رصدخانه معنویت در کشور ایجاد شود

حجت الاسلام خسروپناه:
■ رصدخانه معنویت در کشور ایجاد شود

رصدخانه معنویت در کشور ایجاد شود

رصدخانه معنویت در کشور ایجاد شود

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه با تبریک ایام رجبیه، دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار کرد: معنویت نیاز ضروری انسان معاصر است چراکه انسان معاصر با بحران معنویت مواجه است و در کنار آن با بحران محیط زیست، خانواده و ... روبرو است. بحران معنویت پیوند وثیقی با بحران هویت نیز دارد، البته مقصود از انسان معاصر، لزوماً انسان غربی نیست بلکه انسانی که زیست مدرن و پست‌مدرن دارد البته این نیز بدان معنا نیست که هر انسان مدرنی هم مشکل بحران معنویت دارد ولی ارکان مدرنیته مانند انسان‌گرایی، ذهنیت‌گرایی و... در ایجاد این بحران نقش به‌سزایی دارند.
وی با بیان اینکه افزایش زوال خانواده، طلاق، تجاوز به عنف، خودکشی، بحران خانواده، سرقت و ناامنی در جهان معلول بحران معنویت است، ادامه داد: معمولاً در تحلیل مشکلات اجتماعی، آن را به معیشت ارتباط می‌دهند و می‌گویند اگر معیشت مردم حل شود مثلاً سرقت هم کم خواهد شد -که البته تأثیر هم دارد- ولی کم نیستند کسانی که دچار مشکلات مالی هستند و سالم زندگی می‌کنند که به خاطر بعد معنویت است، از طرف دیگر کم نیستند کسانی که مشکل مالی ندارند ولی در شغل خود امانتدار نیستند.

معنویت را باید الگوواره جدیدی در نظر داشت
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه معنویت را باید الگوواره جدیدی در نظر داشت ادامه داد: معنویت چارچوب بینشی، کنشی و انگیزشی دارد، کمترین تاثیر معنویت، احساس آرامش است؛ اکنون غربی‌ها هم به کشورهایی مانند هند می‌روند تا از دنیای مدرن و بی‌خدا دور شوند. متأسفانه در این سال‌ها انواع مختلفی از عرفان‌های نوظهور عمدتا با شکاکیت معرفت‌شناختی و دنیاگرایی شکل گرفته‌اند، برخی از این عرفان‌ها از سرخ‌پوست‌ها الگو گرفته‌اند، برخی معتقدند که اگر انسان با موسیقی انس بگیرد آرامش پیدا می‌کند، موسیقی هم به انسان آرامش می‌دهد ولی برخی از موسیقی‌ها می‌توانند آثار زیان‌بار برای انسان داشته باشد.
وی ادامه داد: اکثر دستگاه‌های موسیقی ایرانی به انسان آرامش می‌دهد، ولی واقعا معنویت مدّنظر اسلام فرا تر از اینهاست، برخی از اصحاب هنر با اینکه با هنر و موسیقی پیوند دارند اما دچار آسیب‌های جدی خانوادگی هستند. اگر موسیقی آرامش‌آفرین بود که نباید این مسائل را داشته باشیم؛ طبق آمار بیش از ۹۰ درصد جوانان ما موسیقی گوش می‌دهند ولی برخی از همین جوان‌ها با بحران هویت هم روبرو هستند اما نوجوانان و جوانانی که از این بحران عبور کرده‌اند کسانی هستند که اهل اعتکاف، شب قدر و نماز اول وقت هستند.
استاد خسروپناه عنوان کرد: ما انسان‌های مدعی عقل، باید بپذیریم که خداوند سبحان که خالق ماست و بهتر از ما می‌داند که راه سلوک به سمت معنویت چیست. پس چرا باید برخی تجارب تلخ دیگران را تجربه کنیم؛ درست مانند معتادی که خواسته است اعتیاد را تجربه کند و در دامی گرفتار شده است که بیرون آمدن از آن گاهی ناممکن است. معنویات نوظهور قصد دارند مشکلی از مشکلات دنیایی را حل کنند ولی انسان تا آخرت‌اندیش نباشد و عقل معاد نداشته باشد، کاری از پیش نمی‌برد البته این حرف به معنای نفی عقل معاش نیست و اسلام عقل معاش و تجربه‌اندیش را نیز پذیرفته است.
الگوی حکمرانی معنویت اسلامی در جامعه نداریم
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد که در این نشست‌ها به دنبال حل مسائل کلان باشیم؛ متأسفانه الگوی حکمرانی معنویت اسلامی در جامعه نداریم، باید مشخص کنیم که با چه فرایند سیاستگذاری، تنظیم‌گری و تصدی‌گری می‌خواهیم تربیت معنوی را در نسل جدید ایجاد کنیم.
استاد خسروپناه با بیان اینکه باید مسائل معنویت شناسایی و برای حل آنها چاره‌اندیشی شود در این زمینه باید پژوهش‌های لازم صورت گیرد، اضافه کرد: حکمرانی به دنبال حل مسائل است؛ باید در این مسیر اثرسنجی و ارزیابی هم داشته باشیم که آیا تولیدات علمی توانسته در جامعه اثربخش باشد یا نه؟
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید رصدخانه معنویت در کشور ایجاد شود، گفت: کسانی که قبل از انقلاب را درک کرده‌اند می‌دانند ما چیزی به نام شب‌های قدر، اعتکاف و... به این کیفیت امروزی را نداشتیم، امام(ره) به عنوان حکیم معنوی و اثربخش چون از نفس مطمئنه برخوردار بود و به جز خدا را نمی‌دید، بسیاری از جوانان را متحول کرد. عرفان دفاع مقدس چه بود که جوانان آن‌چنان با شور به میدان می‌آمدند؟ آیا ما توانسته‌ایم عرفان و معنویت دفاع مقدس را به تصویر بکشیم؛ جوانان اهل بکاء و نماز شب بودند و جان خود را تقدیم انقلاب کردند و آن وقت این همه مراکز پژوهشی و تبلیغات نبود ولی عقبه این مسائل، معنویتی بود که از سوی انسان‌های با معنویت تزریق می‌شد.
وی ادامه داد: دچار غفلت حکمرانی در عرصه معنویت هستیم و بیش از همه؛ این غفلت در مسئولان نظام است؛ ممکن است بگوییم نوجوانان و جوانان نیازمند معنویت هستند ولی نیاز به معنویت در مسئولان بسیار بیشتر است.
استاد خسروپناه با طرح این پرسش که چرا برخی مسائل در کشور حل نمی‌شود؟ بیان کرد: به خاطر فقر معنویت برخی از مسئولان است؛ نمی‌گویم افراد خوبی نیستند و زحمت نمی‌کشند ولی معنویت بیش از این حدّ است؛ سردار سلیمانی با آن هم مشغله سنگین جریان مقاومت را بین‌المللی کرد، ولی باز نافله صبح را ترک نمی‌کرد؛ او فهمیده بود که این راز و نیاز و اهل معنا بودن است که می‌تواند نیروهای او را هم در برابر جنگ جهانی دشمنان که بخش زیادی از عراق و سوریه را گرفته بودند تجهیز کند وگرنه امکانات مادی مگر چقدر داریم؟ یک چیز می‌تواند مقاومت کند و آن معنویت اسلامی است، راه این سلوک هم فقط در قرآن و روایات است و اگر سراغ مسیر دیگری برویم بی‌نتیجه خواهیم بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: باید ساحت معنویت قرآن و اهل بیت(س) را به همه معرفی کنیم، اگر مسئولان کشور معنویت را در جان خود تقویت کنند قطعاً روی جوانان و مردم هم مؤثر خواهد بود؛ وقتی حاکمان اصلاح شوند مردم اصلاح می‌شوند و اگر مردم اصلاح شوند خانواده ایشان هم اصلاح خواهند شد.

 

خبرگزاری شبستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1402/11/15 ساعت 11:34
کد : 6098
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
معنویت
حجت الاسلام خسرو پناه
شورای عالی انقلاب فرهنگی

■ نتایج مسابقه ی پیام معنویت (شماره 15)

قابل توجه شرکت کنندگان مسابقه ی پیام معنویت نتیجه ی مسابقه ی پیام معنویت به شرح ذیل می باشد جواب مسابقه ی شماره پانزدهم گزینه ی یک می باشد   ...

■ نخستین همایش ملی «نماز، هویت و جوانان» در دانشگاه بیرجند برگزار شد

حجت‌الاسلام سیدحسن حسینی در همایش ملی «نماز، هویت و جوانان» در دانشگاه بیرجند اظهار داشت: 157 نفر در این همایش ملی ثبت نام کرده و 109 مقاله به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است و 4 سرداور و 21 داور، داوری این مقالات را بر عهده دارند ...

■ نتایج مسابقه ی پیام معنویت شماره ی بیستم

سلام عرض می کنیم خدمت شرکت کنندگان در مسابقه ی پیام معنویت شماره بیستم جواب صحیح این مسابقه گزینه ی می باشد برندگان این مسابقه : پریسا خوشنویس    (7856***0914) عبد الحمید رودینی (1663***0903) سجاد دلشاد    ...

■ اعلام نتایج مسابقه ی پیام معنویت شماره 1

جواب صحیح گزینه ی 4 میباشد زینب آقاویسی     (1025***0901) زهره قنبری       (6860***0919) حسین حیدری     (7281***0901) یاسر ایازی         (0964***0916) معصو ...

■ نخستین همایش نماز در اردبیل برگزار می‌شود

سردار غلامحسین محمدی‌اصل در جلسه هماهنگی برگزاری همایش نماز در اردبیل اظهار داشت: نخستین همایش نماز در رده‌های سپاه با شرکت بسیجیان و هنرمندان فرهنگ‌یار پاسدار استان اردبیل برگزار می‌شود که هماهنگی‌ها و تمهیدات لازم در این زم ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز