شهیدی که نماز اول وقت را مقدم بر غذا خوردن می‌دانست

■ شهیدی که نماز اول وقت را مقدم بر غذا خوردن می‌دانست

شهیدی که نماز اول وقت را مقدم بر غذا خوردن می‌دانست

در روز هشتم آبان ماه سال 1332 احمد روحی پناه در شهرستان ابرکوه متولد شد. او که هم‌زمان با تولدش صوت خوش اذان مغرب نیز به آسمان برخاسته بود، از همان کودکی به نماز خواندن و روزه گرفتن علاقه خاص داشت.

احمد نمازهایش را سر وقت می‌خواند و نماز شبش نیز هیچ‌گاه ترک نمی‌شد. آن‌قدر نماز خواندن سر وقت برایش مهم بود که همیشه می‌گفت: انسان باید اول نماز بخواند بعد غذا بخورد شاید دیگر اجل مهلت نداد.

در کنار همه سجایای اخلاقی او، آنچه شاخص‌تر از بقیه بود، صبر و شکیبایی احمد در برابر پیشامدها و حوادث زندگی را می‌توان برشمرد که با گفتن این جمله «خواست خداوند است» مشکلات را تحمل می‌کرد.

 شهید روحی پناه که با بیکاری بیگانه بود و سعی می‌کرد اوقات فراغت را به یاری پدر اختصاص دهد، در سن 20 سالگی ازدواج کرد که حاصل این زندگی مشترک، سه فرزند پسر و یک دختر بود که به دخترش نیز علاقه ویژه‌ای داشت.

احمد به حضور در جبهه و دفاع از آرمان‌های انقلاب و اسلام علاقه‌ زیادی داشت و همیشه دراین‌باره می‌گفت: ما اگر به جبهه هم برویم لیاقت شهید شدن را نداریم.

 او که پیش‌تر در دوران انقلاب همراه با برادرش در پخش اعلامیه‌ها و نوارهای امام مشارکت داشت و با تفکر انقلابی امام آشنا شده بود، شهادت را بزرگ‌ترین آرزوی خود می‌دانست. لذا چند سالی پس از بازگشت از خدمت مقدس سربازی به سپاه رفت، شغل پاسداری برگزید و سپس راهی جبهه شد.

 احمد در دی‌ماه سال 60 در لباس مقدس پاسداری به منطقه عملیاتی آبادان اعزام شد و با دیگر همرزمانش در برابر دشمن تادندان‌مسلح قد علم کردند تا خرمشهر را از لوث دشمن بعثی پاک کنند و این‌گونه بود که خون احمد و سایر رزمندگان در آزادسازی خرمشهر به ثمر نشست.

شهید احمد روحی پناه در روز سوم خردادماه بر اثر اصابت ترکش کاتیوشا به پهلوی راستش، ملکوت نشین شد.

منبع:فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 329 کلمه
1398/8/13 ساعت 12:23
کد : 2655
دسته : نماز در سیره شهدا
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
نماز و شهدا
نماز اول وقت
غذا بعد از نماز
نماز جماعت
مرکز تخصصی نماز
qunoot
namaz
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز