پیامد ترک نماز جماعت بدون عذر

■ پیامد ترک نماز جماعت بدون عذر

پیامد ترک نماز جماعت بدون عذر

یکی از اعمالی که در گنجینه روایی ما بسیار مورد تأیید قرار گرفته، برپایی نماز جماعت است که البته انجام آن در مسجد نسبت به خانه فضیلت بیشتری دارد. نماز جماعت از مهم‌ترین مستحبات و از بزرگ‌ترین شعائر اسلامی است که دست کم با دو نفر یعنی (یک امام و یک مأموم) منعقد می‌شود.

این موضوع به قدری در آموزه‌های اهل بیت (ع) از اهمیت بالایی برخوردار است که در حدیث گفته شده: هرکه برای شرکت در نماز جماعت به مسجدی برود، برای هر قدمی که بر می‌دارد، هفتاد هزار حسنه برای او حساب می‌شود و به همان اندازه درجاتش بالا می‌رود. رسول گرامی اسلام (ص) در حدیثی فرمود: کسی که در هرجا باشد و بر نماز جماعت مواظبت کند، مانند برق جهنده و درخشان در نخستین گروه پیشتازان از پل صراط خواهد گذشت. آن حضرت در حدیث دیگری فرمود:‌ خداوند از بنده‌اش که نماز خود را به جماعت خوانده و بعد حاجتش را از او بخواهد شرم دارد و تا از جماعت بیرون نرفته حاجتش را برآورده می‌کند.

از سوی دیگر برای ترک نماز جماعت نیز پیامدهایی ذکر شده که این نشان از اهمیت بالای پرداختن به نماز جماعت و حضور دسته‌جمعی مسلمانان در اقامه نماز است. حضرت امام باقر (ع) در حدیثی فرمود: «من ترک الجماعة رغبة عنها و عن جماعة المسلمین من غیر علة فلا صلاة له؛ کسی که از روی بی میلی، بدون عذر و علت نماز جماعت را که اجتماع مسلمانان است ترک کند، نمازی برای او نیست» (امالی شیخ صدوق، ص290)

منبع:تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 258 کلمه
1398/5/22 ساعت 11:39
کد : 2582
دسته : نماز و مسجد
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
نماز جماعت
ترک نماز
ترک نماز جماعت
ترک نماز بدون عذر
حدیث امام باقر(ع)
qunoot
namaz
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز