تکبیر، رکوع و آداب آنها

■ تکبیر، رکوع و آداب آنها

تکبیر، رکوع و آداب آنها

تکبیر و آداب آن

- پيامبر خدا ( صلى الله عليه وآله ) : هر چيز گزيده اى دارد و گزيده نماز ، تكبير نخستين است .
- هر چيز آغازى دارد و آغاز نماز ، تكبير نخستين است . پس بر آن مواظبت ورزيد .
- نماز ، با طهارت گشوده مى  شود ، با تكبير گفتن آغاز مى  گردد و با سلام دادن پايان مى  پذيرد .
- امام باقر ( عليه السلام ) : يك تكبير ، براى آغاز كردن نماز ، كافى ، سه تكبير ، بهتر و هفت تكبير ، بهترين است .
- امام على ( عليه السلام ) : هنگامى  كه اين آيه بر پيامبر خدا ( صلى الله عليه وآله ) نازل شد : " ما به تو كوثر را بخشيديم . پس براى پروردگارت نماز بخوان و نحر كن " ، پيامبر فرمود : اى جبرييل ، اين قربانى " نحر " كه پروردگارم مرا به آن فرمان داده ، چيست ؟ جبرييل گفت : آن ، فرمان قربانى كردن نيست ، بلكه دستور مى  دهد هنگام تكبير در آغاز نماز و ركوع و سر از ركوع برداشتن ، دستهاى خود را بالا ببرى كه نماز ما و فرشتگان هفت آسمان چنين است . پيامبر فرمود : بالا بردن دست همان فروتنى است كه خداى عز وجل فرمود : " براى پروردگارشان فروتنى و خاكسارى نكردند " ( 1) .
- علقمه بن وائل از پدرش : پشت سر پيامبر نماز خواندم ، هنگام آغاز نماز تكبير گفت و دستهايش را بالا برد و نيز هنگامى  كه خواست به ركوع برود و پس از ركوع ( 2 ) .

- امام على ( عليه السلام )
- در وصف نماز پيامبر
- : هنگامى  كه به نماز واجب مى  ايستاد تكبير مى  گفت و دستهايش را تا روبروى شانه هايش بالا مى  آورد و هنگامى  كه مى  خواست به ركوع برود و نيز پس از برخاستن چنين مى  كرد و هنگام نشستن در نماز ، هيچ گاه دستهايش را بالا نمى  آورد و هنگامى  كه از دو سجده بر مى  خاست دستهايش را تا شانه هايش بالا مى  آورد و تكبير مى  گفت .

- امام صادق ( عليه السلام ) : سفارش پيامبر به على چنين بود : پيوسته دستهايت را در نماز بالا ببر و آن ها را ( به طرف قبله ) بچرخان ( 3 ) .
- امام على ( عليه السلام ) : بالا بردن دست در نماز ، همان بندگى است .

- امام صادق ( عليه السلام )
- در باره كسى كه پيش از ركوع و سجود و نيز پس از سر برداشتن ، دستهايش را بالا مى  آورد
- فرمود : آن بندگى است .
- بالا آوردن دستهايت در نماز ، زينت آن است .
- منصور بن حازم : امام صادق ( عليه السلام ) را در آغاز نماز ديدم كه دستهايش را تا برابر صورتش بالا آورد و كف هر دو دستش را رو به قبله كرد .

- هشام بن حكم : به امام كاظم ( عليه السلام ) عرض كردم : به چه علت بهتر است در آغاز نماز هفت تكبير گفته شود ؟ امام فرمود : اى هشام ، همانا خداى تبارك و تعالى آسمانها را هفت ، زمينها را هفت و حجابها را هفت عدد قرار داده است . پس هنگامى  كه پيامبر را به معراج برد و فاصله اى به اندازه دو سر كمان يا كمتر از آن داشت ، حجابى از حجابهايش را زدود . پس پيامبر تكبير گفت و آغاز به گفتن كلمه هايى كرد كه در شروع نماز گفته مى  شود . سپس هنگامى  كه حجاب دوم زدوده شد ، تكبير گفت و همين گونه بود تا به حجاب هفتم رسيد و هفت تكبير گفت . بدين علت ، هنگام آغاز نماز هفت تكبير گفته مى  شود .
- امام رضا ( عليه السلام ) : اگر گفته شود چرا در تكبير دستها بالا آورده مى  شود ؟ گفته مى  شود : چون بالا آوردن دستها گونه اى دعا ، انقطاع و خاكسارى است و خداى عز وجل دوست داشت هنگام ياد او منقطع ، خاكسار و خواستار باشيم . و نيز هنگام بالا آوردن دست ها ، حاضر كردن نيت است و توجه دادن دل به آنچه مى  گويد .

آداب ركوع

- امام على ( عليه السلام ) : پيامبر هنگامى  كه ركوع مى  كرد ، مى  گفت : خدايا براى تو ركوع كردم و به تو ايمان آوردم و فرمان تو را بردم . تو پروردگار منى . چشم و گوش و مغز و استخوانم ، رگ و پى و آنچه پاهايم تحمل مى  كند ( همه تنم ) براى پروردگار جهانيان فروتنى و تعظيم مى  كند .
- ابن عباس : پيامبر خدا هنگام ركوع ، صاف وراست بود به گونه اى كه اگر بر پشت حضرت آب ريخته مى  شد ، ثابت مى  ماند .

- امام صادق ( عليه السلام ) : على ( عليه السلام ) در ركوع صاف و معتدل بود . حتى گفته مى  شود : اگر بر پشت حضرت آب ريخته مى  شد ، در همانجا مى  ماند و پائين انداختن سر و شانه را در ركوع ناپسند مى  داشت .

- امام باقر ( عليه السلام ) : هر كس ركوعش را كامل بگزارد ، گرفتار وحشت قبر نمى  شود .
- هرگاه خواستى به ركوع به روى ، در همان حال كه ايستاده اى تكبير بگو . سپس ركوع كن و سه بار آرام و شمرده بگو : " خدايا براى تو ركوع كردم و تسليم تو هستم و به تو ايمان آوردم و بر تو توكل كردم و تويى پروردگار من . دل و چشم و گوش و مو و پوست و گوشت و خون و استخوان و مغز و رگ و پيم ، در برابر تو فروتن است بى هيچ امتناع و سركشى و درماندگى . پروردگار بزرگم را تسبيح مى  كنم و مى ستايم " . در ركوع دو پايت را در يك رديف و با فاصله يك وجب ، مى  نهى و دو زانويت را در كف دستانت مى  گيرى و دست راست را بر زانوى راست و پيش از دست چپت مى  گذارى و با سر انگشتانت برآمدگى زانويت را نيك در بر گير . و هنگامى  كه انگشتانت را بر زانو نهادى ، آن ها را از هم باز كن ، كمر و گردنت را كشيده و صاف كن و نگاهت به ميان دو قدمت باشد . سپس بگو : " خداوند به هر كه او را مى ستايد . گوش مى  دهد " . و در حالى كه راست ايستاده اى : " سپاس پروردگار جهانيان را كه شايسته قدرت و كبريايى است ، بزرگى ، مخصوص به خداست كه پروردگار جهانيان است " . صدايت را بدان بلند مى  كنى و سپس دستهايت را به تكبير بالا مى  برى و به سجده مى  افتى .

- امام صادق ( عليه السلام ) : هنگامى  كه سر از ركوع برداشتى ، كمرت را راست كن ، كه هر كس چنين نكند نمازى ندارد ( 4 ) .

 

1. در تفسير " الدر المنثور " و " ابن كثير " پس از عبارت " هفت آسمان " آمده است : و براى هر چيز زينتى است و زينت نماز ، بالا بردن دستها در هر تكبير است . در تفسير ابن كثير عبارت " بالا بردن دست همان فروتنى . . . " نمى  باشد .
2. در " دعائم " چنين آمده است : پيامبر خدا هنگام گفتن تكبير نخستين نماز ، دستهايش را تا روبروى گوشهايش بالا مى  آورد و نيز هنگام تكبير ركوع و سر برداشتن از آن .
3. در " محاسن " آمده است : " همواره دستهايت را به سوى خدايت بالا ببر و ( به طرف قبله ) بچرخان " .
4. در " معانى الأخبار " چنين آمده است : " براى كسى كه كمرش را در ركوع و سجودش راست نكرده ، نمازى نيست " .

 

منبع: کتاب الصلاة في الكتاب والسنة،محمد محمدي رى شهری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 1363 کلمه
مولف : محمد محمدي رى شهرى
1400/1/23 ساعت 10:01
کد : 2974
دسته : آداب ظاهری نماز,عمومی
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
تکبیر
رکوع
آداب تکبیر
آداب رکوع
مرکز تخصصی نماز
آداب نماز
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز