برخی از ضعف های انسان
علاوه بر ضعف های انسان هنگام تولد و بعد از تولد، الآن نیز غرق در ضعف و نیاز هستیم.
نیاز به اکسیژن، خورشید، ماه، باران.
در کنار این نیازها، نیازهای آینده و بی خبری از سرنوشت، نیاز به تشخیص حق از راه عقل و فطرت و وحی، نیاز به توفیق حرکت در راه حق،
نیاز به در امان بودن از همه خطرها ، از سنگ های آسمانی گرفته تا زلزله زمین ، طغیان دریاها و ....
قرآن می‌فرماید:
«أَ أَمِنْتُمْ مَنْ فِي السَّماءِ أَنْ يَخْسِفَ‏ بِكُمُ‏ الْأَرْضَ فَإِذا هِيَ تَمُورُ أَمْ أَمِنْتُمْ مَنْ فِي السَّماءِ أَنْ يُرْسِلَ عَلَيْكُمْ حاصِباً فَسَتَعْلَمُونَ كَيْفَ نَذِيرِ»(ملک/ 16 و 17)؛
آيا خود را از (قهر) كسى ‏كه در آسمان است، ايمن مى‏دانيد؟ از اين كه شما را در زمين فرو برد، پس ناگاه زمين به لرزه افتد. يا از (قهر) كسى كه در آسمان است، ايمن شده‏ايد؟ كه تندبادى از سنگريزه بر شما فرو فرستد. پس به زودى خواهيد دانست كه بيم دادن من چگونه است.»
هر چه به درون خود و عملکرد اعضاي بدن توجه می¬کنیم مي‌بينيم كه هزاران شرایط باید فراهم شود تا بتوانيم نفس بکشیم و در جریان خون، قلب، کلیه، معده يا اعصاب، چشم، گوش، ریه، سلول¬ها ، گلبول¬ها، هر کدام بايد به کار خود مشغول باشد آن‌چنان‌كه تغییر یکی از این شرایط و جابه‌جایی یکی از سلولها و گلبولها و لحظه ای توقف خون در رگها همه چیز ما را به باد خواهد داد.
نیازهاي انسان از بسیاری موجودات بیشتر است؛ ولی با این همه از همه آنها سرکش¬تر است.
تذکر و توجه به این نیازها از غرور انسان می‌کاهد و نیاز او را به یک منبع قدرت بیشتر نشان میدهد.
شنیدستم که هر کوکب جهانی است جداگانه زمین و آسمانی است
زمین در جنب این افلاک مینا چو خشخاشی بود در قعر دریا
تو خود بنگر از این خشخاش چندی سزد تا بر غرور خود بخندی؟
و تنها یاد خداست که در مقابل این همه حوادث پیچیده و نیازهای فراوان به انسان آرامش می‌دهد. قدرت، ثروت، حکومت، علم، حزب، فامیل و تدبیر، کار ایمان و اتصال به خدا را انجام نمي‌دهد و چون انسان از این حقیقت غافل است، خداوند متعال در قرآن با عبارت «الَّذِينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُ‏ قُلُوبُهُمْ‏ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» (رعد/ 28)به او هشدار مي‌دهد.
دسته ها: اهمیت نماز ,

مطالبِ استاد محسن قرائتینوشته . لینک . به قلم مطالبِ استاد محسن قرائتی در 17 امرداد 1396 ساعت 15:07

x
ورود به سیستم
ورودثبت نام