■ چرا نماز بخوانیم؟

پاسخ:
ما به چند علت اشاره می‌کنیم:
1. سپاس‌گزاری
سپاس‌گزاری در برابر نعمت و هدیه در فطرت و عقل هر انسانی هست؛ آن هم به‌گونه‌ای که رضایت نعمت‌دهنده را در پی داشته باشد و خدواند نماز را وسیله‌ای برای تشکر از نعمت هایش قرار داده است.
2. یاد خداوند
یاد خدا انسان را در سختی‏های زندگی یاری می‌کند و نماز بهترین وسیله‏ برای یاد خداست. خداوند به حضرت موسی (ع) می‏فرماید: و نماز را بپادار تا به ياد من باشى. (1)
3. کسب آرامش
نیاز به آرامش یکی از نیازهای فطری بشر است. خداوند می‏فرماید: با یاد خداوند دل آرام می گیرد « أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب‏ » (2) و بالاترین مصداقِ یاد خدواند اقامه نماز است. « وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ» (3)
4. آمرزش گناهان
پیامبر اکرم (ص) نماز را به چشمۀ آبی تشبیه کردند که انسان هر روز پنج بار در آن شستشو می‌کند که در این صورت هیچ آلودگی‌ای بر او نخواهد ماند. نماز نیز این‌گونه انسان را از گناهان پاک می‌گرداند. (4)
5. رهایی از گناه
به تصریح قرآن: نماز بازدارندۀ از فحشا و منکر است (5)؛ یعنی با نماز کسی که اهل گناه است کم‌کم این آلودگی از او رفع شود و آنکه اهل گناه نیست، نسبت به گناه، نوعی عصمت پیدا کند و هواهای نفسانی بر او غلبه نکنند و گناه از او دفع گردد. به ‏عبارتی نماز هم جنبۀ پیشگیری از گناه دارد و هم درمان بیماری گناه.
6. رهایی از شر شیطان
به فرمودۀ قرآن کریم شیطان دشمن قسم خوردۀ انسان است. (6) پیامبر اعظم (ص) فرمودند: همواره شیطان از کسی که بر نمازهای پنج‏گانه‏اش محافظت می‏کند فرار می‏کند؛ ولی اگر شخص نمازهایش را تباه کرد، شیطان بر او جرأت پیدا می‏کند و او را به ارتکاب گناهان بزرگ وارد می‌کند. (7)
__________________
(1)«وَ اَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکری» ؛ (طه: 14)
(2)(رعد: 28)
(3)(عنکبوت: 45)
(4)رَسُولُ اللَّهِ (ص) : "إِنَّمَا مَثَلُ الصَّلَاةِ فِيكُمْ كَمَثَلِ السَّرِيِّ و هُوَ النَّهَرُ عَلَى بَابِ‏ أَحَدِكُمْ‏ يَخْرُجُ إِلَيْهِ فِي الْيَوْمِ و اللَّيْلَةِ يَغْتَسِلُ مِنْهُ خَمْسَ مَرَّاتٍ فَلَمْ يَبْقَ الدَّرَنُ مَعَ الْغُسْلِ خَمْسَ مَرَّاتٍ و لَمْ تَبْقَ الذُّنُوبُ مَعَ الصَّلَاةِ خَمْسَ مَرَّاتٍ" (شیخ صدوق، من لا يحضره الفقيه، ج‏1، ص212 و 211).
(5)انَّ الصَّلاهَ تَنهی عَنِ الفَحشاءِ وَ المُنکَر ؛ (عنکبوت: 45)
(6)«فَبِعِزَّتِكَ‏ لَأُغْوِيَنَّهُمْ‏ أَجْمَعِينَ‏ إِلَّا عِبادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ‏» (ص :82)
(7)"لَا يَزَالُ الشَّيْطَانُ ذَعِراً مِنَ الْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ فَإِذَا ضَيَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ عَلَيْهِ فَأَدْخَلَهُ فِي الْعَظَائِمِ" (کلینی، اصول کافی، ج‏3، ص269).

محتوا : برنامه اندرویدی پرسمان نماز
1397/2/5 ساعت 13:55
کد : 454
لینک مطلب

■ نمازي براي يافتن همسري با ايمان و شايسته وجود دارد؟

نماز مورد نظر شما نمازي است كه امام علي عليه السلام براي تمام كساني كه تصميم به ازدواج دارند توصيه نموده اند در اين نماز ضمن اينكه درخواست از خداوند متعال مي باشد، خود بيانگر عالى ترين معيارها در گزينش همسر شايسته نيز مي باشد. آنحضرت چنين فرموده اند ...

■ در روایتی دیدم که نماز خواندن زن در خانه، فضیلتش بیشتر از حضور وی در نماز جماعت است علت آن چيست؟ من همه جا شنيده بودم که اسلام هيچ گاه جلوي حضور زن در اجتماع را به شرط رعايت حجاب و عفاف نگرفته است. لطفا توضيح دهيد.

در خصوص حضور زنان در نماز جماعت روایات متعددی وجود دارد از جمله روایت پیامبر خدا ( صل الله علیه و آله ) که فرموده اند:«صَلَاةُ الْمَرْأَةِ وَحْدَهَا فِي بَيْتِهَا كَفَضْلِ صَلَاتِهَا فِي الْجَمْعِ خَمْساً وَ عِشْرِينَ دَرَجَة» ؛«فضیلت نماز زن به تنه ...

■ براي درك اسرار و فلسفه نماز چه كار بايد كرد؟

براي درك اسرار نماز بايد در دو زمينه تلاش نمود. الف – تلاش علمي اسرار نماز، در آيات مربوط به آن، روايات، و ادعيه قبل و بعد نماز به تفصيل ذكر شده است لذا اگر كسي مي خواهد به اسرار نماز پي ببرد در قدم اول بايد نسبت به مطالعه آنها تلاش نموده و دريچه ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز