■ چند اسباب‌بازی برای ترویج فرهنگ نماز

ارسال کننده : مؤمن قزوینی
طرح : 1. اسباب بازی عروسک نمازخوان
این عروسک را می‌توان حرکت داد و با آن حالت‌های مختلف قنوت و رکوع و سجود را به بچه آموزش داد.
اسم عروسک نماز خوان است، کودک از کودکی با نماز انس می‌گیرد. برای دختران می‌توان با استفاده از چادر نماز عروسک ، مباحث حجاب نمازگذار را نیز آموزش داد.


2. اسباب بازی عروسک نماز خوان سخنگو
این عروسک بعد از زدن دکمه‌اش شروع به خواندن نماز می‌کند . عروسک حرکت می‌کند؛ رکوع و سجده می‌رود؛ اذکار را نیز بیان می‌کند.

3. اسباب بازی " کلید اذکارنماز"
در این اسباب بازی عکس صحنه‌های مختلف نماز روی کلید‌های فشاری بزرگی طراحی می‌شود. مثلا عکس رکوع، یا صحنه تکبیره الاحرام. کودک با فشار دادن هر کلید، صدای نظیر آن ذکر را می‌شنود.
مثلا با فشار دادن کلید رکوع ، ذکر "سبحان ربی العظیم و بحمده" پخش می‌شود.

4. کاردستی سه بعدی آموزش نماز جماعت
در این کاردستی، کودک صحنه نماز جماعت را با قطعات آن درست می‌کند؛ یعنی یک عروسک کوچک در جلو به عنوان امام جماعت قرار می‌دهد. سپس چندین عروسک کوچک مرد و زن را در پشت آنها قرار می‌دهد. البته باید نکاتی را رعایت کند تا نماز مردم درست شود.
در نهایت یک صحنه نماز جماعت با عروسک‌های کوچک ( که پلاستیکی یا چوبی هستند ) ساخته می‌شود.
5. مکانی برای برگزاری جشن در مساجد
پیشنهاد می‌کنم در هر مسجدی یک مکان برای برگزاری جشن‌های تولد کودکان قرار داده شود. این‌گونه برای خانواده‌های علاقه‌مند ، جشن تولد فرزندشان در مسجد خواهد بود. کودک مکلف و مهمان‌های او هم خاطره خوبی از مسجد خواهند داشت.
6. ساخت ماکت مساجد مهم و تاریخی شهر ( کاغذی و چوبی)
می‌توان ماکت یا همان کاردستی سه بعدی چند مسجد معروف شهر یا کشور را درست کرد و به مناسبت‌های خاص به بچه‌ها هدیه داد.
این‌گونه کودک ضمن آشنایی با آن مکان مقدس ، خاطره داشتن یک اسباب بازی مذهبی را هم تجربه می‌کند.
گفتنی است که متاسفانه در حال حاضر توسط کشور چین انواع کاردستی‌های سه بعدی که همان ماکت‌های سه بعدی مکان‌های مختلف است، ساخته شده است؛ مجسمه آزادی آمریکا یا کلیسایی در روسیه، از پل در آلمان تا تاج محل هندوستان . ساخت چنین عروسک‌هایی می‌تواند برای مقابله با این تهاجم فرهنگی خاموش آنها بسیار مؤثر باشد.


7. اسباب بازی قطار اذان و اقامه
در این اسباب‌بازی در قالب یک قطار بازی ، اذکار اذان و اقامه آموزش داده می‌شود.

8. اسباب بازی رابطه‌ها
در این اسباب‌بازی که مشابه آن در بازار هست، اذکار نماز آموزش داده می‌شود.
کودک باید یک سر سیم را به عکسی که رکوع را نشان می‌دهد وصل کند و سر دیگرش را به کارتی رویش ذکر رکوع (سبحان ربی العظیم و بحمده ) نوشته شده است. اگر این اتصال درست باشد ، دستگاه صدای بوق می‌دهد.

9. پازل مکعبی سه بعدی آموزش مراحل نماز
16 مکعبی داریم و شش تصویر که روی هر کدام مراحل نماز است. مثلا نیت ، تکبیر ، قیام، رکوع. این شش تصویر روی شش دیوار مکعب‌ها است. کودک این‌گونه آنها را درست می‌کند

10. کاردستی کاغذی حجاب نماز دختران
در این کار دستی عکس بدون چادر یک مادر و کودک روی صفحه وجود دارد. برچسب‌هایی هم از پوشش‌های مناسب آنها وجود دارد؛ مثلا جوراب، ساق دست، مقنعه و چادر.
بچه باید این برچسب‌ها را روی قسمت‌های نظیر آنها روی بدن نصب کند، تا مادر و فرزندش را برای نماز مهیا کند.
نمونه کاردستی فوق در آرشیو این جانب موجود است.

11. پازل آهنربایی حجاب نماز برای دختران
در این کاردستی عکس بدون چادر یک مادر و کودک روی صفحه اصلی آهنربایی وجود دارد.
تصاویری هم از پوشش‌های مناسب آنها وجود دارد که روی صفحات آهنربایی نصب شده است (به‌صورت برچسب‌های آهنربایی)
از جمله جوراب، ساق دست، مقنعه و چادر و... روی صفحات آهنربایی کوچک قرار دارد. بچه باید این برچسب‌های آهنربایی را روی قسمت‌های نظیر آنها روی بدن تصاویر نصب کند؛ تا مادر و فرزندش را برای نماز مهیا شوند.

12. کتاب نقاشی " نماز مثل . . ."
در روایات نماز به موارد مختلف تشبیه شده است. مثلا چشمه آب ، ستون و...
یک نقاشی برای هر روایت و تشبیه نظیر آن کشیده شده است که کودک با رنگ کردن آنها، با آن حدیث و تشبیه به‌کار رفته توسط معصومام علیه السلام آشنا می‌شود.

13. کتاب قصه " نماز مثل . . ."
در روایات نماز به موارد مختلف تشبیه شده است. مثلا چشمه آب ، ستون و...
یک قصه و تصاویرِ نظیرش برای هر روایت و تشبیهِ نظیر آن بیان می‌شود. والدین کودک با بیان قصه کودک را با آن حدیث و تشبیه به‌کار رفته توسط معصوم علیه السلام آشنا می‌سازند.

14. بازی مارپله نماز
این همان مار و پله معروف است. با این تفاوت که وقتی به خانه‌های مار می‌رسد، باید یک پرسش در مورد نماز از کارت‌های بازی را جواب دهد. در غیر این صورت توسط مار گزیده خواهد شد. مار مش‌تواند نماد شیطان در این بازی باشد.

تمام ایده ها به طور مفصل قابل شرح هستند.لکن اینجا فقط مختصری از آنها مطرح شد
متاسفانه در بازار اسباب بازی تقریبا تعداد بازی‌های مذهبی به سمت صفر می‌رود و امید است که تولید این اسباب بازی ها باعث کار کوچکی در تربیت کودکان و نوجوانان شود
اینجانب تمایل خود را برای مشارکت در تولید و اجرای این اسباب بازی ها اعلام می‌کنم.
1394/11/20 ساعت 11:45
کد : 111
لینک مطلب

■ اقامه نماز قضا برای اموات به صورت دسته جمعی

ایده پرداز: محمد حسن باباپور توضيح اجمالی: بعد از نماز واجب همه مردم همراه با امام جماعت مسجد یک یا چند نماز قضا برای یک میت می خوانند و هزینه به مسجد پرداخت می شود. مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان) تقویم اجرای ایده: روزانه نوع مناسبت: مجری: ...

■ چگونه توانستم طریقه صحیح خواندن نماز را در دانش آموزانپایه پنجم بهبودبخشم.

ایده پرداز: افسانه حشمتی چكيده: حضرت امام مهدي (عج): "هيچ چيزي مثل نماز بيني شيطان را به خاك نمي‌مالد و او را خوار نمي‌كند، پس نماز بخوان و بيني او را به خاك بمال." آموزش و پرورش سنگ زیر بنای رشد و ترب ...

■ زیباترین شروع برای یک روز خوب

توضيح اجمالی: ارسال کارت دعوت برای خانواده ها مخصوصا زوج های جوان و دعوتشان به اقامه ی نماز صبح جماعت مکان اجرای ایده: خارج از مسجد تقویم اجرای ایده: هفتگی نوع مناسبت: مجری: امام جماعت مسأله: خلوت بودن نماز صبح عدم توجه به نماز جماعت صبح د ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز