بی‌حرمتی ایرلاین‌ها به «نماز» و نمازگزاران

■ بی‌حرمتی ایرلاین‌ها به «نماز» و نمازگزاران

بی‌حرمتی ایرلاین‌ها به «نماز» و نمازگزاران

پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سازمان هواپیمایی کشوری اردیبهشت ماه 96 طی بخشنامه‌ای برای رعایت  اوقات شرعی اقامه نماز مسافران و احترام به شعائر اسلامی بخشنامه جدید اقامه نماز را به ایرلاین‌های داخلی ابلاغ کرد.

در بخشی از این بخشنامه تاکید شده است:‌ « تمامی مسافران هواپیماهای ایرانی از تمام مبادی و مقاصد و مسافران خطوط هوایی خارجی که از مبادی ایران و یا به مقاصد درون ایران پرواز می‌کنند، از حق اقامه نماز‌های یومیه در شرایط شایسته برخوردار بوده و این حق باید به رسمیت شناخته شده و مورد احترام قرار گیرد.

در صورتی که در زمان انجام یک پرواز، وقت شرعی نماز آغاز و در همان پرواز پایان یابد، خطوط هوایی موظفند اطلاعات مورد تقاضای مسافران شامل زمان‌ شرعی و جهت قبله را در اختیار مسافران متقاضی قرار داده و در صورت امکان، مکانی مناسب و ایمن جهت اقامه فریضه نماز به مسافران معرفی کنند.

در مواردی که وقت اقامه نماز پس از فرود هواپیما منقضی می‌شود لیکن فرصت کافی جهت انجام تشریفات ورود به مقصد و اقامه نماز وجود ندارد، رعایت مفاد فوق ضروری است.

در صورتی که وقت اقامه نماز، قبل از آغاز برنامه سوار کردن مسافران شروع شود و یا فرصت زمانی اقامه نماز و طول پرواز به گونه‌ای باشد که اقامه نماز در زمان پرواز امکان‌پذیر نباشد، سوار کردن مسافران حداقل 15 دقیقه بعد از ورود به وقت نماز آغاز شود و یا برنامه پرواز به گونه‌ای تغییر یابد که امکان اقامه نماز پس از فرود و انجام تشریفات ورود به مقصد برای مسافران مهیا شود.

در مواردی که رعایت موارد فوق منجر به نقض الزامات ایمنی و به خطر افتادن جان مسافران شود، رعایت الزامات ایمنی ضروری بوده و محدودیت موجود با رعایت احترام و حقوق مسافران به آنها اعلام شده و در خصوص راهکارهای جایگزین، حداکثر همکاری ممکن با مسافران به عمل ­آید.

بر اساس این ابلاغیه تمامی شرکت‌های هواپیمائی موظف هستند دستورالعمل‌ها و فرآیندهای مرتبط با برنامه‌ریزی و مدیریت پرواز را به گونه‌ای اصلاح و بازنگری کنندکه مفاد این ابلاغیه در عملیات جاری شرکت‌ها رعایت شود.»

به گزارش تسنیم، این در حالی است که اکثر شرکت های هواپیمایی داخلی هیچ توجهی نه به این بخشنامه به خصوص برای اقامه نماز صبح دارند و نه به اعتراض مسافران.

در جدیدترین نمونه بامداد امروز برای سه پرواز یک ایرلاین این اتفاق روی داده است. پرواز شماره 3409  تهران-کرمانشاه، پرواز شماره 3407 تهران-ارومیه و پرواز 265 تهران-آبادان سه پروازی بوده که به مسافران آن اجازه اقامه نماز صبح داده نشده است. اذان صبح امروز تهران ساعت 5 و 3 دقیقه بوده و طبیعتا مسئولان و مدیران این ایرلاین باید بر اساس همان بخشنامه سازمان هواپیمایی به مسافران برای ادای فریضه نماز فرصت لازم را می‌دادند.

یکی از مسافران پرواز 265 تهران-آبادان در این‌باره به تسنیم‌، گفت:‌ یکی از مشکلات مسافران،‌ همزمانی ساعت پرواز با زمان اذان به خصوص اذان صبح است. بامداد امروز با وجود آنکه شرکت های هواپیمایی ملزم به رعایت اوقات شرعی اقامه نماز هستند، اما مسئولان پرواز و ایرلاین هیچ توجهی به این اصل مهم نکرد و اجازه اقامه نماز را به مسافران پرواز تهران-آبادان نداد.

وی ادامه داد: متاسفانه این شرکت هیچ توجهی به اعتراض مسافران در این باره نکرد و پیگیری‌ نیز نتیجه نداد.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت در حمل و نقل هوایی نظارت بیشتری در این رابطه داشته باشد و با ایرلاین‌های متخلف که هیچ توجهی به حقوق مسافران ندارند به شدت برخورد کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1398/8/13 ساعت 12:26
کد : 3781
دسته : اخبار نماز در کشور
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
اقامه نماز
اوقات شرعی
نماز در فرودگاه ها
بی حرمتی ایرلاین به نماز
بی حرمتی ایرلاین به نمازگزاران
مرکز تخصصی نماز
qunoot
namaz

■ سیاست زدگی مانع جدی اقامه نماز در مدارس است

آیت الله «غلامعلی نعیم آبادی» در دیدار با شورای اقامه نماز منطقه دو کشور به تشریح موانع اقامه نماز در سطح مدارس پرداخت و خاطرنشان کرد: نظام برای تربیت معلمان مدارس از خود مایه می گذارد و دولت نیز در این زمینه سرمایه گذاری می کند و دانشگاه ...

■ رهبر انقلاب چه زمانی نماز صبح را می‌خوانند؟

 آیت الله ری شهری در خاطرات خود که از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده به جلسات خود با رهبر انقلاب اشاره می‌کند. در بخشی از این خاطرات آمده است: روز ۸ آذر ۸۴ در دیدار با مقام معظم رهبری مباحث مختلفی مطرح شد. ... آخرین موضوعی که با ...

■ تالیف و تدوین کتاب نماز، فرهنگ نذر و غذاهای آیینی در اعیاد اسلامی به پایان رسید

 همشهری‌آنلاین: تالیف و تدوین کتاب نماز، فرهنگ نذر و غذاهای آیینی در اعیاد اسلامی مردم ایران توسط پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری واحد فرهنگ مردم صدا و سیما به پایان رسید. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه می ...

■ به آقای جهانگیری نامه نوشتم که در زمان شما توجه به نماز کمرنگ شده است.

حجت ‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز در همایش طلایه‌ داران تبلیغ در جمع طلاب همدانی با تاکید بر اینکه بعضی از مسائل متاسفانه فراموش شده اند که بسیار مهم هم هستند یادآور شد: ما نسبت به زکات بی تفاوت هستیم و درباره آن به خو ...

■ امضای تفاهم‌نامه مشترک میان ستاد اقامه نماز و مبارزه با مواد مخدر

ستاد مبارزه با موادمخدر و ستاد اقامه نماز با هدف ترویج و تعمیق فرهنگ نماز در جامعه و آثار آن در پیشگیری و درمان اعتیاد در جهت تحقق اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. امضای تفاهم‌نامه مشترک میان ستاد اقامه نماز ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز