معلم، نجات دهنده انسان است

حجة الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، در ششمین نشست تخصصی مجازی روحانیون شاغل در دانشگاه فرهنگیان:
■ معلم، نجات دهنده انسان است

معلم، نجات دهنده انسان است

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز به نقل از دانشگاه فرهنگیان، حجه الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، در ششمین نشست تخصصی مجازی روحانیون شاغل در دانشگاه فرهنگیان،  با مهم خواندن جوهر وجودی هر فرد برای کار و فعالیت تصریح کرد: دارا بودن مدارج عالیه، بدون هنر و جوهره کار فاقد ارزش است.

وی، معلمی را شغل ندانست و گفت: معلم شدن انتخابی صحیح همراه با پذیرش مسئولیتی خطیر است، یک معلم می‌تواند کار پنج مهندس را همزمان به سرانجام برساند. چرا که مهندس در یکی از فعالیت های کشف معدن، استخراج از معدن، ذوب فلزات، قطعه سازی و مونتاژ قطعات فعالیت می کند، در حالی که یک معلم به طور هم زمان تمامی این فعالیت ها را انجام می‌دهد.

استاد قرائتی، تصریح کرد: معلم ابتدا فرد را کشف می کند و پس از آن اقدام به استخراج استعدادهای نهفته در وجود وی می کند. سپس با بهره مندی از اخلاق و برخورد و روش اسلامی، ناخالصی های موجود در فرد را ذوب و در نهایت جامعه ای متحد را شکل می دهد.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، نتایج حاصل از گفت و گوی چهره به چهره را بیش از گفت و گوی عمومی دانست و افزود: یک استاد و یا معلم نباید قانع به کلاس های رسمی باشد. باید با توجه به متفاوت بودن روحیات و اخلاق دانش آموزان و یا دانشجو معلمان، هدایت کننده مسیر صحیح زندگی وی باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور، آمادگی و توانمندی استاد برای رفع برخی شبهات دانشجو معلمان را ضروری دانست و گفت: معلم نجات دهنده انسان است. دانشجوی امروز ما غرق شبهات است. گذشته از مسائل موجود اقتصادی باید با بهره مندی بیش از پیش سواد روز، نسبت به وظیفه سنگین خود واقف و آگاه باشیم.

استاد قرائتی، با اشاره به وظیفه پیش نماز تصریح کرد: کار پیش نماز، فقط اقامه نماز نیست. باید اقامه کننده قرآن نیز باشد. علاوه بر آن باید نسبت به تفسیر آیه های قرآن و برقراری ارتباط با افراد، برخوردار از مهارت کافی باشد.

مفسر قرآن کریم، پیامبر اسلام (ص) را برخوردار از سه فضیلت مهم دانست و  گفت: ایشان از مردم بود، در مردم بود و با مردم بود.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، با معرفی حضرت محمد (ص) به عنوان الگوی جهان اسلام خاطر نشان کرد: اگر دانشجو و یا شاگردی برای حل مسئله به ما مراجعه کرد و ما قادر به پاسخگویی به سئوال وی نبودیم باید با کمک گرفتن از استادان مجرب و عالم در صدد برطرف کردن شبهه فرد باشیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور، در ادامه افزود: دانشجو معلمی که در آینده، معلم کامل این جامعه خواهد شد باید بداند وی احیاگر بشر است. باید قدرت بیان وی برخوردار از دو شرط لازم باشد. عوام بفهمند و خواص نیز بپسندند. در این صورت رابطه ای دائمی بین وی و افراد جامعه برقرار خواهد شد.

استاد قرائتی، معلمی را توفیق الهی و رساندن علم به مغز نسل نو دانست و گفت: اگر قدر معلمی را ندانیم، کفران نعمت کرده ایم.

وی، با اشاره به ضرورت یادداشت مطالب مفید و آموزنده تاکید کرد: همواره کاغذ و قلم به همراه داشته باشیم و جملات و شنیده های زیبا  را یادداشت کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، جمع آوری خاطرات، تجربیات و اندوخته های ۳۰ ساله معلمی را فعالیتی مهم به منظور حل برخی مشکلات اعلام و یادآور شد: دانشگاه فرهنگیان، نیازمند به بیان و ارائه جملات سایر دانشمندان و استادان جهان نیست. بهره مندی از یک صفحه خاطرات درجه ی یک معلم، بسیار مهم، گویا و سازنده است.

مفسر قرآن کریم، مدیریت زمان را مهم خواند و افزود: با شرایط پیش آمده در کشور، فعالیت های خود را آگاهانه، نظم دهی و با برنامه ریزی دقیق سر و سامان دهیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور، برخورد عاطفی را مهم و لازمه کار معلم و استاد ذکر و اظهار داشت: استاد و دانشجو باید عاشق و دوستدار هم باشند. باید با علم و عمل خود ،نسبت به هم عشق ورزیده و همواره یادگیری، توام با اخلاق و کرامات انسانی باشد.

استاد قرائتی، برپایی دوره های متعدد در خصوص شناخت امام زمان (عج)، دانش کامل در زمینه شیوه ترتیب نماز و تفسیر قرآن کریم را ضروری دانست و گفت: قرآن کریم کتابی نیست که هر صفحه اش یک نکته داشته باشد.

وی، در پایان با اشاره به کلام حضرت امام جعفر صادق (ع) هر سطر و کلمه این کتاب آسمانی را دارای یک نکته خواند و افزود: قرآن کتابی علمی است. قدر خود و داشته های خود را به درستی بدانیم و همواره با قرآن مانوس باشیم.

منبع: ستاد اقامه نماز

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1399/8/28 ساعت 13:58
کد : 4593
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
حجت الاسلام قرائتی
معلم
نشست تخصصی مجازی
رئیس ستاد اقامه نماز

■ اقامه نماز در مسجد جامع سرینگر هند پس از 4 ماه تعطیلی

پس از 4 ماه تعطیلی درهای بزرگترین مسجد کشمیر، به روی مسلمانان باز شد و نمازگزاران در این مسجد نماز جماعت اقامه می کنند. برای نخستین بار پس از 4 ماه تعطیلی، روز چهارشنبه نماز جماعت در مسجد جامع سرینگر، بزرگترین شهر کشمیر برگزار شد و محدودیت اقامه ن ...

■ عمل به مبانی تربیتی ائمه؛ گامی در جهت گرایش به نماز در جامعه

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید مرتضی حسنی حلم، مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان، چهارشنبه، ۳ بهمن ماه در نشست فصلی دبیران اقامه نماز دستگاه‌های اجرایی استان، اظهار کرد: جایگاه والای اهل بیت(ع) بر کسی پوشیده نیست. وی با بیان اینکه اگر نتوا ...

■ دخالت پلیس هند در نحوه برگزاری نماز جماعت در مساجد «حیدرآباد»

به گفته پلیس «حیدرآباد» هند مساجد این شهر اجازه دارند تنها با حضور پنج نفر نماز جماعت برگزار کنند. پلیس حیدرآباد اعلام کرد که بیش از پنج  نمازگزار نمی توانند برای شرکت در نمازهای جماعت در مساجد این شهر حضور پیدا کنند. به دنبال ...

■ مسجد باستانی رنگارنگ سلیمانیه در بوسنی بازگشایی شد

روز گذشته در یک جشن ملی، مسجد تاریخی سلیمانیه در شهر تراونیک واقع در قلب کشور مسلمان نشین اروپای جنوب شرقی در بوسنی و هرزگوین پس از مرمت و بازسازی افتتاح گردید. خبرنگاران رسانه های محلی در این باره گزارش دادند: مسجد رنگین بازسازی شده سلیمانیه در ح ...

■ علت آتش سوزی مسجد «ابوالفضل (ع)» شیراز هنوز مشخص نیست

علت آتش سوزی مسجد «ابوالفضل (ع)» شیراز هنوز مشخص نیست علت آتش سوزی مسجد «ابوالفضل (ع)» شهرک «بهاران» شیراز هنوز مشخص نیست، حدود ۴۰۰ میلیون ريال خسارت به مسجد وارد شده است. محمدصالح مقدسی، مدیر کانون فرهنگی ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز