پایان نامه؛ وقت نماز ظهر و عصر

■ پایان نامه؛ وقت نماز ظهر و عصر

پایان نامه؛ وقت نماز ظهر و عصر

پایان نامه؛ وقت نماز ظهر و عصر

در این نوشته، یکی از شرائط نماز ظهر و عصر یعنی شرط وقت مورد بررسی قرار می گیرد و به این سوال جواب داده می شود که محدوده وقت نماز ظهر و عصر چه مقدار است.

برای این منظور، قبل از شروع در بحث اصلی، ابتداء به بیان مراد از زوال و راه تشخیص آن پرداخته می شود و همچنین بیان می شود که مراد از غروب ، استتار قرص خورشید است. 

بعد از این مرحله، برای بررسی دقیق، در فصل اول وقت نماز ظهر مورد بحث قرار می گیرد و برای پرهیز از تکرار فقط مساله وقت فضیلت و وقت اختصاصی آن مورد تحقیق قرار می گیرد و وقت مشترک او در فصل سوم بررسی می شود. 

در این فصل، معلوم می شود که برای نماز ظهر دو وقت وجود دارد و مراد از آنها وقت فضیلت و اجزاء است نه وقت اختیاری و اضطراری که مرحوم شیخ مفید و شیخ طوسی قایل به آن هستند. و اختلاف روایاتی که بیان وقت فضیلت می کنند، حمل بر مراتب فضل می شود. در گفتار دوم این فصل وقت اختصاصی نماز ظهر بررسی می شود که در مساله دو قول وجود دارد و در نهایت مختص بودن ابتدای وقت به اندازه نماز ظهر، به نماز ظهر تایید می شود.
 

در فصل بعد، به بررسی وقت نماز عصر در دو محور وقت فضیلت و وقت اختصاصی آن می پردازیم. و عین همان اختلافاتی که در وجود وقت فضیلت و وقت اختصاصی برای نماز ظهر بیان شد، در اینجا نیز مطرح است و در نهایت به این نظر می رسیم که برای نماز عصر نیز وقت فضیلت وجود دارد که صاحب مراتب است و در وقت اختصاصی نیز به این نظر می رسیم که انتهای وقت به اندازه انجام نماز عصر مختص به اوست. 

در فصل سوم، وقت مشترک این دو نماز بیان می شود و معلوم می شود ما بین وقت اختصاصی نماز ظهر و وقت اختصاصی نماز عصر، وقت مشترک خواهد بود. بعد از اثبات آن، ثمراتی را که برای وقت مشترک در کلام علماء بیان شده است، نقل می کنیم.
در خاتمه به جمع بندی مباحث می پردازیم و جواب سوال در مورد وقت ظهرین را بیان می کنیم.

محقق: محمود روحی

اصل این پایان نامه در کتابخانه مرکز تخصصی نماز موجود است. جهت دسترسی و اطلاع از سایر پایان نامه ها با موضوع نماز، به لینک زیر، قسمت کتابخانه مرکز تخصصی نماز مراجعه فرمایید.

ورود به سامانه فراکاوش:  https://farakavosh.ismc.ir/PhraseSearch.aspx

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 409 کلمه
1401/12/22 ساعت 11:35
کد : 3428
دسته : پایان نامه های نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
مرکز تخصصی نماز
کتابخانه مرکز تخصصی نماز
رساله علمی سطح سه
پایان نامه نمازی
اوقات نماز
وقت نماز ظهر
وقت نماز عصر
محمود روحی
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز