ترغیب به نماز و مواظبت بر نماز

■ ترغیب به نماز و مواظبت بر نماز

ترغیب به نماز و مواظبت بر نماز

 قرآن : " نماز برپا داريد ، و زكات بدهيد و با ركوع كنندگان ركوع كنيد . " " و اين كه نماز برپا داريد و از او بترسيد و هم اوست كه نزد وى محشور خواهيد گرديد . " " پروردگارا ، مرا برپا دارنده نماز قرار ده و از فرزندان من نيز . پروردگارا ، و دعاى مرا بپذير . " " همان كسانى كه چون در زمين به آنان توانايى دهيم ، نماز بر پا مى  دارند و زكات مى  دهند و به كارهاى پسنديده دستور مى  دهند و از كارهاى ناپسند باز مى  دارند و فرجام همه كارها از آن خداست . " " اى كسانى كه ايمان آورده ايد ، ركوع و سجود كنيد و پروردگارتان را بپرستيد و كار خوب انجام دهيد ، باشد كه رستگار شويد . " " و نماز بر پا داريد و زكات بدهيد و از پيامبر [ خدا ] پيروى كنيد ، باشد كه مورد رحمت قرار گيريد . " " به سويش توبه كنيد و از او پروا بداريد و نماز بر پا داريد و از مشركان مباشيد . "
- پيامبر خدا ( صلى الله عليه وآله )
- در گفتارش به اسامه
- : پيوسته نماز بخوان كه آن برترين كار بندگان است . چون نماز سر دين و ستون و تارك آن است .
- ام سلمه : پايان بخش وصيت پيامبر خدا ، اين بود : نماز را ، نماز را و كنيزانتان . آن را تكرار كرد تا آنجا كه زبانش سنگين و سخنش بريده بريده شد .
- انس : هرگاه پيامبر از رفتار مردى خوشش مى  آمد ، او را به نماز فرمان مى  داد .
- امام على ( عليه السلام ) : شما را به نماز سفارش مى  كنم . آن است كه ستون دين و نگهدارنده اسلام است . پس ، از آن غفلت نكنيد .
- امام باقر ( عليه السلام ) : ابوذر مى  گفت : اى طالب علم ، نماز بخوان پيش از آن كه فرصتهايت از دست برود .
- بكر بن محمد الازدى : در پيش امام صادق ( عليه السلام ) نشسته بودم كه ابو بصير از ايشان راجع به حورالعين پرسيد و گفت : فدايت شوم ، آنان از مخلوقات دنيايى اند يا از مخلوقات بهشتى ؟ امام فرمود : تو را به اين ها چه كار ؟ بر نماز مواظبت كن . همانا آخرين چيزى كه پيامبر اكرم بدان سفارش و ترغيب كرد ، نماز بود .

مواظبت بر نماز

قرآن : " بر نمازها و نماز ميانه مواظبت كنيد و خاضعانه براى خدا به پا خيزيد . " " و اين خجسته كتابى است كه ما آن را فرو فرستاديم ، كتابهايى را كه پيش از آن آمده تصديق مى  كند . و براى اينكه [ مردم ] ام القرى [ = مكه ] و كسانى را كه پيرامون آنند هشدار دهى . و كسانى كه به آخرت ايمان مى  آورند ، به آن نيز ايمان مى  آورند ، و آنان بر نمازهاى خود مواظبت مى  كنند . " " و آنان كه بر نمازهايشان مواظبت مى  كنند . آنانند كه وارثانند . "
- امام صادق ( عليه السلام ) : در باره آيه " و آنان كه بر نمازهايشان مواظبت مى  كنند " ، فرمود : يعنى بر وقتها و حدود نماز ( 1 ) .
- انس : هنگام وفات پيامبر خدا ( صلى الله عليه وآله ) ، در كنارش بوديم . پس به ما گفت : در باره نماز ، تقواى الهى پيشه كنيد ، در باره نماز ، تقواى الهى پيشه كنيد - تا سه بار - .
- پيامبر خدا ( صلى الله عليه وآله ) : بيشتر هم و غمت ، نماز باشد كه آن ، سر اسلام پس از پذيرش دين است .
- مواظبت بسيار شخص بر انجام نمازها ، در ديندار بودنش كفايت مى  كند .
- هنگام ياد كردن نماز
- فرمود : هر كس بر نماز مواظبت ورزد ، روز قيامت برايش نور و حجت و نجات از آتش مى  شود و هر كس مواظبت نورزد نه نور است و نجات و نه حجت .
- هر كس به سوى نماز بشتابد ، از اين رو كه مى ترسد به آن نرسد ، خداوند بهشت را برايش واجب مى  گرداند و هر كس آن را ترك كرده كار ديگرى را مقدم دارد ، تا يك سال با عمل ديگرى بهشت را در نمى  يابد .
- پرچم برافراشته اسلام ، نماز است ، پس هر كس به آن دل بسپارد و آن را با واجبات و مستحباتش انجام دهد ، با ايمان است .
- پنج چيز است كه هر كس همراه با ايمان بياورد ، وارد بهشت مى  شود : هر كس بر نمازهاى پنجگانه مواظبت ورزد ، بر وضوء و ركوع و سجود و وقتهاى آن و . . .
- هرگاه كسى از شما به نماز بر مى  خيزد ، به مناجات با پروردگارش برخاسته است . پس بنگرد ، چگونه با او مناجات مى  كند .
- نماز ترازو است ، هر كس تمام بياورد ، تمام مى  برد .
- نماز پيمانه يا ترازو است
- هر كس تمام بياورد ، تمامش مى  دهند و هر كس كم گذارد ، مى دانيد كه خداوند در باره كم فروشان چه نازل كرده است ( 2 ) .
- خداوند پنج نماز را بر بندگان واجب كرده است . پس هر كس آن ها را بياورد بدون اينكه از روى سبك شمردن ، كم بگذارد ، خداوند تعهد مى  كند او را روز قيامت به بهشت ببرد .
- امام على ( عليه السلام ) : پيامبر خدا فرمود : نماز در چهار پاره نوشته مى  شود : پاره اى براى نيكو وضو گرفتن ، پاره اى براى ركوع ، پاره اى براى سجود و پاره اى براى خشوع است . گفته شد : اى پيامبر خدا ، خشوع چيست ؟ فرمود : فروتنى در نماز و اين كه بنده با همه دل به خدا رو كند . پس هنگامى  كه ركوع و سجودش را تمام آورد و ديگر بخشها را هم كامل كرد نماز با نورى درخشنده به سوى آسمان اوج مى  گيرد ، درهاى آسمان براى آن گشوده مى  شود و [ خطاب به نمازگزار ] مى  گويد : مرا حفظ كردى ، خدا تو را حفظ كند و فرشتگان مى  گويند : خدا بر صاحب اين نماز درود فرستد . و هنگامى  كه بخشهاى نماز را تمام نياورد ، نماز با تاريكى بالا مى  رود و درهاى آسمان بر روى او بسته مى  شود و [ خطاب به نمازگزار ] مى  گويد : مرا تباه كردى ، خدا تو را تباه گرداند و نماز را به صورتش مى كوبند .
- عقيل خزاعى : امير مؤمنان ، هرگاه براى جنگ آماده مى  شد ، چند كلمه اى به مسلمانان سفارش مى  كرد و مى  گفت : به نماز پايبند باشيد و بر آن مواظبت كنيد ، آن را زياد بجا آوريد و بدان تقرب جوييد كه آن بر مؤمنان نوشته و مفروض است و اين را كافران هم مى  دانند آنگاه كه پرسيده مى  شوند : چه چيز شما را به دوزخ در آورد ؟ مى  گويند : ما از نمازگزاران نبوديم  .
-  امام صادق ( عليه السلام ) : محبوبترين بنده نزد خداى عز وجل ، فردى است كه د گفتارش راستگو و بر نمازش مواظب باشد .
- ادريس قمى  : از امام صادق ( عليه السلام ) نيكيهاى ماندگار را پرسيدم . فرمود : نماز ، پس بر آن مواظبت ورزيد .

1. معنى حدود نماز در فصلى با همين نام ( فصل دوازدهم ) خواهد آمد . 
2. اشاره به آيه ويل للمطففين ( سوره 83 ، آيه 1 - 3 ) .

منبع: کتاب الصلاة في الكتاب والسنة ، محمد محمدي رى شهرى

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 1313 کلمه
1399/8/28 ساعت 11:14
کد : 2889
دسته : اهمیت و جایگاه نماز,عمومی
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
بندگی
عبادت
اهمیت نماز
جایگاه نماز
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز