حکم نماز پس از انجام حجامت

■ حکم نماز پس از انجام حجامت

حکم نماز پس از انجام حجامت

حجامت عملی است که از دیرباز در طب سنتی ایران رایج بوده و طبقات مختلف جامعه از آن بهره می‌برده‌اند. حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از بیماری‌ها بکار می‌رود و دارای سابقه تاریخی هفت هزار ساله و مورد تایید و تاکید اسلام می باشد.

درمنابع طب اسلام وطب سنتی حجامت به عنوان یکی ازارکان مهم درمان ذکر شده است و بیماری‌های گوناگون را درمان می‌کند و به صورت اختصاصی درمنابع طب اسلامی به شکل پیشگیرانه درمان همه بیماری‌ها شمرده شده است و در مورد بیماری‌های خاص، درمان تمامی بیماری‌های ناشی از غلبه خون گفته شده است.

در این باره یکی از سؤالات رایج مردم، حکم نماز بعد از انجام عمل حجامت است؛ چرا که پس از عمل حجامت خونابه‌هایی در اطراف محل زخم جمع می‌شود.

رهبر معظم انقلاب در استفتائات خویش در پاسخ به این سؤال که «آیا بعد از حجامت باید بدن را برای نماز خواندن تطهیر کرد؟» پاسخ می‌دهند: «تا زمانی که آب برای محل حجامت ضرر دارد نماز خواندن با آن مانعی ندارد، اما اگر اطراف محل حجامت یا لباسش نجس شده است باید تطهیر کند.»

همچنین آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به این سؤال که «اگر شخصی حجامت کند، برای وضو و نماز چه وظیفه‌ای دارد؟» می‌گوید: «اگر نتواند خون‌ها را بشوید و نیز خون در اعضای وضو نیست، به همان صورت وضو بگیرد و نماز را بخواند و اگر جراحت در اعضای وضو باشد، به صورت جبیره‌ای وضو بگیرد.»

منبع:تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 263 کلمه
1398/3/25 ساعت 15:21
کد : 2515
دسته : احکام نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
حجامت
حکم نمازطب سنتی
وضو
وضو جبیره ای
qunoot
namaz
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز