رابطه کودک، رسانه و نماز

■ رابطه کودک، رسانه و نماز

رابطه  کودک، رسانه و نماز

رسانه‌ها‌ فن‌آوری عظیمی‌ هستند که دنیای ما را به تسخیر خود درآورده‌اند و پس از خانه و مدرسه از دیگر عوامل تأثیرگذار‌ بر روح کودک و نوجوان هستند. رسانه‌ها از نخستین دوران زنـدگی تا‌ پایان‌ حیات‌ انسان‌، به عنوان عامل آموزنده و تأثیرگذارندة بسیار قوی نقش دارند. بنابراین‌، ظهور رسانه‌ها، تولد دنیای تازه‌ای است ‌‌که‌ بدون توجه به آثار تربیتی آن‌، توفیق در آموزش و گـرایش بـه نماز امکان‌پذیر‌ نیست‌‌.

رسانه‌ها‌ آموزشگاه میلیاردها انسان است و در اعماق دل و ذهن اعضای خانواده‌ها رسوخ کرده است‌. رسانه‌ها معلم‌ و کلاس همگانی‌، همه جایی و غیر انحصاری هستند که همة لحظات خالی و غیررسمی انـسان امـروز‌ را پر کرده‌، در‌ ایجاد‌ انگیزه و پذیرش یک عمل و شکل دادن عادت‌های خوب یابد، نقش مؤثری ایفا می‌کنند. اگر برنامه‌ها و زمان پیام رسانه‌ها با تفکر و ارزش‌های مـعنوی و مـذهبی جامعه و خانواده انطباق نداشته بـاشد، آمـوزش و القای پیام‌های‌ دینی و تربیتی اثری نخواهد داشت و هر پیامی از طرف پدر، مادر و معلم‌، همانند یخی در مقابل حرارت شدید و همه‌جانبه ذوب خواهد شد و از بین خواهد رفت‌.

درایـن شـرایط‌، جوانان شخصیت دوگانه‌ای‌ پیـدا‌ مـی‌کنند، دچار بحران عاطفی و فکری می‌شوند و بعدها طی همنوایی با این بحران‌، به هر سمت و سویی سوق پیدا می‌کنند و بدون اراده و اندیشه به هر سو روانه می‌شوند. در تهیه‌، تولید‌ و پخش‌ برنامه از طـریق رسـانه‌ها برای کودکان و نوجوانان باید بسیار دقت کرد و برای این مسأله مهم‌، یعنی آموزش و پرورش احساسات و گرایش‌های دینی‌، به ویژه نماز، بیشترین اهمیت را قائل شد‌.

برنامه‌های‌ تلویزیونی اگر با ارزش‌ها و تفکر جـامعه هـماهنگ نباشند، در انـدیشه فرد بحران و تناقض ایجاد خواهند کرد و انتخاب بهتر را برایش مشکل خواهند ساخت‌. در لحظاتی که پدر و مادر، مدرسه‌ و مـسجد‌، همه‌ به نماز اول وقت اهتمام‌ نشان‌ می‌دهند‌، پخش مجموعه‌های تلویزیونی خـارجی و داسـتانی جـذاب و دلربا از تلویزیون به چه معناست‌؟ بزرگ‌ترین تأثیر ناخودآگاه مشاهده روابط بسیار نزدیک و گرم دختر و پسر‌ در‌ برخی‌ از فیلم‌های خـارجی ‌ ‌و داخـلی‌، عدم شوق و رغبت به‌ نماز‌ و ایجاد کسالت در انجام فرایض است‌. این نحوة نـمایش روابـط دخـتر و پسر در فرهنگ اسلامی جایی ندارد، ازاین رو‌ به‌ طور‌ طبیعی و تدریجی اثر تخریبی خود را در روحیة جـوان باقی‌ خواهد گذاشت و خود نوعی تهاجم فرهنگی از طریق رسانه‌هاست‌.

رسانه جمعی یکی از عـوامل مؤثر و مهم زندگی اسـت‌ و بـاید‌ با‌ خواست و ارزش‌های معنوی خانه و خانواده و جامعه‌، همسو و هماهنگ باشد، تا بتواند‌ گرایش‌ به نماز اول وقت را در نوجوانان و جوانان زنده نگه دارد. بنابراین‌، برای رسیدن به روح‌ و پیام‌ معنوی‌ نماز و درک فضیلت وقت نـماز، تأکید بر ضرورت ایجاد نظامی متشکل از‌ خانه‌‌، مدرسه‌ و رسانه‌، به صورت مجموعه‌ای هماهنگ و حرکت‌کننده در یک جهت واحد. امری منطقی و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید‌. باید‌ این‌ مجموعه به هم‌پیوسته‌، برای انتقال فرهنگ نماز، هـماهنگ و از هـمه بالاتر همدل باشند. اگر‌ شیوه‌های‌ تربیتی مربوط به نماز و برنامه‌های زمینه‌ ساز و جانبی اوقات فراغت در خانه‌، مدرسه و رادیو‌ تلویزیون‌ متناقض‌ باشند، کودکان و نوجوانان به شکل صحیح به نماز گرایش پیدا نـخواهند کـرد و روح حقیقی‌ نماز‌ در وجود آنان تحقق نخواهد یافت‌.

تلویزیون نباید‌ در‌ محل عـمومی خـانواده در منظر دید همگان گذاشته شود و همیشه روشن و قابل دسترسی‌ برای‌ همه نباشد، بلکه باید محل‌ مـناسب‌ و مـتمایزی‌ داشـته باشد تا‌ اعضای‌ خانواده گه‌ گاه برای تماشای‌ برنامه‌های‌ مفید انتخابی به آن مـحل بـروند. بـه ویژه در هنگام اقامه نماز در خانه‌ و مدرسه‌ برنامه‌های رادیو و تلویزیون نباید به گونه‌ای‌ باشد‌ کـه قـطع‌ بـرنامه‌ موجب‌ دلخوری و بدبینی کودک یا‌ نوجوان نسبت به نماز شود. به همین جهت‌، بـاید قـبل و یا بعد از نماز از‌ پخش‌ سریال‌های پربیننده خودداری گردد تا این‌ محدوده زمانی‌ بـه‌ زمـینه‌سازی‌ روانـی و عاطفی برای‌ برپایی‌ فریضة نماز اختصاص داده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 787 کلمه
1397/7/16 ساعت 11:31
کد : 2306
دسته : کودکان و نماز
لینک مطلب
کلمات کلیدی
روز جهانی کودک
نماز
رسانه
کودک و رسانه
نماز و کودکان
qunoot
namaz
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز