■ علل سستی در نماز چیست؟

پاسخ از طرف هادی مرادی: به نظر می رسد کسالت در نماز معلول یکی از سه موضوع زیر است که با بر طرف کردن این سه و تلاش برای شادابی در نماز، این مهم حاصل خواهد شد. آن سه موضوع عبارت است از:

1- بی فایده دانستن نماز، که باعث می شود انسان آن را به صورت یک وظیفه خشک بینگارد و طبیعی است این موضوع با شناخت نماز و آثار آن با مطالعه کتبی که در مورد نماز نگاشته شده [i] و خواندن روایات مربوط به نماز و داستان های نماز معصومین و . . . به مقدار زیادی برطرف شود.

2- خیال عدم احتیاج و بی نیاز انگاری، که این موضوع با غفلت از احتیاجات و نیازهای انسانی و غفلت از این که مؤثر کامل در رفع احتیاجات ما خداوند است به وجود می آید و به نظر می رسد، تفکر در حقیقت وجود خود و توجه به احتیاجات و نیازهای انسان [ii] و فهم و دقت در این مطلب که خداوند مؤثر اصلی در رفع این نیازهاست؛ و قرائت قرآن، تفکر در آن و مطالعه کتب سودمند [iii] و .... می تواند این مشکل را رفع نماید.

3- ممکن است کسالت در نماز محصول سلب توفیق الهی باشد، که (نعوذبالله) در اثر انجام گناهان ، و در مرحله بعد انجام مشتبهات و در مرحله بعد انجام مکروهات به وجود آید؛ که در این مرحله نیز باید اسباب سلب توفیق را بر طرف نماید و با انجام صحیح واجبات، از خداوند در خواست ذائقه ای بنماید که حلاوت عبادت را درک نماید.

البته باید دانست که دفع کسالت در نماز بسیار مطلوب ولی از آن طرف نیز تلاش برای حضور قلب در مراحل عالی و تفکر در جزء جزء نماز هم، در مراحل اولیه و برای افرادی معمولی، مثل بنده و جناب عالی کار صحیحی نیست و شاید ایجاد زحمت بسیار کند. باید توجه داشت که تفکر و حضور قلب با سعی و کوشش تدریجی و با مواظبت و مراقبت و درخواست از خداوند برای کسب توفیق و توسل به ائمه اطهار (ع) صورت می­گیرد و لازم است از عجله و تحمیل نادرست به خود پرهیز نمود که این نیز خود در نهایت باعث عدم موفقیت می­گردد.

در خاتمه: خواندن مکرر سوره واقعه و توجه به معانی و مفاهیم آن که در وصف بهشت و جهنم و به طور عام مداومت هر روزه بر قرائت قرآن کریم و توجه به معانی آن توصیه می شود.

[i] مانند کتاب "هزار و یک نکته درباره نماز" اثر آقای حسین دیلمی و کتاب "سیمای نماز در آثار علامه حسن­زاده آملی" می توانید برای آشنا شدن با کتب منتشر شده در باره نماز به سایت ستاد اقامه نماز http://www.salat.ir / قسمت پژوهش کتابها مراجعه نمایید.

[ii] بدیهی است احتیاجات انسانی بعد از مرگ نیز بخش مهمی از نیازهای انسان را تشکیل می دهد .

[iii] مطالعه کتاب "معرفت نفس" اثر علامه حسن زاده آملی در این موضوع توصیه می­شود.
منبع : حوزه
1396/10/24 ساعت 12:13
کد : 410
لینک مطلب

■ سلام ببخشید آیا تلفظ صحیح حروف عربی در نماز واجب است و اگر به فارسی تلفظ کنیم نماز باطل می شود ویا مقبول درگاه حق نیست. آخه من هر وقت می خوام درست تلفظ کنم قاطی می کنم و خیلی طول می کشه و آیه ها را جابه جا می گویم. ممنون.

با سلام و احترام تا آنجا که می توانید صحیح بخوانید ولی دچار شک و تکرار نشوید که به وسواس می افتید هنگامی که مومن نماز می خواند یک شیطان مامور به شک انداختن اوست که اطراف اوست تا او را به شک اندازد. لذا باید مراقب بود که دچار وسواس نشوید. قرائت خو ...

■ سلام حکم نماز در خانه ای که رهن کامل شده است چیست؟

آیت الله مکارم شیرازی: تصرف در چنین خانه ای اشكال دارد؛ زیرا منافع خانه در مقابل پول قرار گرفته و این نوعی ربا است و هرگاه رهن و اجاره به صورت زیر باشد، صحیح است: مالک ملک خود را به مبلغ کمى اجاره دهد، و در ضمن عقد اجاره، شرط کند که مستاجر فلان م ...

■ بهترين شکل سلامي که بعد از خواندن نمازهاي يوميه به خدمت معصومين(عليهم السلام) گفته مي شود که به سه طرف گفته مي شود (به طرف كربلا، مرقد امام رضا(ع)، دگر بار به طرف قبله با سلام بر اهل قبرستان بقيع) به چه صورت است؟ آيا اين سلام در منبعي خاص بيان شده است؟

سلام هايي كه پس از پايان نماز مي خوانند نخست رو به طرف قبله به حضرت سيدالشهدا سلام داده مي شود ((السلام عليك يا ابا عبدالله، السلام عليك يابن رسول الله، السلام عليكم و رحمه الله بركاته )) و بعد رو به طرف خراسان به حضرت رضا سلام داده مي شود ((السلام ع ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز