنی پیروزی انقلاب اسلامی با نماز برداشته­ایم و در گام دوّم یعنی در دوران دفاع مقدس در پرتو « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ » شاهد پیروزی را در آغوش کشیده­ایم و در گام سوّم یعنی ساختن و پرداختن جامعه تراز توحید و پایه­گذاری تمدن نوین اسلامی و انتشار فروغ حیات طیبه به عنوان مطلع ظهور منجی و مهدی موعود (عج) نیازمند نمازیم که تمدن­ها بی نماز فرو می­پاشند. و نماز تمدن­ساز­ترین پدیده در عالم هستی است.

 دکتر سید احمد زرهانی

قائم مقام ستاد اقامه نماز

منبع: ستاد اقامه نماز

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1399/6/31 ساعت 13:31
کد : 4498
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
دکتر زرهانی
ستاد اقامه نماز
دفاع مقدسع

■ برگزاری دومین گردهمایی مشترک خادمین نماز در مشهد مقدس

مسعود دریس مدیر روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز در خصوص اهداف این گردهمایی گفت: هدف از برگزاری این گردهمایی تبیین سیاست های کلی و ابلاغ برنامه های سال آتی و همچنین تبادل تجربیات و ایده های موفق مراکز استان ها و شهرستان های تابعه خواهد بود ...

■ مسجد فضای باز ۶۰۰ ساله در ترکیه، هر ساله میزبان هزاران نمازگزار است

مسجد 557 ساله سرباز که در 800 متر ارتفاع از دریا در منطقه سرسبز و زیابی از دریای سیاه میان دو استان ترابزون و استان گوموش خانه در کشور ترکیه واقع شده، هر ساله میزبان هزاران نمازگزار، گردشگران داخلی و خارجی و طبیعت دوستان می باشد. مسجد مذکور مستطیل ...

■ مجموعه مقالات سومین کنگره ملی نماز، سلامت روان و نشاط معنوی منتشر شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور، مجموعه مقالات سومین کنگره «نماز، سلامت روان و نشاط معنوی» که به همت مرکز مشاوره دانشگاه تهران و همکاری مجموعه‌هایی همچون ستاد اقامه نماز کشور در ۱۲ آذرماه سال جاری، در تهران برگزار شده بود م ...

■ درجات اهل نماز در قيامت چگونه است؟

در هياهوي روزگار و مشکلاتي که ناخواسته هر روز بر سر راه انسان قرار مي‌گيرند، ممکن است آنچنان که شايسته است به نماز توجه نکنيم لذا خواندن نمازي با توجه و خشوع، يکي از خواست‌هاي قلبي هر فرد مۆمن به شمار مي‌رود. نمازجايگاه نمازگزار درق ...

■ انطباق عجیب وضو با نشاط در مغز انسان

 روز سه شنبه ستاد استان اهواز کنفرانس مجازی آنلاین اینترنتی با دکتر سید علی مرعشی پزشک و روانشناس دانشگاه شهید چمران اهواز داشتند. جناب آقای دکتر با تحقیقات و مستندات زیبایی پزشکی و روانشناسی به بررسی انطباق عجیب و شگفت انگیز وضو با قشر مخ ان ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز