نماز خوف پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله در جبهه و عظمت نماز جماعت

■ نماز خوف پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله در جبهه و عظمت نماز جماعت

نماز خوف پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله در جبهه و عظمت نماز جماعت

نماز خوف اولين بار در جنگ ذات الرقاع خوانده شد. از آنجا كه مسلمانان در اين جنگ ترس آن را داشتند كه مبادا هنگام نماز مورد تهاجم دشمن قرار گيرند، آيه 101 از سوره نساء در اين جنگ بر پيامبر صلى الله عليه و آله نازل شد. پيامبر دستور داد نيمى از لشكر در قسمت جلو و در مقابل دشمن صف آرايى كنند و نيم ديگر در صف جماعت به پيامبر صلى الله عليه و آله اقتدا كنند.
يك ركعت از نماز كه خوانده شد، نيروهايى كه در مقابل دشمن بودند، به سرعت جايگزين نمازگزاران شدند و ركعت دوم نماز را به پيامبر صلى الله عليه و آله اقتدا كردند و گروه اول ، ركعت دوم را فردا خوانده ، سريع خود را به مقابل دشمن رساندند. به اين ترتيب هر دو گروه به ثواب نماز جماعت با پيامبر صلى الله عليه و آله رسيدند و هم هشيارانه به مقابله با دشمن پرداختند.
نماز خوف يكبار ديگر در سال 61 هجرى در كربلا و در ظهر عاشورا به امامت سالار شهيدان حسين بن على عليه السلام خوانده شد. (1)

نماز شهيد بروجردى ، مشكل گشاى جنگ

هرگز نماز شب او ترك نمى شد. به عبادت ، عشق مى ورزيد. مشتاقانه در دعاى توسل و كميل شركت مى كرد. بروجردى در سخت ترين شرايط و در مقابله با دشوارترين كارهاى جنگ به حبل المتين نماز و دعا چنگ مى زد.
يك بار در عملياتى كه در نزديكى مهاباد قرار بود انجام شود، فرماندهان به شور و غور نشستند. سرانجام هيچ كس فكرش به جايى قد نداد. برنامه ها مثل كلاف سردرگم شده بود. ناگهان بروجردى رو به قبله نشست و با قلبى شكسته و چهره اى غمگين ، اما سرشار از اميد گفت :
خدايا! مى دانى كه ما هيچ كاره ايم و ذهن و فكرمان قاصر است . بى توجه تو هيچ كارى از ما ساخته نيست . خدايا! خودت فرجى حاصل كن و ما را از اين سرگشتگى نجات بده .
همگى آنها شب خوابيدند و نزديك صبح با صداى تلاوت قرآن بروجردى بيدار شدند و ايستادند به نماز. گره كور پس از نماز صبح ، توسط بروجردى باز شد.
فرداى آن روز بروجردى در قرارگاه حمزه سيد الشهداء عليه السلام در جلسه مشترك فرماندهان ارتش و سپاه ، طرح علميات را توجيه مى كند، كه با استقبال گرم فرماندهان روبرو مى شود. (2)

عظمت نماز جماعت

اهتمام به نماز جماعت

يكى از عباد روزى نتوانست نماز عصر را با جماعت بخواند. براى جبران اين كوتاهى ، زمينى را كه صد هزار درهم ارزش داشت ، در راه خدا صدقه داد.
عابدى مى گويد هر شب كه به نماز جماعت نمى رسيد، آن شب را تا صبح بيدار مى ماند و به عبادت و انابه مى پرداخت .
از ابن ربيعه نقل شده كه يك بار نماز صبح او قضا شد، كه براى جبرانش يك بنده را آزاد كرد.
به ربيع بن خثيم گفتند چرا شبها را نمى خوابى ؟ گفت :
مى ترسم دشمن خواب بر من غالب شود و من از فيض نماز شب و شب زنده دارى محروم بمانم . (3)

اجر نماز گزار جماعت

شهيد دستغيب در كتاب قيامت و قرآن مى نويسد يكى از بزرگان مى گويد:
در خواب فردى را در بهشت ديدم كه در ميان قصرى بزرگ و با شكوه بر تختى تكيه زده است . جلو رفتم و سلام كردم . اول فكر كردم كه او از انبياست : گفتم تو كيستى ؟ گفت : من در دنيا يك كارگر ساده بودم . پرسيدم چه كردى كه به آن مقام بزرگ رسيده اى ؟ گفت : به واسطه انجام دو عمل ؛ يك روزه هايى كه گرفتم و ديگرى اينكه در دنيا به نماز جماعت اهميت مى دادم و نمازهايم را هميشه به جماعت مى خواندم . (4)

 

(1) - ستاره هاى فضيلت
(2) - فرمانده من / ص 86
(3) - رساله لقاء الله / ص 107 و 109
(4) - ثواب نماز جماعت و گناه ترك آن / ص 16

منبع: کتاب بهترين پناهگاه حكايات و داستانهاى نماز، رحيم كارگر محمدياری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 636 کلمه
مولف : رحیم کارگر محمد یاری
1400/2/13 ساعت 10:15
کد : 2993
دسته : داستان‌های نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
داستان نمازی
نماز خوف
عبادت
عظمت نماز جماعت
اجر نماز جماعت
اهمیت نماز
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز