■ وظيفه ما در برخورد با افراد تارك الصلاه چيست و نحوه برخورد ما با آنها بايد چگونه باشد؟

پاسخ: وظيفه هر يك از افراد به تناسب شرايط و جايگاهشان، در نحوه برخورد با افراد بي نماز متفاوت است كه مي توان تمامي اين افراد را به سه گروه عمده تقسيم نمود.
کسانی كه شرايط و توانايي امر به معروف ونهي از منكر نسبت به افراد بي نماز را دارند
كساني كه شرايط امر به معروف و نهي از منكر به نماز را دارند وظيفه آنها در برخورد با افراد بي نماز آن است كه پس از ريشه يابي علت روي نياوردن فرد به نماز با رعايت مراتب امر به معروف و نهي از منكر همراه با آرامش و اخلاق اسلامي و از طرق مختلف، فرد بي نماز را نسبت به خواندن نماز ارشاد نمايد.
مثلا اگر علت بي نمازي فرد به دليل ندانستن فلسفه و اسرار نماز مي باشد وي را با حكمت ها و اسرار نماز آشنا نمايد و اگر علت آن را در بلند نبودن نماز مي بيند وي را با ياد دادن نماز ياري نمايد و يا اگر علت آن وجود برخي سوالات و شبهات راجع به نماز مي باشد به پاسخگويي نسبت به اين سوالات اقدام نموده و يا او را با كتاب هايي كه در همين زمينه تاليف گرديده آشنا نمايد.
اگر كسي تمامي وظايف خود را انجام داديم، ولى فرد بي نماز آن‌ها را نپذيرفت، مى‌توان با دورى كردن از وي مخالفت خود را اظهار نمود.
اما كساني كه شرايط امر به معروف و نهي از منكر نسبت به افراد بي نماز را ندارند
اين گروه از افراد كساني هستند كه به دليل عدم آشنايي با احكام و روش هاي امر به معروف و نهي از منكر ممكن است نتوانند تاثير مثبتي بر روي افراد بي نماز بگذارند و يا حتي در مواقعي ممكن است به جاي اينكه كسي را نماز خوان كنند، شرايط را نيز بدتر نموده و وي را تا آخر عمر از دين متنفر نمايد.
وظيفه چنين افرادي اين است كه قبل از هرگونه اقدامي، به دنبال شرايط تحصيل امر به معروف و نهي از منكر رفته، سپس در اين راستا اقدام نمايند.
افرادی نیز وجود دارند که علاوه بر نداشتن شرايط امر به معروف به راحتي تحت تاثير ديدگاه هاي افراد بي نماز قرار مي گيرند.
ممكن است افرادي به دليل ضعف بنيه هاي اعتقادي و يا عدم آشنايي كامل با ابعاد مختلف نماز به راحتي تحت تاثير تفكرات فرد بي نماز قرار گرفته و خود نيز نماز را ترك نمايند.
وظيفه چنين افرادي - علاوه بر تقويت بنيه اعتقادي و مطالعه كافي راجع به نماز – پرهيز از هرگونه معاشرت با افراد بي نماز مي باشد.
1394/10/5 ساعت 12:43
کد : 231
لینک مطلب

■ آیا سلام دادن به معصومین (ع) بعد از نمازهای یومیه در منبعی خاص ذکر شده است؟

این گونه سلام ها در منبع خاصی ذکر نشده است ولی نوعی زيارت معصومين عليهم السلام از راه دور محسوب مي شود (1) و در روايات تصريح شده اين گونه سلام ها به آنها رسانده مي شود. مثلاً در مفاتیح الجنان زيارت حضرت رسول صلى الله عليه و آله از بعيد توصیه شده اس ...

■ چرا حتما باید نماز را به عربی خواند؟

ابتدا لازم است بدانیم كه تنها نماز و لبیک در حج است که باید به عربی بیان شود وگرنه هيچ تكليف واجب ديگري نيازمند قرائت عربي نیست. به برخی از دلائل خواندن نماز به عربی اشاره می‌کنیم: 1.اصل تعبّد خداوند دستور به عربی خواندن نماز داده و چون روح عبا ...

■ بنده يک دوست و هم اتاقی دارم که نماز نمي خواند، سوال من اين است كه با وجود اينکه تقريبا به يک اندازه در درس خواندن تلاش مي کنيم ولي او به مراتب از من در کسب نمره موفق تر است وبسيار خوش شانس و خوش اقبال بوده و همیشه با غرور می گوید خدا با من است.حال سوال من اين است چگونه اين فردي که نه مقيد به نماز است، نه مقيد به روزه و واجبات است و از ارتکاب بعضي معاصي که بنده مرتکب نمي شوم ابايي ندارد پس چرا از من موفق تر است؟

در این باره گفتنی است؛ موفقیت تحصیلی و پیشرفت های مادی به طور معمول مرهون تلاش و استعداد انسان است. چه بسا این فرد از استعداد و دقت بیشتری بهره مند باشد. بنابراین در هنگام مقایسه باید توجه داشته باشیم که در شرایط مساوی با بهره هوشی مساوی و وقت گاری ی ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز