■ با وجود فضیلت های بسیاری که برای نماز اول وقت گفته شده آیا موارد استثنائی وجود دارد که انسان بواسطه آن بتواند نمازش را به تاخیر بیندازد؟

پاسخ: آن چه از روايات استفاده مي شود اين است که نماز اول وقت اهميت ويژه و خاصي دارد و بايد آن را بر کارهاي معمولي و غير ضروري مقدم داشت. اما اگر کاري که با نماز اول وقت در تزاحم و تعارض است به جهتي اهميت و خصوصيتي داشته باشد که بايد آن را بر نماز مقدم داشت اشکالي ندارد.
به عنوان نمونه انسان براي درك فضيلت نماز جماعت مي تواند نماز اول وقت خود را به تاخير بندازد تا نمازش را به جماعت بخواند و يا در ماه رمضان اگر انسان نتواند با توجه و حضورقلب نماز اول وقت و پيش از افطار بخواند و يا مهماني دارد که مايل به افطار در اول اذان است بهتر است اول افطار کند و سپس نماز بخواند.
البته در برخي موارد خواندن نماز اول وقت باطل بوده و يا به تاخير انداختن نماز واجب مي شود كه در اينجا توجه شما را به دو نمونه جلب مي نمائيم:
- در صورتي كه شرايط صحت نماز ( همچون طهارت ) در اول وقت آن فراهم نباشد، اما فراهم نمودن شرايط تا پايان وقت امكان پذير باشد، در اين صورت خواندن نماز باطل است مثلا لباس فردي نجس شده و تعويض و يا تطهير آن در اول وقت نماز امكان پذير نيست اما چنين فردي تا قبل از قضا شدن نماز مي تواند لباس خود را عوض و يا پاك نمايد كه در اين صورت تا فراهم شدن شرايط صحت نماز بايد صبر نمايد.
- اگر کار واجبي در اول وقت نماز پيشامد کند. مثلا طلبکار طلبش را درخواست کند و يا جان کسي در معرض خطر باشد و بايد در اول وقت نماز او را به دکتر رسانيد و يا نماز خواندن در اول وقت موجب شود انسان دچار آسيب و ضرر سنگيني گردد دراين صورت به تاخير انداختن نماز لازم مي باشد. با این وجود نباید فراموش کرد که به هر حال نماز اول وقت مستحب است اما نمی توان گفت در همه حالات بر همه کارها مقدم است بلکه باید مورد را بررسی کرد و میان آن کاری که با نماز اول وقت تعارض دارد و ارزش و اهمیت نماز اول وقت نسبت سنجی کرد و سپس انتخاب نمود.
1395/9/22 ساعت 14:54
کد : 112
لینک مطلب

■ فرق بين مسافرت نه روزه و يازده روزه چيست كه در يكى نماز تمام و ديگرى شكسته است؟

كسى كه قصد دارد 10 روز در جايى بماند نوعى آرامش و تسكين دارد. از اين رو تخفيف براى او نيست. حال چه فرقى بين 11 و 9 روز هست؟ اولاً 9 روز يك روز از 10 روز كمتر است و عدد 9 يك رقمى و 10 دو رقمى است. ثانياً قانون بايد تكليف فرد را روشن كند؛ حال اگر 9 روز ...

■ سلام.رهبری فرمودند مسح پا باید از سرانگشتان شروع شود تا مفصل پا. منظور ایشان از سرانگشتان چیست؟ ایا منظورشان گوشتی که مقداری زیر و جلوی ناخن هست است؟ بنده جایی خواندم که مسح پا از روی ناخن غلط است و جزو سرانگشت نمیشود!! چنین چیزی صحت دارد ایا؟؟ و اینکه در هنگام مسح پا باید قسمت انگشتان مقداری بالا بیاید تا مقداری از زیر ان مسح را بکشیم؟؟

سلام بر شما منظور از سر انگشتان، همان مقدار کمی از نوک انگشتان پا است که از ناخن جلوتر است. البته زیر انگشت پا لازم نیست. ملاک در نوک انگشتان عرف است. و همانکه مردم میفهمند ملاک است. البته برای احتیاط، میتوانید مسح را مقداری از زیر ناخن شروع کنید ک ...

■ در برخی کتاب ها به نقل از پيامبر(ص) و حضرت علي(ع) نوع خاصی از نمازهای مستحبی را ذکر کرده اند و گفته اند اینگونه نمازها جبران کننده تمامی نمازهای قضای انسان می باشد و حتی موجب ادا شدن نماز قضای والدین نیز می گردد. سوال من این است که آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر؟

از نظر حکم شرعی و فتوای فقهای اسلام نماز قضا تنها با خواندن و به جا آوردنش از ذمه انسان ساقط می گردد و هیچ راه و وسیله دیگری برای اسقاط این تکلیف وجود ندارد و روایات صحیح فراوانی بر این امر دلالت دارد. اگر روایتی بر خلاف این حکم مسلم و قطعی وجود داش ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز