نماز های مستحبی شب های ماه مبارک رمضان

■ نماز های مستحبی شب های ماه مبارک رمضان

نماز های مستحبی شب های ماه مبارک رمضان

ماه مبارک رمضان، جایگاه و ارزش والایی در میان دیگر ماه های سال دارد. تمامی اعمال و نیکی هایی که در این ماه مبارک انجام می شود، اهمیت بسیار بالایی نزد خداوند متعال دارند. چنانچه در دعای مخصوص به ماه رمضان آورده شده است " رمضان ماهی است که او را عظمت و کرامت و شرافت و فضیلت دادی نسبت به ماه های دیگر". اعمال مستحب و واجبی در این ماه مبارک آورده شده است. از واجبات آن، روزه داری است. اعمال مستحب، اعمالی هستند که انجام دادن آن ها دارای  ثواب و نیک است. انجام ندادن آن هم سبب عذاب نمی شود. ما در این مقاله سعی داریم "اعمال مستحبی ماه مبارک رمضانرا در اختیار شما قرار دهیم تا با انجام آن ها لطف خداوند شامل حال همه شود. با باشگاه خبرنگاران جوان همراه شوید

تلاوت کردن قرآن کریم یکی از ناب ترین اعمال مستحبی در ماه رمضان

قرآن کریم برای هدایت تمامی انسان ها فرستاده شده است. خواندن آن موجب آرامش قلبی می شود. اما در ماه رمضان، به تلاوت قرآن کریمسفارش بسیاری شده و از ثواب بسیار بالایی برخوردار است. این گونه که روایتی از پیامبر اکرم آمده استخواندن یک آیه در این ماه، پاداشی برابر ختم کل قرآن، در ماه های دیگر سال  را داردحتی مجلس های ختم قرآن در ماه رمضان، در مساجد یا در سایر اماکن مذهبی، تشکیل می‌شود. هم چنین افراد می توانند با برنامه ریزی صحیح روزانه، آیاتی را در منزل خود تلاوت کنند. در حدیثی دیگر از امام باقر(ع) آورده شده استلکل شی ربیع القرآن شهر رمضان: هر چیزی را بهاری است و بهار قرآن، ماه رمضان است.

افطاری دادن از اعمال مستحبی ماه رمضان

همه مؤمنین وظیفه دارند تا بخشی از دارایی خود را در راه خدا بخشش کنند. در دیگر روز های سال، مهمانی دادن برای فقرا یا حتی افراد دیگر، عمل نیکی به شمار می رود، اما به افطاری دادن در ماه مبارک رمضان تاکید بسیاری شده است و مسلمانان نباید به دلایلی مانند تجملات از این کار غفلت کنند. در اصل افطاری دادن در ماه رمضان، خود یک عبادت است. البته اگر نیت در راه خدا باشد، بسیاری افراد برای نشان دادن دارایی و تجملات مادی خود این کار را انجام می دهند.در حدیثی از امام صادق (ع) آمده استکسی که مؤمنی را افطاری دهد، کفاره یک سال گناه او شمرده می شود و کسی که دو مؤمنی را افطاری دهد، بر خداوند است که او را وارد بهشت سازد (وسائل الشیعه).حتی در برخی احادیث دیگر آورده شده است،  پاداشی که برای روزه دار نزد خداوند است، به افطار دهنده نیز شامل می شود.

اعتکاف از مستحبات ماه رمضان

یکی دیگر از اعمال مستحب ماه رمضان اعتکاف است. اعتکاف به معنای ماندن در مسجد به مدت چند روز است که حداقل آن سه روز است و از واجبات آن روزه داری است. این عمل، انسان را از مادیات و لذت های دنیوی دور می سازد و فرصت معنویت روح و استغفار و توبه را فراهم می سازد. عمل اعتکاف فقط در ماه رمضان نیست. دیگر روزهای سال همانند ماه رجب نیز در مساجد تشکیل می شود. اما در ماه مبارک رمضان از فضیلت بالایی برخوردار است پیامبر اکرم( ده روز آخر رمضان را در مسجد به اعتکاف مشغول بودند. در حدیثی از ایشان آورده شده است: اعتکاف ده روز آخر رمضان برابری می کند با دو حج و عمره. عمل اعتکاف در ماه رمضان علاوه بر موارد بالا، سبب مقبول شدن حاجات نیز می شود و یکی از دلایل اصلی اهمیت اعتکاف این است.

نمازهای مستحبی در شب های ماه رمضان

علاوه بر موارد بالا، مستحب است که در کنار نماز های واجبه، نماز های مستحبی هم در ماه رمضان خوانده شود که ثواب بسیار بالایی دارند.

شب 1:دو رکعتی، در رکعت اول، سوره حمد ،فتح، در رکعت دوم سوره حمد و هر سوره ای که خود فرد خواست.

 شب 2: چهار رکعتی، در هر رکعت بعد از سوره حمد بیست بار سوره انا انزلناه.

 شب 3: ده رکعت، در هر رکعت بعد از سوره حمد، پنجاه مرتبه سوره توحید.

 شب 4: هشت رکعت، در هر رکعت بعد از سوره حمد بیست مرتبه سوره انا انزلناه.

 شب 5: دو رکعت، در هر رکعت بعد از سوره حمد، پنجاه مرتبه سوره توحید، بعد ازسلام، صد مرتبه صلوات.

 شب 6: چهار رکعتی، در هر رکعت سوره حمد و ملک.

شب 7: چهار رکعتی، در هر رکعت سوره حمد وسیزده بار انا انزلناه.

 شب 8: دو رکعتی، در هر رکعت سوره حمد و ده بار سوره توحید، بعد از سلام هم هزار مرتبه سبحان الله.

 شب 9: شش رکعتی، میان نماز شام و خفته، در هر رکعت سوره حمد و هفت مرتبه آیت الکرسی و بعد تمام شدن نماز پنجاه مرتبه صلوات.

 شب 10:بیست رکعت، در هر رکعت سوره حمد و سی مرتبه سوره توحید.

 شب 11: دو رکعت و در هر رکعت سوره حمد و بیست مرتبه سوره کوثر.

 شب 12: هشت رکعت، در هر رکعت سوره حمد و سی مرتبه سوره انا انزلناه.

 شب 13:چهار رکعت، در هر رکعت سوره حمد و بیست و پنج مرتبه توحید.

 شب 14: شش رکعت، در هر رکعت سوره حمد و سی مرتبه سوره اذا زلزلت.

 شب 15: چهار رکعت، در دو رکعت اول بعد از سوره حمد صد مرتبه سوره توحید، در دو رکعت بعد، بعد از سوره حمد پنجاه بار سوره توحید.

 شب 16: دوازده رکعت،در هر رکعت بعد از سوره حمد 12 مرتبه سوره تکاثر.

 شب 17: دو رکعت، در رکعت اول سوره حمد و سوره که فرد بخواهد، در رکعت دوم سوره حمد و صد مرتبه سوره توحید و بعد از سلام صد مرتبه لا اله الا الله.

شب 18: چهار رکعت، در هر رکعت سوره حمد و 25 بار کوثر.

شب 19: پنجاه رکعتی، سوره حمد و پنجاه مرتبه سوره اذا زلزلت.

شب های 20 تا 24: هشت رکعتی، پس از سوره حمد هر سوره ای فرد خواست.

شب 25: هشت رکعتی، بعد از سوره حمد، ده مرتبه سوره توحید.

شب 26: هشت رکعتی، بعد ازسوره حمد، صد بار توحید.

شب 27: چهار رکعت ، بعد ازسوره حمد، سوره ملک.

شب 28: شش رکعتی، در هر رکعت بعد ازسوره حمد، صد مرتبه آیت الکرسی، صد بار سوره توحید و صد بار سوره کوثر، پس از پایان نماز صد مرتبه صلوات.

شب 29: دو رکعت، سوره حمد و بیست مرتبه سوره توحید.

شب 30: دوازده رکعت، سوره حمد و توحید در هر رکعت، در پایان نماز صد مرتبه صلوات.

همانطور که در مطالب بالا خواندید، ماه رمضان از فضیلت های بالایی برخوردار  و دارای اعمال مستحبی فراوانی است که انجام دادن همه این ها موجب سعادت اخروی و دنیوی انسان می شوند.امیدواریم با انجام اعمال مستحبی ماه رمضان ماهی سرشار از برکت داشته باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 1092 کلمه
1398/2/14 ساعت 13:08
کد : 2474
دسته : نماز در مناسبت‌ها
لینک مطلب
کلمات کلیدی
ماه مبارک رمضان
نماز
دعا
نیایش
اعمال مستحب و واجب
اعمال ماه رمضان
نماز های مستحبی
دعاهای مستحبی
qunoot
namaz
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز