توجه به نماز انسان را در رسیدن به مقصد کمک می‌کند

■ توجه به نماز انسان را در رسیدن به مقصد کمک می‌کند

توجه به نماز انسان را در رسیدن به مقصد کمک می‌کند

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، امروز در خطبه‌های نماز عید قربان مرکز خراسان شمالی، ضمن تبریک این روز، به تبیین اهمیت و جایگاه قربانی کردن در دین اسلام پرداخت.

وی افزود: بر اساس آموزه‌های اسلامی هر کس هر چه در توان دارد مستحب است قربانی کند و گوشت قربانی را در بین فقرا هم تقسیم کند.

امام‌جمعه بجنورد اضافه کرد: در روایات ما درباره قربانی کردن سفارش‌های متعددی شده ازجمله اینکه تأکید شده برای قربانی گوسفند لاغر انتخاب نکنید بلکه بهترین آن‌ها را برگزینید.

وی ادامه داد: رسول گرامی اسلام می‌فرماید؛ «استفرهوا ضحایاکم فانها مطایاکم علی الصراط» و تأکید می‌کند قربانی‌های خود را فربه برگزینید، زیرا آن‌ها مرکب‌های شمایند در پل صراط.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی خاطرنشان کرد: بر این اساس در روز قیامت این قربانی‌های شما مرکب راهواری می‌شوند که با استفاده از آن‌ها در بهشت گردش می‌کنید؛ ازاین‌رو هرچه قربانی چاق‌تر و فربه‌تر باشد مرکب بهتر و راهوارتری در بهشت نصیب شما می‌شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس یکی از شرایط قربانی این است که ذبیحه گوسفندی باشد که لاغر و مردنی نباشد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی اظهار کرد: نکته دیگر این است وقتی نخستین قطره خون گوسفند قربانی به زمین می‌ریزد صاحب گوسفند آمرزیده می‌شود، پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمودند؛ «یُغْفَرُ لِصَاحِبِ الْأُضْحِیَّهِ عِنْدَ أَوَّلِ قَطْرَهٍ تَقْطُرُ مِنْ دَمِهَا» و تأکید کردند با ریختن اولین قطره خون قربانی، صاحب قربانی آمرزیده می‌شود.

وی افزود: اینکه فرد بخشی از مال خود را درراه خدا و فقرا هزینه کرده سبب آمرزیدن گناهان و سیئات او می‌شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تصریح کرد: در روایت داریم که در چند مورد نباید از پول خرج کردن هراس داشته باشید و خیلی چک‌وچانه بزنید؛ یکی در کفن کردن، در گوسفند قربانی کردن و دیگری پول خرج کردن درراه مکه؛ زیرا این‌ها گم نمی‌شوند؛ بلکه ذخیره‌شده و در آینده به شما بازمی‌گردد.

یعقوبی در ادامه به تبیین عوامل تقرب الهی پرداخت و بابیان اینکه چند چیز ما را به خدا نزدیک می‌کند که یکی از آن‌ها قربانی کردن است، افزود: در اجرای مراسم قربانی باید آداب و دستورات دینی آن را رعایت کرده و همواره تلاش کنیم از بین بهترین احشام خود، مال قربانی را انتخاب کنیم.

امام‌جمعه بجنورد در ادامه، اقامه نماز را یکی دیگر از عوامل تقرب الهی برشمرد و گفت: امام رضا (ع) می‌فرمایند؛ «الصّلاهُ قُربانُ کُلِّ تَقِیٍّ» و تأکید می‌کنند نماز نزدیک کننده هر فرد پرهیزگاری به خداوند است.

وی با اشاره به اینکه نماز وسیله تقرب هر انسان باتقوا و مرکب روزانه ما است، خاطرنشان کرد: الله‌اکبرهای ما در نماز، خواب‌های غفلت را از ما می‌زداید و پرده‌های غفلت را کنار می‌زند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی تصریح کرد: همین‌که انسان باخدا حرف بزند حتی اگر این نماز او به درجه والا و اعلای آن‌هم نرسد اثرگذاری بسیار زیادی دارد؛ زیرا نفس صحبت با خداوند ارزشمند و اثرگذار است.

وی خطاب به نمازگزاران اظهار کرد: سعی کنید نمازهای واجب و مستحب را باهم بخوانید؛ زیرا در روایت بر این نکته تأکید شده که بکوشید قرب نوافل پیدا کنید؛ یعنی نمازهای مستحب کمک می‌کند زودتر به مقصد برسیم.

یعقوبی افزود: امام سجاد (ع) بر خواندن نافله تأکید کرده و می‌فرماید نافله بخوانید؛ «لِاَنَّهُ اِنْ کان فِی الْفَریضَهِ نُقْصانٌ قُضِیَتِ النّافِلَهٌ عَلَی الْفَریضَهِ حَتّی تَتُمَّ»؛ زیرا حق‌تعالی جبران نقصان نمازهایتان را به نمازهای نافله خواهد فرمود.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی خطاب به نمازگزاران، اظهار کرد: همواره تلاش کنیم اهل سجود و نماز و توکل بر خداوند باشیم تا در دنیا و آخرت به رستگاری برسیم.

وی همچنین جود و سخاوت درراه خدا را از دیگر عوامل قرب الهی ذکر کرد و افزود: هر کس هراندازه که در توان دارد باید از داشته‌های خود درراه قرب الهی دل کنده و انفاق کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1398/5/22 ساعت 12:39
کد : 3558
دسته : اخبار نماز در استان‌ها
لینک مطلب
کلمات کلیدی
نماز
اقامه نماز
نمازهای واجب
نمازهای مستحب
qunoot
namaz

■ شهیدی که یک روز از نمازش قضا نشد

گزارشی از دیدار با خانواده شهید ربطی؛ سطربه‌سطر زندگی شهید ربطی همراه با آیات قرآن گروه جهاد و حماسه ــ شهید کاظم ربطی معلم قرآن و فرمانده پایگاه بسیج مسجد امام جعفرصادق(ع) محله شهید قدمی بود که در چهاردهم مهرماه سال ۶۱ در عملیات مسلم بن عقی ...

■ به آقای جهانگیری نامه نوشتم که در زمان شما توجه به نماز کمرنگ شده است.

حجت ‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز در همایش طلایه‌ داران تبلیغ در جمع طلاب همدانی با تاکید بر اینکه بعضی از مسائل متاسفانه فراموش شده اند که بسیار مهم هم هستند یادآور شد: ما نسبت به زکات بی تفاوت هستیم و درباره آن به خو ...

■ اقامه نماز در ادارات روحیه خدمت رسانی مدیران و کارکنان را تقویت می کند

اقامه نماز در ادارات روحیه خدمت رسانی مدیران و کارکنان را تقویت می کند استاندار البرز تقویت فرهنگ اقامه نماز در ادارات را مهم خواند و گفت: اقامه نماز در ادارات زمینه تقویت روحیه خدمت رسانی مدیران و کارکنان است. محمدعلی نجفی، استاندار البرز در ن ...

■ اقامه نماز بزرگترین و برترین تضمین کننده سلامت آینده جامعه است

 حجت الاسلام علی رودبارانی در پنجاه وششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان آشتیان گفت: نماز تغذیه روحی انسان است و به روح لطافت و نشاط و شادابی می‌بخشد و اضطراب و افسردگی را از بین می‌برد. رئیس ستاد اقامه نماز استان مرکزی افزود: مبنا ...

■ تهیه پیش‌نویس یکسان‌سازی اذان و نماز در پاکستان

تهیه پیش‌نویس یکسان‌سازی اذان و نماز در پاکستان گروه بین‌الملل – پیش‌نویس «یکسان‌سازی زمان اذان و نماز در سراسر پاکستان» توسط وزارت امور مذهبی این کشور تهیه شده است. تهیه پیش‌نویس یکسان‌سازی ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانقنوت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز