مساجد مجلل با قیمت‌های هنگفت نسازید

حجت‌الاسلام قرائتی مطرح کرد:
■ مساجد مجلل با قیمت‌های هنگفت نسازید

مساجد مجلل با قیمت‌های هنگفت نسازید

 «حجت‌الاسلام قرائتی» در نشست آموزشی جایگاه نماز از منظر آیات و روایات ویژه مدیران و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بازنگری در نماز یک امر مهم است، اظهار داشت: امام صادق(ع) با وجود مقام امامت خود سحرگاه‌های ماه رمضان با خدا صحبت می‌کرد و به خداوند اذعان داشت که به هنگام سخن با دیگران تمام حواسم متوجه فرد است اما به هنگام نماز تمرکز ندارم، امام با وجود همه توجهات خود در نماز به خداوند می‌گوید من نسبت به نماز شاید کوتاهی می‌کنم.

رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور، ادامه داد: نماز را نباید سبک شمرد، امروز یک مدیر یا حتی یک فرد ساده برای دیدار با فردی بهترین مکان را انتخاب و بهترین پوشش را دارد اما برای دیدار با خدا تا چه اندازه اهمیت قائل هستیم، نگاه به نمازخانه‌های برخی ادارات نشان می‌دهد که میزان توجه ما به امر نماز تا چه اندازه است در حالی که اتاق برخی مدیران بسیار مجلل است.

وی  تاکید کرد: یکی از مشکلات ما این است که نسبت به نماز بالغ نشدیم، به همین خاطر نمی‌توانیم درک کنیم که چگونه تیری را در حین نماز از پای علی بن ابی طالب(ع) بیرون کشیدند.

حجت‌الاسلام قرائتی یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متشکل از سه کلمه است که تمام محتوای این سه کلمه در نماز نهفته است، توقع امروز ما از این وزارتخانه باید این باشد که در گام اول وزارت آموزش و پرورش را ارشاد کند تا خاک این سازمان به رشد نیروهای خوب بینجامد.

وی افزود: اگر امروز مدارس و دانشگاه را به خوبی ارشاد کنیم به رشد دانش‌آموزان و دانشجویان کمک کرده و در آینده افرادی به جامعه معرفی می‌شوند که مهارت زندگی کردن را می‌دانند. مشکل امروز ما درس‌های بدون مهارت در آموزش و پرورش است و این دستگاه باید نسبت به تغییر رویه آموزش خود ارشاد شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور بیان کرد: یکی دیگر از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که مساجد را ارشاد کند، چرا باید مساجدی مجلل با قیمت‌های هنگفت ساخته شود در حالی که ما در برخی مناطق حتی یک مسجد هم نداریم و برای خواندن دو رکعت نماز باید کیلومترها راه را سپری کنیم تا به یک مسجد برسیم.

حجت‌الاسلام قرائتی ابراز داشت: به جای تجمل در مساجد به دنبال تقوا باشیم، در این راستا باید به سخنان سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در جمع ائمه جماعات مساجد اشاره کرد که گفت «امام جماعت نباید حیطه کار خود را تنها محیط یک مسجد ببیند بلکه کل محیط یک محله حیطه کاری او است».

وی با انتقاد از سبک زندگی امروز مردم خاطرنشان کرد: متاسفانه جامعه حال حاضر با یک بی‌حوصلگی و توقع بیش از حد روبه‌رو است، به همین منظور باید سبک زندگی را تغییر داد، برای مثال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند با ساخت فیلم‌هایی با محتوای ازدواج آسان سبک زندگی جامعه را شکل بدهد، یا حتی این دستگاه می‌تواند از افرادی که حرف‌شان نفوذ دارد برای ارشاد جامعه استفاده کند.

رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور با بیان اینکه انسان برای انجام هرکاری راهی پیدا خواهد کرد، گفت: عمر انسان کوتاه و فرصت‌ها به سرعت از کنار انسان می‌گذرد، بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در وهله اول وظیفه ارشادی خود را در آموزش و پرورش دنبال کند، به جای آنکه جلسات شورای فرهنگ عمومی برای نامگذاری روزها بگذاریم جلسه‌هایی برای اصلاح و ارشاد جامعه بگذاریم.

حجت‌الاسلام قرائتی تصریح کرد: بیش از آنکه به دنبال محتوای قرآن و دین باشیم به سمت پوسته آن رفته‌ایم، هر روز مسابقات مختلف قرآنی برگزار می‌کنیم و هزاران قاری در آن شرکت می‌کنند، تا به حال کسی به دنبال اینکه فایده این مسابقات چیست رفته است، این تعداد مسابقات برگزار می‌شود در حالی که به جای پرداختن به مغز قرآن به پوست آن می‌پردازیم.

وی در پایان سخنان خود افزود: روزگاری آموزش و پرورش طرح تحول را مطرح کرد، شاید به ظاهر این طرح خوب باشد اما این طرح را زمانی می‌توان اجرا کرد که ابتدا در خودمان تحول ایجاد کنیم، سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ابتدا در خود تحول ایجاد کرد و سپس جامعه را متحول کرد، پس جامعه امروز ما مرد تحول می‌خواهد نه طرح تحول.

منبع: خبرگزاری ایلنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1398/10/24 ساعت 12:40
کد : 4004
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
مساجد
ساخت مسجد
مساجد ساده
حجت الاسلام قرائتی
رئیس ستاد اقامه نماز
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

■ وضعیت بازگشایی مساجد و اماکن مذهبی

«سعید نمکی» در ارتباطی اینستاگرامی درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور، گفت: ما در این مدت شب و روز نداشتیم و همین الان با رئیس دانشگاه علوم پزشکی خورستان صحبت می‌کردم و همچنین نامه‌ای به وزیر کشور نوشتم تا مجموعه ای از محدویت‌ ...

■ برقراری نماز جماعت با رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی مساجد

مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران در خصوص ادامه اقامه نماز جماعت و مراسم ماه محرم اطلاعیه صادر کرد. متن اطلاعیه به شرح ذیل است: باسمه تعالی محضر مبارک ائمه محترم جماعات، امنای مکرم، کارگزاران خدوم و نمازگزاران شریف مساجد استان تهران ب ...

■ امور مساجد بیانیه قبلی را اصلاح کرد/ لغو نماز جماعت اجباری نیست

 مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، در خصوص لغو نمازهای جماعت مساجد، توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه می آید: بسمه تعالی ضمن عرض سلام و احترام و تبریک اعیاد رجبیه مخصوصا میلاد با سعادت امیرالمؤمنین علی علیه السلام و گرامیداشت مقام پ ...

■ شروط اوقاف مصر برای پخش قرآن قبل از اذان مغرب و صبح از مساجد این کشور

 وزارت اوقاف مصر در بیانیه ای اعلام کرد: پخش قرآن کریم از مساجد پیش از اذان مغرب و اذان صبح بنا بر شروط گذاشته شده مانعی ندارد. وزارت اوقاف مصر در این بیانیه به شروط زیر اشاره کرد و گفت: امام مسجد باید مشخص باشد و مسئول پخش قرآن در مسجد و بست ...

■ تلفیق و تجمیع مرکز تخصصی نماز و مهدویت

حجت الاسلام قرائتی با اشاره به عملکرد ستاد اقامه نماز، مرکز تخصصی نماز، مرکز تخصصی مهدویت و همچنین دوره های مهارت بیان تفسیر طی حکمی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ مجتبی کلباسی را مامور به تلفیق و تجمیع این موسسه ها در قالب یک موسسه آموزش عالی حوزوی ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز