نماز و مهدویت

■ نماز و مهدویت

نماز و مهدویت

فلسفه خلقت انسان رسیدن به توحید و مقام قرب الهی می باشد. لذا خداوند از باب لطف برای هدایت بشر، دستورهایی را وضع و توسط رسولان خود به مردم ابلاغ فرموده است تا انسان ها با بکارگیری آن فرامین، راه رشد و ترقی به سوی کمال را پیدا کنند. نماز از جمله این فرایض می باشد که طبق آیات و روایات در تمام ادیان الهی جزء صفارشات انبیا بوده است.[1] در این باره امام صادق علیه السلام می فرماید: «احب الاعمال الی الله عزوجل الصلوة و هی آخر وصایا الانبیاء[2]؛ محبوب ترین اعمال نزد خدای متعال نماز است و همین نماز آخرین وصیت پیامبران بوده است». یکی از اصلی ترین کار امامان نیز اقامه و ترویج نماز در جامعه می باشد. بهمین دلیل پس از ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اقامه نماز در رأس امور ایشان است؛ چنان که قرآن کریم می فرماید: «الَّذِینَ إِن مَّکنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ».[3]

نماز از دیدگاه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف طبق روایات وارده سفارشات بسیاری درباره نماز دارند که در ذیل به پاره ای از این روایات می پردازیم:

الف. توصیه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به خواندن نماز

چون شیطان موجب بدبختی خود را انسان می داند. اعلام موضع کرده و گفته است: «قَالَ فَبِعِزَّتِک لَأُغْوِینَّهُمْ أَجْمَعِینَ إِلَّا عِبَادَک مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ»،[4] لذا تمام توان خود را برای به انحراف کشیدن انسان به کار می برد. از این رو امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برای مقابله با شیطان می فرماید: «فما ارغم انف الشیطان افضل من الصلاة فصلها و ارغم انف الشیطان؛[5] هیچ چیزی به مانند نماز بینی شیطان را به خاک نمی ساید، پس نماز بگزار و بینی ابلیس را به خاک بمال». چنان که مشاهده نمودید از منظر امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بهترین راهکار برای مقابله با شیطان و تسلط بر آن خواندن نماز است.

ب. سفارش امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف به نماز اول وقت

یکی دیگر از توصیه های امام عجل الله تعالی فرجه الشریف خواندن نماز در اول وقت می باشد، چنان که در روایتی می فرمایند: «ملعون ملعون من اَخّر الغداة الی أن تنقضی النجوم؛[6] ملعون و نفرین شده است کسی که نماز صبح را عمداً تأخیر بیندازد تا موقعی که ستارگان ناپدید شوند».

لازم بذکر است هر چند وقت نماز وسیع می باشد، ولی بهترین زمان برای اجابت دعا و اتصال با خداوند متعال، همان اوّل وقت است و تأخیر نماز از اول وقت مذموم می باشد، چنان که امام صادق علیه السلام می فرمایند: «بجای آوردن نماز در اول وقت موجب خشنودی خداست و بجای آوردن آن در آخر وقت گناه می باشد، ولی مورد عفو و مغفرت خداوند است».[7]

اهتمام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به انجام عبادات

وجود روایات فراوانی از ائمه علیهم السلام بیان گر آن است که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف اهتمام زیادی برای راز و نیاز با معبود متعال دارند، چنان که در روایتی از امام سجاد علیه السلام در وصف عبادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرماید: «با آن چهره گندم گون، زردی بی خوابی شب نیز آمیخته است. پدرم فدای آن کس که شبش را در حال سجود و رکوع و ستاره شماری (کنایه از بیداری برای عبادت) خواهد گذراند».[8] در روایت دیگر امام موسی کاظم علیه السلام در خصوص توصیف عبادت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرمایند: «بر رنگ گندم گونش به خاطر بیداری شب ها، زردی عارض می شود».[9]

تأسی منتظران به امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

تأکید آموزهای دینی بر این است که در روز قیامت هر کس با امام خودش محشور می گردد، کما این که قرآن کریم می فرماید: «یوْمَ نَدْعُو کلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ[10]؛ به یاد آورید روزی را که هر گروهی را با پیشوایانشان می خوانیم». بنابراین بر منتظران لازم است برای محشور شدن با امامشان، با تأسی به آن حضرت و به کارگیری فرمایشات ایشان، خود را از بند شیطان رها و سعی در صیقل دادن روح و جان خود نموده و از گناه و غفلت دوری کنند؛ همچنین برای این که هرچه زودتر به دیدار امام خود نائل گردند با انجام اعمال و فرایض دینی خود زمینه ساز ظهور گردند، همان طور که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف علت غیبت خود را چنین بیان فرموده است: «علت غایب شدن ما از شیعیان چیزی جز آن چه از کردار آنان به ما می رسد، نیست».[11]

هیچ عبادتی به اندازه نماز نمی تواند انسان را به امام خود نزدیک تر کند، زیرا نماز کلید رهایی از دست شیطان، معراج مؤمن به سوی معبود و دور کننده از گناه و بدی است؛ با نور نماز، قلب و جان صفا پیدا می کند و تجلی گاه رحمت حق می شود. به همین خاطر باید سعی شود به نماز توجه و دقت بیشتری شود تا ظرف وجودی ما قابلیت دریافت انوار و الطاف بی کران رحمت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را پیدا نماید.

 

نقش نماز در پیشرفت و تعالی جامعه منتظر

1. نماز باز دارنده از جرائم است

یکی از آثار و برکات نماز این است که مثل یک اهرم باز دارنده عمل می کند و انسان را از لغزش و گناه باز می دارد، چنان که قرآن کریم می فرماید: « وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکرِ».[12] طبق آمار درصد زیادی از مجرمین و خلاف کاران کسانی هستند که یا از نماز دور هستند و یا اگر هم نماز می خوانند، بخاطر سبک شمردن و بی توجهی به آن، اثر پذیری لازم را از نماز ندارند، چنان که امام صادق علیه السلام می فرمایند: «نماز به همان مقدار که جلوی گناه را می گیرد پذیرفته می شود». لذا اگر روح نماز در جامعه ای دمیده شود، قطعاً جرم و جرائم در آن کاسته می شود و بالتبع چنین جامعه ای بالنده و شکوفا خواهد شد.

2. نماز، اتحاد در جامعه را رقم می زند

نماز دارای دو بعد فردی و اجتماعی می باشد و در دین اسلام به نماز جماعت و نماز جمعه ارزش و اهمیت فوق العاده ای داده شده است. مسجد نیز به عنوان یک پایگاه عبادی ـ سیاسی از صدر اسلامی تاکنون نقش به خصوصی را ایفا کرده است. در سایه این تجمعات که برای اقامه نماز صورت می گیرد، تمام اقشار جامعه از هر صنف و گروهی که باشند در کنار هم، سر بر سجده می گذارند و مشغول راز و نیاز می شوند و این خود باعث همبستگی و اتحاد بیشتر بین آحاد جامعه می شود.

3. نماز موجب عزت جامعه اسلامی می گردد

با توجه به این که اکنون عصر رسانه و تبلیغات می باشد، هر گروه و مذهبی که در هر جای جهان زندگی می کند، سعی بر آن دارد که عقاید خود را به دیگران بشناساند و مروّج دین خود باشد. برای شخصی که در یک جامعه اسلامی زندگی می کند، چه حرکت و عملی با شرافت و با فضیلت تر از این که اقتدار اسلام و شکوه مسلمین را زیاد کند. لذا انسان با شرکت در نماز جماعت قدمی در جهت تقویت اسلام و مسلمین بر می دارد و در نتیجه جامعه اسلامی مقتدر می گردد.

4. نماز موجب تعاون در جامعه می شود

تعاون در سایه مشارکت گروهی مردم صورت می گیرد، لذا در جماعات مسلمین که برای خواندن نماز تشکیل می گردد، نماز گزاران از مشکلات جامعه و حوایج برادران و خواهران دینی خود بیشتر اطلاع پیدا می کنند، از طرف دیگر چون شرکت در اجتماعات دینی حس انسان دوستی مسلمانان را تقویت می کند، از این رو سعی بر آن دارند در حد توان خود به رفع مشکلات جامعه و اشخاص نیازمند بپردازند، به همین دلیل شرکت در نماز جماعت و نماز جمعه موجب تعاون بیشتر در جامعه می گردد.

 

پی نوشت ها:

[1]. آیات زیادی در این خصوص نازل شده، از قبیل آیه 32 سوره مریم و آیه 34 سوره آل عمران و آیه 89 سوره نور و آیه 16 سوره لقمان.

[2]. وسائل الشیعه، ج3، ص26.

[3]. سوره حج/41.

[4]. سوره ص/83-82.

[5]. کمال الدین، ج2، ص520، ص49.

[6]. الغیبة طوسی، ح 236.

[7]. بحارالانوار، ج79، ص351، ح23.

[8]. مکیال المکارم، ج1، ص252.

[9]. همان، ج1، ص 151.

[10]. سوره اسراء/ 71.

[11]. احتجاج، ج2، ص315.

[12]. سوره عنکبوت/45.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 1348 کلمه
1402/12/5 ساعت 12:01
کد : 3504
دسته : امام مهدی (ع) و نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
امام زمان عج
نماز
مهدویت
آثار نماز
اهمیت نماز
مرکز تخصصی نماز
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز