نقش نماز در کاهش تخلفات اقتصادی

■ نقش نماز در کاهش تخلفات اقتصادی

نقش نماز در کاهش تخلفات اقتصادی

 

خدا رحمت کند امام خمینی که فرمودند: شما پرونده هایی که در دادگستری ، در جاهای دیگر، دادگاهاست بروید ببینید از نمازخوان ها ببینید پرونده هست آنجا؟... هرچه پرونده پیدا کنید مربوط به بی‌نمازهاست.

حضرت آیت الله خامنه‌ای هم فرمودند که: انسان‌ها وقتی دلشان با نماز انس گرفت و از طریق نماز با خدای متعال مأنوس شدند به طور طبیعی گناهان از آنها دور می‌شود، دلهای اینها نسبت به گناه حساس می‌شود.

آن حالت تقوی که در شرع، قوام دینداری است به تدریج در انسان حاصل میشود. بی شک اگر نماز با آن شرایط که معصومین علیهم السلام فرموده‌اند اقامه شود جامعه‌ای سالم و پیشرفته خواهیم داشت. بنابراین اکنون که به علت مشکلات اقتصادی، گرانی، بیکاری، احتکار فشارهای زیادی را مردم متحمل میشوند علاوه بر اینکه مسئولین دولتی باید اهتمام بیشتری به رعایت حقوق مردم داشته باشند نمازگزاران نیز در جهت اقامه نماز مطلوب زمینه مناسب را فراهم کنند که در این خصوص به چند مسئله شرعی عنایت می‌شود:

۱- فقهای اسلام در بحث از اینکه در چه مواردی جایز است که انسان نماز را قطع نماید، پاسخ می‌دهند که اگر شخصی که مدیون به دیگری است در حال نماز باشد و طلب کار او در حال نماز برای دریافت مطالبه اش به او مراجعه کند و از او بخواهد که طلبش را فوراً بپردازد بر او لازم است که نماز را شکسته و بدهی خود را بپردازد آنگاه نمازش را بخواند.

۲- اگر شخصی در سفرش قصد ظلم و تعدی به حقوق دیگران و معصیت داشته باشد نمی‌تواند نماز خود را شکسته بخواند چرا که این نمازدر سفر معصیت به امت است و در چنین سفری این مسافر نمازش را کامل باید بخواند.

۳- امام جماعت و امام جمعه باید عادل باشند یعنی به هیچ وجه عنوان تخلف اقتصادی نداشته باشند. در واقع آنجا که نماز سرچشمه پاکی هاست نمی تواند به وسیله فردی آلوده پیشنمازی کند.

۴- در قرآن و روایات، نماز و انفاق((زکات)) به عنوان دو حقیقت بهم پیوسته شناخته میدهد.

بنابراین فردی که به نمازش اهمیت می دهد هرگز نمی‌تواند از مصائب و مشکلاتی که بر احاد جامعه وارد می‌شود بی تفاوت باشد.

۵- کسی که میخواهد نمازش مورد قبول پروردگار متعال قرار گیرد ناگزیر است که حق الناس را کاملاً رعایت کند بنابراین هرگز به خود اجازه گران فروشی، احتکار، کم فروشی و بی تفاوتی نسبت به مشکلات مردم را نمی‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

نوع محتوا : مقاله
تعداد کلمات : 420 کلمه
1397/7/11 ساعت 10:26
کد : 2298
دسته : نماز و آسیب‌های اجتماعی
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
آثار نماز
اقتصاد
اختلاس
نقش نماز در اقتصاد
مفسد اقتصادی
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز