نماز جمعه، نماد حکومت اسلامی است/ اقامه نمازجمعه در ۴۵ نقطه خوزستان

مسئول دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه خوزستان:
■ نماز جمعه، نماد حکومت اسلامی است/ اقامه نمازجمعه در ۴۵ نقطه خوزستان

 نماز جمعه، نماد حکومت اسلامی است/ اقامه نمازجمعه در ۴۵ نقطه خوزستان

«حجت الاسلام محمود محمدزاده»، امروز (چهارشنبه 19 تیر) در جلسه شورای فرهنگ عمومی خوزستان، ضمن تبریک دهه کرامت و بزرگداشت چهلمین سال برپایی نماز جمعه در کشور بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی، اظهار کرد: مقوله چهلمین سالگرد از سال 96 از سوی مقام معظم رهبری وارد فرهنگ ما شد.

مسئول دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه خوزستان، افزود: این یک نظریه است مبنی بر اینکه قریب به اتفاق انقلاب ها بعد از چهل سالگی و حتی قبل از آن رو به افول می روند؛ این ها مقدمات فکری، رفتاری و حکومتی است و این باور در آنالیز چند انقلاب مشاهده شده بود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با توجه به این نوع فکر و اندیشه در سخنانی اعلام کردند که چهل سالگی انقلاب سرآغاز بالندگی انقلاب است و این نیست که انقلاب اسلامی رو به افول رود، اضافه کرد: عنصری که مقام معظم رهبری روی آن تاکید داشتند و از اعتقادات و ملزومات مذهبی حقه شیعه است، بحث امامت است.

حجت الاسلام محمدزاده، تصریح کرد: ما معتقدیم ولایت خداوند به شکل طولی ولایت پیامبران (ص)، ولایت ائمه اطهار (ع) و در نهایت ولایت مطلقه فقیه است و این عنصر ما را از سایر انقلاب ها جدا می کند؛ اگر این عنصر از ما گرفته شود ما تفاوت چندانی با سایر انقلاب ها نداریم.

وی با بیان اینکه اگر عنصر ولایت گرفته شود حتی اگر آن حرکت بعثت نبوی و حکومت اسلامی باشد باز هم امکان افول و انحراف آن انقلاب وجود دارد، ابراز کرد: مقام معظم رهبری گفتمان چهل سالگی انقلاب را سرآغاز بالندگی انقلاب دانستند و اوج و قله آن بیانیه گام دوم انقلاب بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به چهلمین سال برپایی نمازجمعه اشاره کرد و اذعان داشت: نماز جمعه در مستندات دینی و در آیات مصداق بارز ذکر خدا عنوان شده و در سنت نبوی، پیامبر (ص) بعد از تشکیل حکومت اقدام به اقامه نماز جمعه کردند.

مسئول دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه خوزستان، تاکید کرد: برپایی نمازها شروطی دارد؛ برخی نمازها مثل نماز یومیه در هر شرایطی باید اقامه شود ولی شرط اقامه نماز جمعه تشکیل حکومت است چنانچه پیامبر (ص) در زمانی که در مکه بودند اقامه نماز نداشتند ولی در بدو ورود به مدینه با تشکیل حکومت نسبت به اقامه نماز جمعه اقدام کردند.

وی اظهار داشت: امیرالمؤمنین علی (ع) هم در زمانی که حکومت داشتند خودشان نسبت به اقامه نماز جمعه اقدام کردند و فرزند ارشد خود امام حسن (ع) امام جمعه موقت قرار دادند و بخشی از خطبه های نهج البلاغه نیز همان خطبه های نماز جمعه است که به تبیین مسائل اجتماعی به عنوان یکی از وظایف امام جمعه در خطبه دوم پرداخته شده است.

وی تاکید کرد: بعد از حکومت امیرالمؤمنین (ع)، نماز جمعه ای در میان شیعیان اقامه نشد تا زمان دولت صفویه؛ پس از آن نماز جمعه برپا می شد ولی در نهایت با پیروی انقلاب اسلامی نماز جمعه تزار شیعه در پنجم مرداد 58 به امامت آیت الله طالقانی در کشور اقامه شد و امسال چهلمین سالگرد آن است.

حجت الاسلام محمدزاده، با اشاره به اینکه در حال حاضر به برکت انقلاب اسلامی، نمازجمعه در بین 900 تا 920 نقطه کشور اقامه می شود، خاطر نشان کرد: نماز جمعه عبادتی چندوجهی، هوشمند و پویاست و هم سیاسی است و هم عبادی و هم اینکه نماد حکومت اسلامی است.

وی با بیان اینکه در خوزستان نماز جمعه در 45 منطقه اقامه می شود، یاد آور شد: مقام معظم رهبری نسبت به اهمیت نماز جمعه تراز حکومت اسلامی و حکومت علوی و احیای بیش از پیش این فریضه تاکید دارند که باید در راستای این اهداف گام برداریم.

خبرگزاری شبستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1398/4/20 ساعت 11:13
کد : 3457
دسته : اخبار نماز در استان‌ها
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز جمعه
اقامه نماز
آثار اجتماعی نماز جمعه
نماز جمعه اهواز
مرکز تخصصی نماز
قنوت
qunoot

■ چرا گاهی دل انسان با ذکر و نماز‌ هم آرامش نمی‌‌گیرد؟

چرا گاهی دل انسان با ذکر و نماز‌ هم آرامش نمی‌‌گیرد؟ گاهی انسان برای رسیدن به آرامشی که خدا وعده آن را داده ساعت‌ها به نماز و ذکر می‌ایستد اما به آرامشی که می‌خواهد نمی‌رسد. علت این موضوع چه می‌تواند باشد؟ ...

■ یاوران نماز باید در کلیه مدارس،مساجد و بازار تشکیل شود

حجت الاسلام و المسلمین فروزان نژاد بیان کرد: باید تشکیلاتی در یاوران نماز ایجاد شود تا همانند عاشورا مردم خودشان به صحنه بیایند و امور مربوط به اقامه نماز را عهده دار شوند و  اگر نماز احیا شود، امامت نیز  احیا می شود. مدیر ستاد تصریح کرد ...

■ سرکوب مسلمانان به دست پلیس سریلانکا /گروه های حقوق بشری هشدار دادند

گروه های حقوق بشری،پلیس سریلانکا را متهم به استفاده از کنوانسیون سازمان ملل در خصوص اظهارات ناشی از تنفر برای سرکوب اقلیت مسلمان در این کشور از زمان حملات تروریستی عید پاک تا کنون کرد. گروه حقوق بشری «جنبش آزاد رسانه ای» در بیانیه ای ن ...

■ چرا و چگونه عبادت کنیم؟

کتاب در سایه سار رمضان‏ (در کلام و پیام حضرت آیت الله العظمی خامنه ای) اثری از مرکز اطلاع رسانی غدیر پیرامون مسائل مربوط به ماه مبارک رمضان است که منتخبی از این نکات را در شماره های گوناگون تقدیم علاقمندان می نماییم. - تمام عبادات براى اين است ...

■ انتشار نشریه مجازی اهمیت فریضه نماز و مسجد از نگاه امام خمینی(ره)

دومین ﻧﺴﺨﻪ نشریه مجازی ﺟﻮﺍﻧﺎﻥ ﺍﻧﻘﻼ‌ﺑﯽ ﻭ ﺟﻬﺎﺩﮔﺮﺍﻥ ﻗﺮﺁﻧﯽ ﺑﻪ ﻫﻤﺖ تحریریه ﻭﺍﺣﺪ ﺭﺳﺎﻧﻪ ﻭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻃﺎﺕ ﻧﻮﯾﻦ ﻣﺆﺳﺴﻪ ﻗﺮﺁﻧﯽ ﻃﺎﻫﺎﯼ ﺑﻮﺷﻬﺮ ﺑﺎ ﻣﻮﺿﻮﻉ «اهمیت فریضه نماز و مسجد از نگاه امام خمینی(ره)» با بهره‌گیری از روایت مجموعه شش جلدی کتاب « ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز