■ بعضي ها مي گويند بگذار تا در دوران جواني به سر مي بريم از جوانيمان نهايت لذت را ببريم و به اصطلاح عشق دنيايمان را بكنيم، بعد كه پير شديم توبه مي كنيم و آن موقع نماز مي خوانيم؟

پاسخ: اولا: هيچ تضميني براي زنده ماندن انسان ها تا يك لحظه بعد وجود ندارد چه به اينكه بخواهد انسان براي خود وعده رسيدن به دوران پيري و كهنسالي تضمين نمايد.
بهترين دليل اين مدعا هم تصاوير جوانان و نوجواناني مي باشد كه به بهانه هاي مختلف از دنيا رفته اند و دوران پيري را درك نكردهد و ما هر روزه در گوشه و كنار خيابان نظاره گر تصاوير آنها مي باشيم.
بنابراين اين سخن تنها وسوسه از سوي شيطان براي دور كردن انسان ها از خداوند متعال مي باشد.
ثانيا: از كجا معلوم كه انسان موفق به توبه شود چرا كه بعد از اينكه انسان به گناه عادت كرد دلش سخت شده و ديگر هيچگونه رغبتي به توبه و بازگشت پيدا نمي كند و اگر بر فرض هم موفق به توبه شد باز هيچ تضميني بر پذيرش توبه از سوي خداوند وجود ندارد.
ثالثا: روايات نقل شده گوياي آن است كه خداوند متعال عبادت جوانان را بيش هر چيزي دوست دارد و عبادت در اين دوران به هيچ عنوان قابل قياس با دوران كهنسالي نمي باشد برخي از اين روايات از قرار ذيل مي باشد:
- مباهات خداوند به عبادت جوان
رسول خدا - صلي الله عليه وآله -:« خداوند به وجود جوان اهل عبادت بر فرشتگان مباهات مي كند و مي فرمايد: بنده مرا ببينيد! به خاطر من چگونه از لذت جسماني خويش گذشته است.»
- برابري با عبادت هفتاد و دو صديق
رسول خدا -صلي الله عليه وآله – در توصيه به اباذر فرمودند:«اي ابوذر! هيچ جواني ترك دنيا و لذايذ دنيا آن را نمي كند و جواني خويش را در اطاعت و عبادت پروردگار بزرگ صرف نمي نمايد، مگر آن كه خداوند اجر و پاداش هفتاد و دو صديق به او اعطاء مي فرمايد.»
- قرار گرفتن در سايه رحمت الهي
رسول خدا -صلي الله عليه وآله -:« خداوند هفت گروه را در سايه رحمت خود جاي مي دهد، روزي كه سايه اي جز سايه او نيست: اول زمامداران دادگر و دوم جواني كه در عبادت خداوند پرورش يافته باشند.»
- نماز در دوران جواني
امام باقر - عليه السلام – به جوانان توصيه نموده اند:« اي طالب علم ! نماز را به پادار، قبل از آن كه پيري وسستي فرا رسد، كه آن وقت قدرت نمازگزاردن را نداري و براي تو ميسر نيست (و شايد اشاره به پس از مرگ باشد)»
1394/9/28 ساعت 13:53
کد : 46
لینک مطلب

■ آيا معصومين عليهم السلام همانگونه كه گفته اند خودشان به نماز اول وقت اهميت مي دادند؟

معصومين عليهم السلام به عنوان بهترين الگوهاي الهي براي بشريت، نه تنها دستورات الهي و راههاي رسيدن به كمال را براي مردم بيان مي كردند، بلكه در مقام عمل نيز بهترين عمل كننده به اين دستورات مي بودند كه روايات و شواهد تاريخي به خوبي گوياي اين مساله مي با ...

■ خداوند در کجا دستور نماز های واجب راداد؟

در آیات بسیاری، خداوند ما را امر به نماز کرده است. آیات قرآن که دلالت بر وجوب نماز می کنند ، بسیارند که ما به بعضی از آنها اشاره می کنیم: 1 ـ « وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ ارْکَعُوا مَعَ الرّاکِعینَ » [1] و نماز را برپا دارید و زک ...

■ می گویند مولا علي (علیه السلام) هر شب هزار رکعت نماز مي خواندند چطور ممکن است؟ مگه آيه صريح قرآن نيست که مي گه:« انا بشر مثلکم يوحي الي...» پس اين کار که از آدم معمولي بر نمي آید؟ پس چطور ممکنه اين کار را مولا مي کردند و هم از طرفي آدم معمولي بودند؟

روايات متعددي در خصوص هزار ركعت نماز خواندن حضرت علي ( عليه السلام) نقل شده است . به عنوان نمونه امام باقر عليه السلام در روايتي فرموده اند: وَ اللَّهِ إِنْ كَانَ عَلِيٌّ ع.... وَ إِنْ كَانَ لَيُصَلِّي فِي الْيَوْمِ وَ اللَّيْلَةِ أَلْفَ رَكْعَةٍ» ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز