راه لذت بردن از مناجات و نماز شب

■ راه لذت بردن از مناجات و نماز شب

راه لذت بردن از مناجات و نماز شب

 شهيد آیت الله مطهری می فرماید : ما یک سلسله لذت های معنوی داريم كه معنويت ما را بالا می برد. برای كسی كه اهل نماز شب باشد، جزو صادقين و صابرين و مستغفرين باشد، نماز شب لذت و بهجت دارد.

لهذا كسانی كه چنين توفيقاتی داشته اند، به لذت های مادی كه ما دل بسته ايم هيچ اعتنا ندارند.

به عنوان مثال از وقتی كه بنده يادم می آيد (حداقل از چهل پيش) پدر بزرگوار بنده هيچ وقت نمی گذاشت و نمی گذارد كه وقت خوابش از سه ساعت از شب گذشته تأخير بيفتد.

شام را سر شب می خورد و سه ساعت از شب گذشته می خوابيد و حداقل دو ساعت به طلوع صبح مانده و شب های جمعه از سه ساعت به طلوع صبح مانده بيدار می شود و حداقل قرآنی كه تلاوت می كند یک جز است و با چه فراغت و آرامشی نماز شب می خواند.

حالا تقريبا صد سال از عمرش می گذرد و هيچ وقت من نمی بينم كه یک خواب ناآرامی داشته باشد، یک شب نيست كه پدر مادرش را دعا نكند. یک نامادری داشته كه به او خیلی ارادتمند است و می گويد: خیلی به من محبت كرده است شبی نيست كه او را دعا نكند.

 یک شب نيست كه تمام خويشاوندان و ذی حقان و بستگان دور و نزديكش را ياد نكند. اينها دل را زنده می كند. آدمی اگر بخواهد از چنين لذتی بهره مند شود، ناچار از لذت‌های مادی تخفيف می دهد تا به آن لذت عميق الهی برسد.

 شهید مطهری ، کتاب حق و باطل، ص ۱۷۰.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 258 کلمه
1399/2/15 ساعت 11:20
کد : 2769
دسته : آداب باطنی و حضور قلب در نماز,عبادت علما و بزرگان
لینک مطلب
کلمات کلیدی
لذت عبادت
لذت نماز
شهید مرتضی مطهری
نماز شب
موانع لذت در عبادت
مرکز تخصصی نماز
مناجات
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز