آداب نماز جماعت 2

■ آداب نماز جماعت 2

آداب نماز جماعت 2

آداب نماز جماعت 2

اسلام ديني است که براي حضور مردم در جنبه­ هاي گوناگون و به ويژه اجتماعات ديني اهميت فراواني قائل است؛ زيرا وحدت مسلمين که از مهم­ترين تعاليم اسلامي است با همين اجتماعات تأمين مي­شود. به همين جهت در قرآن و روايات اسلامي به نماز جماعت و عبادات جمعي تأکيد شده است. بديهي است هر چه اجتماعات مسلمين با شکوه­تر باشد آثار و برکات بيشتري به دنبال خواهد داشت.

 

آداب نماز جماعت

همان­گونه که اصل نماز آدابي دارد، نماز جماعت نيز آدابي دارد که رعايت آنها موجب فضيلت بيشتر جماعت خواهد بود. اين آداب برخي دربارة امام جماعت و برخي دربارة مأمومين در روايات اسلامي به آنها دستور داده شده است. در اينجا به بيان برخي خود آداب اکتفا مي­کنيم:

1. امام محمد باقر(ع)مي­فرمايند: صف­هاي نخست جماعت از بقيه صفوف برترند و در صف­هاي نخست، هرچه مأموم به امام نزديک­تر باشد از فضيلت بيشتري برخوردار است.[1] اگر مأموم يک مرد باشد مستحب است طرف راست امام بايستد.

 اگر يک زن باشد مستحب است در طرف راست امام طوري بايستد که جاي سجده­اش مساوي با قدم امام باشد. اگر يک مرد و يک زن يا يک مرد و چند زن باشند مستحب است مرد طرف راست امام و بقيه پشت سر امام بايستند. اگر چند مرد و چند زن باشند مستحب است مردها پشت سر امام و زن­ها پشت سر مردها بايستند.[2]

2. مستحب است اهل فضل يعني کساني که از جهت علم و کمال و عقل و تقوا برترند در صف اول و قرار گيرند در طرف راست صف اول که بهترين محل صفوف نماز است. امام باقر(ع) فرمودند: در کنار امام جماعت و نزديک به او بايد انسان­هاي بالغ و برخوردار از عقل و درايت بايستند که اگر امام جماعت دچار نسيان و اشتباه شد او را متذکر سازند.[3]

3. ايستادن در نزديکي امام.

4. ايستادن در طرف راست صفوف نماز که افضل است از طرف چپ آنها. سهل­بن­زياد از امام صادق(ع) نقل مي­کند که فرمودند: برتري طرف راست صفوف بر طرف چپ آنها همچون برتري نماز جماعت بر فرادا است.[4]

5. مستحب است صفوف نماز جماعت منظم و نزديک به يکديگر باشد؛ بين کساني که در يک صف ايستاده­اند فاصله نباشد؛ شانۀ آنها در رديف يکديگر قرار گيرد.

6. تأکيد شده است که مأمومين تکبيرة الاحرام را با امام جماعت درک کنند که فضيلت بسياري دارد. پيامبر اکرم(ص) فرموده­اند: ثواب تکبير اول نماز با امام از دنيا و آنچه در آن است بهتر است.[5]

7. مستحب است که هنگام گفتن "قد قامت الصلاة" مأمومين بپاخيزند.

8. مستحب است که مأموم پس از تمام شدن "حمد" امام بگويد: "الحمدلله رب العالمين".

9. مستحب است امام جماعت در وسط صف قرار گيرد.

10. مستحب است امام جماعت حالِ مأمومي را که از ديگران ضعيف­تر است رعايت کند و عجله نکند تا افراد ضعيف به او برسند. نيز مستحب است قنوت و رکوع و سجود را طول ندهد مگر اينکه بداند همه کساني که به او اقتدا کرده­اند به اين کار مايلند.

11. مستحب است امام جماعت در حمد و سوره و ذکرهايي که بلند مي­خواند صداي خود را به قدري بلند کند که ديگران بشنوند؛ ولي بايد بيش از اندازه صدا را بلند نکند.

ا12. گر امام در رکوع بفهمد نمازگزاري تازه رسيده و مي­خواهد اقتدا کند، مستحب است رکوع را دو برابر هميشه طول بدهد. بعد برخيزد اگر چه بفهمد ديگري هم براي اقتدا وارد شده است.

13. اگر در صف­هاي جماعت جا باشد مکروه است نمازگزار تنها بايستد.

14. مکروه است مأموم ذکرهاي نماز را طوري بگويد که امام بشنود.

15. مکروه است که پس از گفتن "قد قامت الصلاة" مأمومين سخن بگويند.[6]

 

 

 

 

 

[1]. عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِی­جَعْفَرٍ ع قال: وَ أَفْضَلُ الصُّفُوفِ أَوَّلُهَا وَ أَفْضَلُ أَوَّلِهَا مَا دَنَا مِنَ الْإِمَامِ. (كليني، كافي، ج3، ص372)

[2]. این مطلب مطابق فتوای امام خمینی ; و بعضی دیگر از مراجع معظم تقلید می­باشد و بعضی از مراجع رعایت موارد فوق را احتیاط واجب می­دانند و در بعضی موارد هم اختلاف فتوا وجود دارد.(ر. ک به توضیح المسائل مراجع، ج1، ص 829 و 830، مسئله 1480).

[3]. عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِی جَعْفَر7: قَالَ قَالَ لِیَکُنِ الَّذِینَ یَلُونَ الْإِمَامَ أُولِی الْأَحْلَامِ مِنْکُمْ وَ النُّهَی فَإِنْ نَسِیَ الْإِمَامُ أَوْ تَعَایَا قَوَّمُوهُ(كليني، كافي، ج3، ص372)

[4]. عَنْ سَهْلِ­بْنِ­زِیَادٍ بِإِسْنَادِهِ قَالَ: قَالَ 7 فَضْلُ مَیَامِنِ الصُّفُوفِ عَلَی مَیَاسِرِهَا کَفَضْلِ الْجَمَاعَةِ عَلَی صَلَاةِ الْفَرْدِ. (شيخ كليني، كافي، ج3، ص373)

[5]. جامع احادیث شیعه، ج 7، ص 363، ابواب صلاة الجماعة، باب 34، ح 2.

[6]. ر. ک العروةالوثقی، کتاب الصلاة، فصل فی مستحبات الجماعة و مکروهات.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 751 کلمه
1403/4/12 ساعت 13:47
کد : 3597
دسته : آداب ظاهری نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز جماعت
پاداش نماز جماعت
آداب نماز
مرکز تخصصی نماز
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز