■ می گویند مولا علي (علیه السلام) هر شب هزار رکعت نماز مي خواندند چطور ممکن است؟ مگه آيه صريح قرآن نيست که مي گه:« انا بشر مثلکم يوحي الي...» پس اين کار که از آدم معمولي بر نمي آید؟ پس چطور ممکنه اين کار را مولا مي کردند و هم از طرفي آدم معمولي بودند؟

پاسخ از طرف آقای قهرمانی: روايات متعددي در خصوص هزار ركعت نماز خواندن حضرت علي ( عليه السلام) نقل شده است . به عنوان نمونه امام باقر عليه السلام در روايتي فرموده اند:
وَ اللَّهِ إِنْ كَانَ عَلِيٌّ ع.... وَ إِنْ كَانَ لَيُصَلِّي فِي الْيَوْمِ وَ اللَّيْلَةِ أَلْفَ رَكْعَةٍ» ؛« به خدا سوگند شيوه علي عليه السلام اين بود كه در شبانه روز هزار ركعت نماز ميخواند»
اما نكته اي كه در اين روايات وجود دارد و كمتر مورد توجه قرار گرفته، اين است كه در تمامي اين روايات با صراحت جملاتي همچون« فِي الْيَوْمِ وَ اللَّيْلَةِ» - به معني شبانه روز - و يا« فِي كُلِّ يَوْمٍ وَ لَيْلَةٍ» - به معني هر شبانه روز – بيان شده است و در هيچ يك از اين روايات تعبير به« في كل ليله» - به معني هر شب – نشده است. لذا بر اساس روايات مطرح شده از معصومين ( عليهم السلام )، آن حضرت در هر شبانه روز – يعني در طول 24 ساعت شبانه روز - هزار ركعت نماز مي خواندند نه در هر شب؛ بنابراين آنچه كه مطرح مي شود مبني بر اينكه حضرت علي (عليه السلام) در هر شب هزار ركعت نماز مي خواندند يك اشتباه لفظي و غلط رايج مي باشد.
بر اساس آنچه كه از برخي احاديث فهميده مي شود اين است كه چنين عبادتي هميشگي نبوده بلكه مربوط به اوقات خاصي از عمر ايشان بوده است، به گونه اي كه ايشان در برخي از ايام اينگونه خداوند را عبادت مي كردند.
امام باقر عليه السلام اين مساله را مربوط به اواخر عمر حضرت علي (عليه السلام ) بيان نموده و فرموده اند:« إِنَّ عَلِيّاً ع كَانَ فِي آخِرِ عُمُرِهِ يُصَلِّي فِي كُلِّ يَوْمٍ وَ لَيْلَةٍ أَلْفَ رَكْعَةٍ...» ؛« همانا حضرت علي عليه السلام در اواخر عمرشان در هر شبانه روز هزار ركعت نماز مي خواندند».
بر فرض اينكه آنحضرت و برخي ديگر از ائمه (عليهم السلام ) در هر شب هزار ركعت نماز مي خواندند همانگونه كه در روايتي نقل شده امام رضا عليه‏السلام به دعبل، شاعر معروف، پيراهني از خز هديه کرد و به او گفت: قدر اين پيراهن را بدان که من هزار شب و در هر شبي هزار رکعت با آن نماز گزارده و هزار بار قرآن ختم نموده‏ام. ، باز این مطلب از نظر امکان، مشکلی ندارد و علامه امینی (ره) در برابرانکار برخی، یک شب هزار رکعت نماز در مقابل آنان به جا آوردند .
در پایان گفتنی است؛ میتوان نماز مستحبی را بسیار ساده به جا آورد وبدون خواندن سوره و تنها با یک ذکر (مثلاش سبحان الله)، رکوع وسجود آن را انجام داد و در پایان به یک سلام اکتفا نمود. در اینصورت دو رکعت، حدود 1 دقیقه طول میکشد و در مجموع هشت ساعت وقت لازم است.
1397/7/30 ساعت 12:15
کد : 153
لینک مطلب

■ فرق بين مسافرت نه روزه و يازده روزه چيست كه در يكى نماز تمام و ديگرى شكسته است؟

كسى كه قصد دارد 10 روز در جايى بماند نوعى آرامش و تسكين دارد. از اين رو تخفيف براى او نيست. حال چه فرقى بين 11 و 9 روز هست؟ اولاً 9 روز يك روز از 10 روز كمتر است و عدد 9 يك رقمى و 10 دو رقمى است. ثانياً قانون بايد تكليف فرد را روشن كند؛ حال اگر 9 روز ...

■ چرا هرچه خدارامیخوانیم جوابی نمیگیریم

یک ماهی از دوستش پرسید، چرا این آب، که همه از او می گویند را من نمی بینم؟ دوستش گفت: وقتش که رسید، می بینی... روزی همان ماهی سر از آب بیرون کرد و احساس خفگی کرد. دوستش را که دید، به او گفت، حالا آب را دیدم! بیرون از آب که رفتم، فهمیدن آب چه بوده. ...

■ چرا ما آثار نماز را در زندگی خود نمی بینیم؟

از مجموع آیات و روایات بر می آید که نمازها از نظر اثر گذاری بر سه قسم است : نماز بی اثر : نماز هایی که مهر « باطل » می خورند. چه بسیار افرادی که به دلیل کوتاهی در فراگیری احکام نماز ، بدون اینکه متوجه باشند نمازشان باطل است از همین رو بهره ای ا ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز