ده گام برای تحکیم جایگاه اقامه نماز

■ ده گام برای تحکیم جایگاه اقامه نماز

 ده گام برای تحکیم جایگاه اقامه نماز

 ده گام برای تحکیم جایگاه اقامه نماز


به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز در یادداشتی«ده گام برای تحکیم جایگاه اقامه نماز» را تشریح کرد.

هرچند برنامه ریزی برای ترویج فرهنگ نماز سیر تکاملی دارد ولیکن آن گونه که در خور یک جامعه توحیدی است نماز به صورت فراگیر اقامه نمی شود. برای حرکت به سمت وضع مطلوب برداشتن این ده قدم ضروری به نظر می آید؛

۱. فلسفه و اسرار نماز با زبان ساده به کمک اهل علم به آینده سازان تعلیم داده شود. تولید آثار علمی و هنری در این عرصه کارساز است.شاعران و نویسندگان و هنرمندان و پژوهشگران در این میدان قادر به نوآوری هستند. استادان آمورش خانواده و انجمن های اولیاء و مربیان مدارس در همراه کردن پدران و مادران با مدارس و مساجد نقش موثری دارند. اگر آموزش خانواده ها توام با تعلیم فلسفه و اسرار و آداب و احکام و اذکار نماز شود،تاثیر گذاری معنوی والدین بر فرزندان بیشتر می شود. خانه اولین مدرسه کودکان است و نباید دست کم گرفته شود.والدین بالاخص مادران معماران کاخ اندیشه و اعتقاد فرزندانند.

۲.در صدا و سیما اتاق فکر نماز نسل نو تشکیل دهند و با بهره گیری از تمکن رسانه ملی مستقیم و غیر مستقیم در آموزش معارف نماز اقدام کنند. پخش هنرمندانه نماز دانش آموزان و دانشجویان آثار مثبت دارد. هنرمندی که با آگاهی و با زبان عاطفی در قالب شعر و سرود و نمایش و فیلم دلیل و اهمیت اقامه نماز را به فرزندان ملت آموزش می دهد، به رسالت و تعهد اجتماعی و دینی خوبش التزام دارد. رسانه ملی باید در ابن عرصه نوآوری کند.

۳.همانطور که رئیس جمهور نماز اول وقت را بر هر کاری مقدم می شمارد، خوب است وزیران و کارگزاران نظام و مقامات در همه رده ها هم زمان با اذان راهی مساجد و نمازخانه ها شوند و نماز را به جماعت اقامه کنند. از دیدگاه حضرت آقا، وزیر و یا بالاترین مدیر هر بخش مسئول اقامه نماز همانجاست و انتظار می رود مدیران ارشد کشور قوی ترپای کار اقامه نماز بایستد و اسوه کارکنان شوند.

۴. علماء و روحانیون بالاخص نمایندگان ولی فقیه و امامان جمعه و جماعت با تاسی به رهبر فرزانه انقلاب اسلامی راهی مدارس و دانشگاهها شوند و امامت نوجوانان و جوانان را بر عهده بگیرند. با نسل نو گفتگو کنند و به شبهات و پرسش های آنان پاسخ دهند.

هر مسجدی با یک یا چند مدرسه تعامل علمی و فرهنگی بر قرار کند.از دانش آموزان نخبه تجلیل کند و اسباب حضور داوطلبانه آنان را در مسجد فراهم آورد. امامان جماعت مساجد و مدیران و مربیان امورتربیتی و پیشنمازان و ائمه جماعت مدارس باهم جلسات همفکری در منطقه داشته باشند و برای جذب دانش آموزان به نمازخانه و مسجد برنامه ریزی کنند.

۵.دستگاهها و وزارتخانه های علمی و فرهنگی و آموزشی که نقشی در تربیت آینده سازان دارند به کمک کارشناسان و پژوهشگران و با روش حل مسئله نقش و رسالت و اثر گذاری خود در اهل نماز بار آوردن نسل نو را بررسی کنند. این حرکت ماموریت اصلی دستگاههای مذکور در برگزاری سی امین اجلاس سراسری اقامه نماز است. آنها باید اوضاع کنونی را مطالعه کنند و علل کاهل نمازی برخی از افراد مرتبط را مورد کندوکاو قرار دهند. بدین ترتیب صورت مسئله را روشن کنند. در گام دوم اختیارات و وظایف قانونی خود را استخراج و مدون سازند و در نهایت پس از تجزیه و تحلیل یافته ها متناسب با مقتضیات برنامه کوتاه و میان مدت برای تحکیم جایگاه اقامه نماز در نسل نو و مخاطبان ارائه کنند و با اجرای آن اوضاع را بهبود بخشند.

دستگاههایی مثل وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان و دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها و وزارت علوم و وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی اگر با اراده قوی وارد این میدان شوند ترویج فرهنگ و معارف نماز و اقامه ای فریضه الهی از اهم رسالتهای آنها قلمداد شود ، در آینده اقبال جوانان و عموم مردم به اقامه نماز ارتقاء می یابد.

۶. دولت خدمتگزار هزینه ایاب وذهاب امامان جماعت مدارس را بدون تاخیر پرداخت کند و مشوقهای کافی را برای استمرار خدمت طلاب طرح امین را فراهم آورد. هر دو گروه سال گذشته معذب بوده اند. هر چند چشمداشت چندانی هم ندارند و به کم قناعت می کنند.

۷.حوزه علمیه قم که هوشمندانه در حال روزآمد کردن نطام آموزشی متناسب با مقتضیات انقلاب و تحولات اجتماعی است، برای تربیت امام جماعت برنامه جامع تری مدون و اجرا کند.امام جماعت این روزگار باید افزون بر علوم حوزوی با علوم تربیتی و روانشناسی کودک و نوجوان و علوم ارتباطات و راهنمایی و مشاوره و فضای مجازی و فناوری ارتباطات و اطلاعات آشنایی داشته باشد و با زبان نسل جدید سخن بگوید.

۸.بخشی از منابع ملی و بودجه کشور صرف پیشگیری از جرائم می‌شود. سهم قابل توجهی از این اعتبارات باید در حوزه نماز نسل نو هزینه شود زیرا قرآن با صراحت می فرماید؛ ان الصلاه تنهی عن الفحشاء والمنکر امروزه امور نماز نسل نو از کمبود منابع رنج می برد. افراد غافل از معارف الهی و بی نماز بیشتر در معرض خطر انحراف و انحطاط قرار می گیرند.راهبردها و برنامه های پیشگیری از جرائم نیاز به تحول و نوسازی دارند.

۹.جایگاه اقامه نماز و ارزشهایی مثل امر به معروف و نهی از منکر و معارف مهدوی و تفسیر قران باید در برنامه هفتم توسعه برجسته و نمایان شود. استاد قرائتی در این زمینه با آیت الله دکتر رئیسی و دکتر قالیباف مکاتبه کرده است ولی هنوز خبر متقنی از اقدام مجلس دریافت نشده است. گوهر فرهنگ اسلامی نماز است و اگر در سیاست های فرهنگی نظام نماز از جایگاه رفیعی برخوردار نگردد،حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی با چالش مواجه می شود.

نمایندگان ملت فرصت را مغتنم شمارند و نماز را در صدر امور فرهنگی برنامه هفتم متجلی کنند.

۱۰.راهبرد و نظام اداره مساجد نیازمند بازنگری و اصلاح و انسجام است. هم اکنون نهادهای گوناگونی در تمشیت امور مساجد نقش دارند. تعداد قابل توجهی از مساجد کشور فعالیت چندانی ندارند. برخی از مساجد هم عالی می درخشند و در هدایت آینده سازان همت می گمارند.

مسجد خانه خدا و متعلق به همه و خاستگاه تحولات اجتماعی و دینی و انقلابی عصر ماست.شورایعالی انقلاب فرهنگی باید با ‌واقع بینی و کالبدشکافی وضع موجود به چاره اندیشی و تدوین راهبرد و ایجاد ساختار منسجم با رویکرد مردمی اهتمام کند و با نوآوری و هنجار آفرینی در نظام مسجد داری تحول به وجود آورد. ادامه شرایط کنونی به سود کشور نیست. مسجد به منزله سلول پیکره امت باید جایگاه عبادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و هدایتی خود را در حد مطلوب به دست آورد و در روند جامعه سازی بدرخشد. تمدن نوین اسلامی از بطن مسجد و با اتکاء به ثقلین پا به عرصه وجود می گذارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ویژگی‌های مسجد تراز انقلاب را بیان کرده اند. تجدید حیات معنوی مسجد در افق اندیشه امام المسلمین از اهم وظایف ماست.

سیداحمد زرهانی

ستاد اقامه نماز

 

مطالب مرتبط

مصاحبه با قائم مقام ستاد اقامه نماز به مناسبت تجلیل از استاد قرائتی

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1402/8/21 ساعت 13:47
کد : 6052
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
دکتر سید احمد زرهانی
اقامه نماز
ستاد اقامه نماز
مرکز تخصصی نماز
قائم مقام ستاد اقامه نماز

■ بارور کردن فضای مدارس جهت اقامه نماز جماعت بسیار ضروری است

سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در گفتگو با روابط عمومی با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی طرح “نور چشم” با اصغر باقرزاده معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش و جمعی از مدیران و معاونین ستاد اقامه نماز و وزارتخانه، در روز سه شنبه ...

■ نماز، سرلوحه همه ادیان آسمانی است

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، در نخستین کارگاه دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان با عنوان طرح عروج با اشاره به موقعیت کنونی کشور، انتقال تجربه از طریق فضای مجازی توسط معلمان را مهم خواند و ب ...

■ مسئولین نسبت به نماز حساس نیستند/ اقتصاد ما مربوط به دین ما است

حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، در هفتمین اجلاس استانی نماز با شعار «نماز و مدرسه» با استناد به آیه ۴۱ سوره حج تصریح کرد: نماز، غیر از ایمان نیاز به امکانات دارد پس هر کس عنوان، بیان، رسانه و...دارد{مسئول است} نماز خرج دارد و همت و انر ...

■ فراخوان برگزاری جشنواره فرهنگی هنری نماز و مهدویت

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز ، این جشنواره در ۲ سطح استانی و کشوری و در ۳ بخش اذان، کتابخوانی ، تولید آثار هنری ( ساخت کلیپ، پادکست، موشن گرافی، و انیمیشن ) برگزار میگردد. وی اهداف این جشنواره را ترویج و تعمیق فرهنگ اقامه نماز و مهدویت د ...

■ در صدا و سیما چند فیلم برای نماز تولید شده است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در نشست علمی نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی که عصر چهارشنبه در سالن اندیشه اداره کل پژوهش های اسلامی رسانه برگزار شد، با انتقاد از برخی پژوهش های انجام شده اظهار کرد: پژوهش در صورتی مفید است که نتیجه عمل ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز