قیام امام خمینی (ره) برای عبودیت

■ قیام امام خمینی (ره) برای عبودیت

قیام امام خمینی (ره) برای عبودیت

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) در جنگ صفین در گرماگرم آفتاب در حال شمشیر زدن بودند اما هر از چند گاهی هم به آسماان نگاه می کردند. پرسیدند آقا چرا دارید به آسمان نگاه می کنی؟ آن حضرت فرمودند: می خواهم وقت نماز نگذرد.

ابن عباس می گوید: آقا نماز را بعدا می خوانیم، دشمن حمله کرده، ما در جنگ هستیم.

حضرت مهربانه به ابن عباس نگاه انداختند و فرمودند: ما برای چه با اینها می جنگیم؟ آیا غیر از اینست که برای خدا و ترویج فرهنگ عبودیت و نماز با اینها می جنگیم؟

جنگ هایی که توسط پیامبر و اهل بیت طاهرینش صورت گرفته، برای ترویج فرهنگ نماز و عبودیت بوده است.

حضرت امام حسین (علیه السلام) در کربلا در اوج جنگ، مهلت خواستند که نماز را اقامه کنند و در نماز جماعتی که امام حسین (علیه السلام) بجا آوردند، دو نفر شهید شدند. هر تلاشی که اهل بیت (علیهم السلام) کردند، برای ترویج فرهنگ عبودیت بود و نماز اوج عبودیت است.

حضرت امام رضا (علیه السلام) دارند با عمران صابی (رهبر ستاره پرستان) بحث می کنند، یک مرتبه دید امام برخاستند. عمران گفت قلبم دارد آرام می شود، این بحث را ادامه بدهید. آن حضرت فرمودند: الآن وقت نماز است؛ نصلی و نعود؛ نماز می خوانیم و برمی گردیم. یعنی در اوج بحث که شخص دارد ایمان می آورد، امام می فرماید نماز نباید تعطیل شود.

و ببینید امام خمینی برای ترویج فرهنگ عبودیت قیام کرد، اگر امام دنبال تاج و تخت بود، به او می دادند. غرب و شرق گفتند هر چیزی که بخواهی به تو می دهیم، امام قبول نکرد. امام دنبال این بود که اگر کسی خواست خدارا صدا بزند، آزادانه صدا بزند. این جمله ای امام است که می گوید شیاطین از نماز و مسجد می ترسند. اگر می خواهی با دشمن بجنگی، باید سر دشمن فریاد بزنید و امام فرمود نماز، بالاترین فریادهاست. اگر بخواهیم در وجود خودمان یک قیامی راه بیندازیم، باید نماز در زندگی مان محکم شود، اگر می خواهیم در زندگی دیگران نیز موثر باشیم، باید به نماز اهمیت بدهیم و نماز، رکن این انقلاب و انقلاب های دینی می باشد.

حجت الاسلام محمودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 350 کلمه
1402/11/21 ساعت 14:02
کد : 3411
دسته : عبادت علما و بزرگان,امام علی (ع) و نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
اهل بیت و نماز
دهه فجر
انقلاب اسلامی
امام خمینی ره
عبادت
مسجد
حجت الاسلام حجت الاسلام محمودی
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز