دغدغه‌های شهید آل‌هاشم برای بچه‌های مسجد

■ دغدغه‌های شهید آل‌هاشم برای بچه‌های مسجد

دغدغه‌های شهید آل‌هاشم برای بچه‌های مسجد

دغدغه‌های شهید آل‌هاشم برای بچه‌های مسجد

«اگر مساجد را قوی نگه داریم، انقلاب را بیمه کرده‌ایم»؛ این جمله‌ای از شهید آیت‌الله «محمدعلی آل‌هاشم» نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز است که ۲۶ دی ماه سال ۱۳۹۸ در نشست شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد این استان مطرح کرد.

گویا مسجد همیشه برای او یک دغدغه اساسی بود چراکه در بسیاری از سخنرانی‌هایش تاکید بر احیای جایگاه مساجد داشت و تأکید کرده بود: «اگر بتوانیم حضور پرشور جوانان در مسجد را تقویت کنیم قطعا منطقه پیرامون آن مسجد نیز در برابر آسیب های فرهنگی و اجتماعی بیمه خواهد شد».

 

آیت الله آل‌هاشم می گفت: متأسفانه از نسل جدید غافل شده‌ایم و گاهی در نهایت تعجب و تأسف شاهدیم که از حضور کودکان و نوجوانان در مساجد جلوگیری می شود، در این راستا کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید در جذب، آموزش و تربیت دینی کودکان و نوجوانان اقدامات لازم را داشته باشند.

امام جمعه شهید شهر تبریز تاکید می کرد تجربه نشان داده هر کجا روحانی فعال و مردمی در مسجدی فعال بوده است پیوند محکمی میان اهالی و مسجد برقرار شده و به عبارت دیگر روحانیان علاقه‌مند، خلاق و بانشاط در مساجد اثرگذاری بسیاری در فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز خواهند داشت.

آیت الله آل هاشم همچنین نقش کتابخانه‌های فعال در مساجد و کانون های فرهنگی هنری  را بسیار تاثیرگذار می‌دانست، خاصه اینکه خودش هم از نزدیک شاهد این فعالیت‌ها بود.

مسجد همان مکتبی بود که آل‌هاشم در آن تربیت شد

چه‌قدر انسان می‌تواند خوش‌سعادت باشد که دین و دنیایش را برای رضای خداوند به هیچ دُرّ و گوهری نفروشد و همواره در مسیر لبیک به فرامین الهی گام بردارد؟ همه ما این آیه را شنیده‌ایم که خداوند در قرآن کریم فرمود: «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَی الزَّکَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَی أُولَئِکَ أَنْ یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ» (آباد کردن مساجد خدا فقط در صلاحیت کسانی است که به خدا و روز قیامت ایمان آورده و نماز را بر پا داشته و زکات پرداخته و جز از خدا نترسیده اند؛ پس امید است که اینان از راه یافتگان باشند).

آیت‌الله آل‌هاشم اینگونه بود و مسجد از اصلی‌ترین محورهای زندگی‌اش محسوب می‌شد، چه حیات و زندگی شخصی و چه زیست سیاسی و اجتماعی‌اش؛ در واقع آن شهید بزرگوار به دنبال آن بود که بتواند این انقلاب را همانگونه که از بستر مسجد تحویل گرفته‌ایم از همان جایگاه به نسل بعدی تحویل دهد و نوجوانان و جوانانی انقلابی را از این جایگاه مقدس برای جامعه اسلامی تربیت کند.

این رویکرد، به عنوان روش و منش شهید آیت الله آل‌هاشم شناخته می‌شود چراکه مسجد همان مکتبی بود که او از دوران کودکی در آن تربیت شده بود. پدر بزرگوارش «سید محمدتقی آل هاشم» عالِم گرانقدری که این روزها سوگوار فرزند فرزانه‌اش است این دغدغه را چنان در وجود فرزند پرورش داد که او نیز راه پدر را ادامه داده و با ورود به حوزه علمیه و حضور در مساجد، به راستی فرزند خلفِ پدر شد و راه او را ادامه داد، چنان در رفتار و گفتار منزه و محبوب بود که پدر در فراق فرزندش گفت: هم پسر من بود هم پدرم.

برایش مهم بود که جوانان در محیط فرهنگی مسجد فعالیت داشته باشند

یکی از دیدگاه‌های قابل توجهی که از آن شهید بزرگوار بر جای مانده این بود که برایش اهمیت داشت که جوانِ امروز با مسجد در پیوند و قرابت مستمر باشد، به همین دلیل عنوان کرده بود: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید در جذب، آموزش و تربیت دینی کودکان و نوجوانان اقدامات لازم را داشته باشند، متأسفانه از نسل جدید غافل شده‌ایم و گاهی در نهایت تعجب و تأسف شاهدیم که از حضور کودکان و نوجوانان در مساجد جلوگیری می شود.

لذا این چنین بود که آن شهید همواره در فرصت‌هایی که دست می‌داد در نشست‌ها و شورای هماهنگی کانون‌های مساجد استان شرکت می‌جست و حتی در برهه‌ای با حضور در ساختمان ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، با حجت‌الاسلام والمسلمین «کمال‌الدین خداداده» دیدار کرده و ضمن تبریک به مناسبت انتصاب وی به عنوان رئیس جدید این مجموعه مسجدی، ابراز امیدواری کرده بود که با روحیه انقلابی و جهادی که از وی سراغ دارد شاهد تحولات مبارک و مهمی در عرصه رونق بخشی به فعالیت های فرهنگی و هنری مساجد باشیم.

ایشان در آن دیدار تأکید کرد که اهمیت کار مسجدی باعث شده ایشان شخصاً علاقمند به حضور در ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باشند و بخواهند از نزدیک دغدغه های خود برای کار مسجدی را بیان مسئولان این ستاد مطرح کنند.

 

کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید تقویت شوند

آیت‌الله آل‌هاشم، آن عالم وارسته که لحن بیان و جملات شیرین‌اش همواره در یاد و خاطره کسانی که با وی در ارتباط نزدیک بودند باقی خواهد ماند، آخرین بار در اسفند سال گذشته بود که در جریان بزرگداشت مراسمی به مناسبت ۱۸ اسفند (سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور) سخنرانی کرده بود و باز هم بر این دغدغه دیرینه‌اش تاکید ورزیده و گفته بود: برای اینکه بتوانیم مساجد را محور فعالیت های فرهنگی و هنری قرار دهیم باید کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مورد توجه قرار گرفته و تقویت شوند، چراکه این مراکز می‌توانند به عنوان یکی از نهادهای مردمی موثر در تحقق این موضوع نقش داشته باشند.

 

امام جمعه شهید تبریز در مراسمی که به همین مناسبت در تالار معلم تبریز برگزار شده بود، با اشاره به این سخن امام راحل که فرموده بود: «مسجد سنگر» است، به هجمه و نفوذ فرهنگی عظیم دشمن اشاره و تأکید کرده بود: گسترش فعالیت‌های فرهنگی در مساجد و توجه ویژه به جذب کودکان و نوجوانان امری بسیار حساس و مهم است که به عهده کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است.

شهید آیت الله آل هاشم در آن مراسم گفته بود: مساجد سنگر مبارزه با جنگ نرم هستند و ضرورت دارد همه نهادهای فعال در مساجد با وحدت‌رویه و دوری از موازی‌کاری در جذب جوانان و نوجوانان به مساجد اهتمام ویژه داشته باشند، اعتقاد دارم این سنگرها باید با حضور جوانان تقویت شوند.

منتخب مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری رویکرد ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در دور جدید مدیریتی را ارزشمند دانسته و تصریح کرده بود: توسعه و پیشرفت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و رونق فعالیت های مسجدی به واسطه این کانون ها رضایت‌بخش و قابل تحسین است.

اکنون اما این سطح از توجه و دغدغه‌های آن شهید چون بارقه‌ای از نور چراغ راه بچه‌های مسجد شده است؛ به ویژه که آیت‌الله آل‌هاشم با حضور در ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور بر این موضع خود تاکید ویژه کرد... حال اما وظیفه نوجوانان و جوانان مسجدی عضو در کانون‌ها این است که پیوند خود را مسجد و فعالیت‌های مسجدی بیش از پیش گسترش داده و تعمیق بخشند. راه تحقق این هدف آن است که با ایده‌های بدیع و کاربردی، زمینه را برای تبدیل هرچه بیشتر مسجد به محیطی برای آموزش و یادگیری فراهم کنند که این مهم میسر نمی‌شود جز با رویکرد جهادی و انقلابی.

خبرگزاری شبستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1403/3/6 ساعت 13:46
کد : 6164
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
آیت الله آل هاشم
امام جمعه تبریز
شهدای خدمت
مسجد

■ حمله گروهی ناشناس به مسجدی در عربستان

4 جوان سعودی در یک اقدام بی سابقه، به یکی از مساجد مرزهای شمالی عربستان حمله کردند. این جوانان محتویات مسجد کوی الخلیج عربستان را زیر و رو و بخش زیادی از آن را تخریب کردند.  در این میان نیز وزارت اوقاف و امور اسلامی عربستان وارد عمل شده اس ...

■ طنین انداز شدن اذان برای نخستین بار در مسجد ۱۲۰۰ ساله

در پی کشف بقایای مسجد 1200 ساله در شهر رهط در شمال صحرای نقب، تعدادی از ساکنان اصلی نقب که در این حفاری شرکت داشتند، در این مسجد به برپایی نماز و گفتن اذان در آن اقدام کردند. «یاسر العمور» که در این مسجد اقدام گفتن اذان کرد، گفت: احساس ...

■ درهای مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص) به زودی به روی نمازگزاران باز خواهد شد

 وزارت حج و عمره عربستان در بیانیه ای اعلام کرد: با رعایت اقدامات احتیاطی جهت پیشگیری از ویروس کرونا برای افرادی که قصد ورود به مسجد الحرام را دارند، مسجدالحرام و زیارت مسجدالنبی(ص) به زودی به روی نمازگزاران باز خواهد شد. مقامات عربستان پیش ا ...

■ دخالت پلیس هند در نحوه برگزاری نماز جماعت در مساجد «حیدرآباد»

به گفته پلیس «حیدرآباد» هند مساجد این شهر اجازه دارند تنها با حضور پنج نفر نماز جماعت برگزار کنند. پلیس حیدرآباد اعلام کرد که بیش از پنج  نمازگزار نمی توانند برای شرکت در نمازهای جماعت در مساجد این شهر حضور پیدا کنند. به دنبال ...

■ ترویج نماز از راه‌های غلبه بر ناهنجاری‌های جامعه است

 «علیرضا آشناگر» در بیست و نهمین اجلاس ویدئوکنفرانسی استانی نماز با موضوع پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجدبا تأکید بر اهمیت ترویج فرهنگ نماز در جامعه امروزی گفت: ترویج نماز راهکار غلبه بر ناهنجاری‌های اجتماعی است. استاندار سمنا ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز