■ نماز خواندن هایم از سرعادت شده است. چه کنم؟

پاسخ:
ارتباط پیدا کردن با معانی اذکار و دعاها و حضور قلب در عبادت، از یکنواخت شدن عبادت جلوگیری میکند.

برای پیدا کردن نشاط در عبادت چند راهکار به شما پیشنهاد می‌شود:
1. چشم پوشی از نگاه حرام:
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص النَّظَرُ سَهْمٌ مَسْمُومٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِيسَ فَمَنْ تَرَكَهَا خَوْفاً مِنَ اللَّهِ أَعْطَاهُ إِيمَاناً يَجِدُ حَلَاوَتَهُ فِي قَلْبِهِ.
نگاه حرام تیری از تیرهای مسموم شیطان است. کسی که به خاطر ترس از خدا آن را ترک کند خداوند ایمانی به او عطا میکند که شیرینی آن را در قلب خود احساس کند. (1)

2. پرهیز از افراط در هر کاری حتی عبادت:
قَالَ النَّبِيُّ ص إِنَّ لِلْقُلُوبِ إِقْبَالًا وَ إِدْبَاراً فَإِذَا أَقْبَلَتْ فَتَنَفَّلُوا وَ إِذَا أَدْبَرَتْ فَعَلَيْكُمْ بِالْفَرِيضَةِ.(2)
3. تقویت باور به معاد:
با مطالعه در این زمینه، زیارت قبور و ..... خداوند میفرماید: نماز جز برای خاشعین سخت و سنگین است و خاشعین کسانی هستند که اطمینان دارند خداوند را در آخرت ملاقات میکنند.(3)

4.ایجاد تنوع در عبادت. مثلا در مکان های مذهبی مختلف حضور پیدا کند.

5. داشتن تفریح به اندازه و حلال مخصوصا فعالیت جسمی و ورزش.

6. تقویت انگیزه و تجدید نیت کردن:
در روایات آمده است یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت بهتر است.(4) شاید یکی از دلایلش این باشد که تفکر در فلسفه و فوائد عبادت به انسان انگیزه میدهد و عبادت او را با نشاط و عمیق تر میکند.
7. برنامه ریزی داشتن و هدف داشتن هم باعث میشود نشاط و لذت بیشتری از کارهایمان ببریم. چون احساس میکنیم با انجام هر کاری یک قدم به هدفمان نزدیکتر شده ایم و این میتواند ما را خوشحال کند. مثلا برای عبادت میتوان قرب و تکامل معنوی بیشتر را به عنوان هدف قرار داد.

8. نیت نماز وداع:

امام صادق عليه السلام مي فرمايد: هنگامي كه نماز واجب را مي‌خواني در وقتش بخوان، مانند كسي كه نماز وداع مي خواند و مي ترسد كه بعد از اين توفيق نماز خواندن نيابد.(5)

1) جامع الأخبار(للشعيري)، ص145.
(2) الكافي، ج3 ، ص 454.
(3) بقره، 45 و 46.
(4) الزهد، ص15.
(5) بحارالانوار، ج 83، ص 232.

1398/6/20 ساعت 13:08
کد : 723
لینک مطلب

■ آثار و فواید نماز چیست ؟

نماز، آثار و فواید زیادی دارد که در اینجا به اهم آنها اشاره می کنیم: 1ـ از بین بردن گناهان قرآن کریم می فرماید: «و أقِم الصلوة طَرَفَی النّهار و زُلَفاً من اللّیل انّ الحسنات یُذهِبْنَ السیئات ذلک ذکری للذّاکرین»( سوره هود (11) آیه 114) «در دو طر ...

■ کسي که روی صندلي نشسته و نماز می خواند، اگر محل قرار گرفتن دست باندازه ای نباشد که کل کف دست در سجده روی آن قرار بگيرد آیا در حال سجده اگر دست روی زانو باشد اشکال دارد؟

نظر مراجع در این رابطه عبارتست از: مقام معظم رهبری: در هنگام سجده اگر می تواند باید کف دست را بر محلی قرار دهد و قرار دادن بر زانو کافی نیست. آیت الله مکارم: فردي که بر اثر ناتواني روي صندلي نماز مي خواند اگر مي تواند هنگام سجده روي ميز سجد ...

■ چرا نماز میّت نیازی به وضو ندارد؟

امام رضا (ع) فرمودند: "وضو واجب شد تا انسان با حالت کسالت و چرت به ديدار دوست نرود و قلب انسان قبل از رکوع و سجده در برابر خداوند پاکیزه گردد؛ ولي در نمازِ ميت نيازی به وضو نیست؛ زیرا در آن، رکوع و سجده وجود ندارد و فقط دعای برای ميت و ذکر خداست". ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز