ابتکار تربیتی؛ جشن ادب

■ ابتکار تربیتی؛ جشن ادب

ابتکار تربیتی؛ جشن ادب

روز میلاد امام رضا(ع) روز تولد حسین ما هم هست. از مادرش خواستم درباره جشن تولد متفاوتی که برای او گرفت، مطلبی بنویسد:

سال گذشته برای سید حسین که وارد هفت سال دوم زندگی‌اش شد، جشن ادب برگزار کردیم. جشن ادب جایگزین جشن تولد است با این ویژگی که فرزندمان بداند دیگر از مرحله کودکی خارج شده و باید به مرور مسئولیت هایی را در زندگی بپذیرد. بداند که آن پدر و مادری که او تا حالا در اغوششان بزرگ شده، خودشان در آغوش پر مهر خداوند هستند. بداند که از این به بعد به مرور مسئولیت هایی برایش ایجاد می شود تا بتواند وارد حیات بزرگ تری شود.

این شروع را در جشنی برایش جا انداختیم که همه دوستانش حضور داشتند. جشنی پر از بازی و پر از ابتکار و پر از جایزه‌های ساده برای همه مهمانان. جشنی که خود بچه ها صحنه گردانان اصلی بودند. نمایش برگزار کردند. شعر و مولودی خواندند. مادران از ویژگی های خوب فرزندانشان گفتند و همه، بچه‌ها را بابت ویژگی‌های خوبی که برایشان گفته می‌شد، تشویق کردند.

در جشن ما طبق قراری که با مهمانان گذاشتیم هدیه های تولد خریداری نشد، بچه ها از اسباب بازی هایی که در منزل داشتند برای فرزندمان هدیه آوردند.

بعد از جشن ادب هفت سالگی مهم ترین مسئولیتی که بر دوش سید حسین گذاشتیم خواندن نماز بود و برای شروع، یک نوبت نماز کافی بود تا عادت به نماز  خواندن در او شکل بگیرد و بعد به مرور بقیه نمازها اضافه شود.

از نماز مغرب شروع کرد. در طول این یک سال موفق شد تمام نماز های مغرب را بخواند. در طول این مدت سعی کردیم هر چند روز یک بار جنبه هایی از ایمان به غیب را برایش بوجود بیاوریم. از فرشتگان گفتیم. از بهشت. از زنده بودن نماز... انگیزه اش تقویت می شد.

امسال هم در تولد ۸ سالگی همان سبک تولد را برگزار کردیم و به خاطر این موفقیت یک ساله در بپا داشتن نماز مغرب، تندیسی دریافت کرد. طرح تندیس یک کوه است و یک حدیث که می فرماید:" المومن کالجبل الراسخ"، مومن مثل کوه استوار است. در جشن امسال از این بُعد از وجودش اگاه شد که مثل کوه شده در اثر مداومت بر نماز و تصمیم گرفت دو نوبت نماز دیگر هم به نماز مغرب اضافه کند و برای سال بعد کوهش را محکم تر کند.

شب که به رختخواب می رفت گفتم "ماشاء الله پسر ۸ ساله ام" گفت مامان بگو: "ماشاء الله پسر کوه ام"

 

اندیش‌سرای کودک و نوجوان اندیشکده یقین

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 418 کلمه
1398/4/17 ساعت 11:33
کد : 2537
دسته : نقش والدین در نماز فرزندان,کودکان و نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
تولد هفت سالگی
هفت سال اول
ایده های تربیتی
جشن تولد متفاوت
نماز
جشن تولد
جشن ادب
دکتر عباسی
دعوت فرزندان به نماز
روز میلاد امام رضا علیه السلام
:
#947
08:25:09 - 1398/4/21
آفرین، خیلی جالب بود. تولد حسین آقای کوه مبارک انشاءالله سالهای طولانی زنده و سلامت باشد
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز