■ وظيفه ما در برخورد با افراد تارك الصلاه چيست و نحوه برخورد ما با آنها بايد چگونه باشد؟

پاسخ: وظيفه هر يك از افراد به تناسب شرايط و جايگاهشان، در نحوه برخورد با افراد بي نماز متفاوت است كه مي توان تمامي اين افراد را به سه گروه عمده تقسيم نمود.
کسانی كه شرايط و توانايي امر به معروف ونهي از منكر نسبت به افراد بي نماز را دارند
كساني كه شرايط امر به معروف و نهي از منكر به نماز را دارند وظيفه آنها در برخورد با افراد بي نماز آن است كه پس از ريشه يابي علت روي نياوردن فرد به نماز با رعايت مراتب امر به معروف و نهي از منكر همراه با آرامش و اخلاق اسلامي و از طرق مختلف، فرد بي نماز را نسبت به خواندن نماز ارشاد نمايد.
مثلا اگر علت بي نمازي فرد به دليل ندانستن فلسفه و اسرار نماز مي باشد وي را با حكمت ها و اسرار نماز آشنا نمايد و اگر علت آن را در بلند نبودن نماز مي بيند وي را با ياد دادن نماز ياري نمايد و يا اگر علت آن وجود برخي سوالات و شبهات راجع به نماز مي باشد به پاسخگويي نسبت به اين سوالات اقدام نموده و يا او را با كتاب هايي كه در همين زمينه تاليف گرديده آشنا نمايد.
اگر كسي تمامي وظايف خود را انجام داديم، ولى فرد بي نماز آن‌ها را نپذيرفت، مى‌توان با دورى كردن از وي مخالفت خود را اظهار نمود.
اما كساني كه شرايط امر به معروف و نهي از منكر نسبت به افراد بي نماز را ندارند
اين گروه از افراد كساني هستند كه به دليل عدم آشنايي با احكام و روش هاي امر به معروف و نهي از منكر ممكن است نتوانند تاثير مثبتي بر روي افراد بي نماز بگذارند و يا حتي در مواقعي ممكن است به جاي اينكه كسي را نماز خوان كنند، شرايط را نيز بدتر نموده و وي را تا آخر عمر از دين متنفر نمايد.
وظيفه چنين افرادي اين است كه قبل از هرگونه اقدامي، به دنبال شرايط تحصيل امر به معروف و نهي از منكر رفته، سپس در اين راستا اقدام نمايند.
افرادی نیز وجود دارند که علاوه بر نداشتن شرايط امر به معروف به راحتي تحت تاثير ديدگاه هاي افراد بي نماز قرار مي گيرند.
ممكن است افرادي به دليل ضعف بنيه هاي اعتقادي و يا عدم آشنايي كامل با ابعاد مختلف نماز به راحتي تحت تاثير تفكرات فرد بي نماز قرار گرفته و خود نيز نماز را ترك نمايند.
وظيفه چنين افرادي - علاوه بر تقويت بنيه اعتقادي و مطالعه كافي راجع به نماز – پرهيز از هرگونه معاشرت با افراد بي نماز مي باشد.
1394/10/5 ساعت 12:43
کد : 231
لینک مطلب

■ اهميت و جايگاه نماز را از ديدگاه قرآن بيان كنيد؟

نگاهي گذرا به آيات قرآن كريم گوياي اهميت زياد نماز در اين كتاب آسماني مي باشد كه در اينجا جهت پاسخ به اين سوال به بررسي اجمالي جايگاه و اهميت نماز از منظر قرآن مي پردازيم. يك – معرفي نماز به عنوان فريضه اي كه در هيچ حالتي از انسان ساقط نمي شود در ...

■ براي درك اسرار و فلسفه نماز چه كار بايد كرد؟

براي درك اسرار نماز بايد در دو زمينه تلاش نمود. الف – تلاش علمي اسرار نماز، در آيات مربوط به آن، روايات، و ادعيه قبل و بعد نماز به تفصيل ذكر شده است لذا اگر كسي مي خواهد به اسرار نماز پي ببرد در قدم اول بايد نسبت به مطالعه آنها تلاش نموده و دريچه ...

■ چگونه مي شود كسي نسبت به نمازهاي مستحبي بي حوصله باشد؟علت آن چيست؟

عوامل متعددي در بي حوصلگي افراد نسبت به نمازهاي مستحبي تاثير گزار است كه در اينجا نمونه هايي را ذكر مي نمائيم. اول: عدم شناخت از احكام نمازهاي مستحبي يكي از عوامل مهمي كه بي حوصلگي را در اين زمينه فراهم مي نمايد عدم اطلاع دقيق از چگونگي نماز هاي مس ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز