هدایت مساجد به سمت مساجد طراز اسلامی / راه اندازی مرکز رسیدگی به امور مساجد همدان

■ هدایت مساجد به سمت مساجد طراز اسلامی / راه اندازی مرکز رسیدگی به امور مساجد همدان

هدایت مساجد به سمت مساجد طراز اسلامی / راه اندازی مرکز رسیدگی به امور مساجد همدان

هدایت مساجد به سمت مساجد طراز اسلامی / راه اندازی مرکز رسیدگی به امور مساجد همدان

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان همدان گفت: مسجد پناهگاهى كه انسان در آن از دغدغه و اضطراب فاصله مى گيرد و به آرامش و سكون دست مى يابد.

در فرهنگ دينى، نام «مسجد» يادآور بندگى و كرنش در پيشگاه خداوند متعال است.  پناهگاهى كه انسان در آن از دغدغه و اضطراب فاصله مى گيرد و به آرامش و سكون دست مى يابد.

مسجد با ايجاد آشنايى و پيوند ميان مؤمن با نخبگان و صالحان جامعه، بسترى مناسب براى پرورش و تربيت روحى، اجتماعى وى فراهم مى كند. مسجد هرچند يك واحد اجتماعى كوچك، ولى نماد يك جامعه اسلامى و نمونه عينى حاكميت ارزش هاى اسلامى است.

مسجد بايد كانونى باشد براى هرگونه حركت و جنبش سازنده اسلامى در زمينه آگاهى و بيدارى مردم و پاك سازى محيط و آماده ساختن مسلمانان براى دفاع از ميراث هاى اسلام به خصوص بايد توجه داشت كه مسجد مركزى براى جوانان با ايمان گردد.

جعفر محقق، مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان همدان  در گفت و گو با خبرنگار شبستان گفت:  مرکز رسیدگی به امور مساجد  همدان از 3 سال پیش  به دستور امام جمعه همدان  در قالب شورای متشکل از حوزه علمیه، سازمان تبلیغات، حوزه علمیه، سازمان اوقاف، صدا و سیما، ستاد اقامه نماز و سپاه انصار الحسین (ع) همدان  شکل گرفت.

وی افزود: در دهه فجر سال گذشته دفتر مرکز رسیدگی به امور مساجد  در محل دفتر امام جمعه با مسئولیت بنده و دبیری حجت الاسلام مرتضی حسنی حلم  رییس ستاد اقامه نماز  افتتاح شد.

وی با بیان اینکه تا کنون به یکصد مسجد سرکشی شده است، گفت: به دنبال این هستیم که شناسنامه مدون با اطلاعات کامل از مساجد داشته باشیم تا مساجد را به سمت مساجد طراز اسلامی هدایت کنیم.

محقق اظهار داشت:  تلاش می کنیم در آینده نزدیک فایل مرکز رسیدگی به امور مساجد را در سایت نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان آیت ا... محمدی راه اندازی کنیم.

مساجد پایگاه حیات معنوی جامعه هستند

این استاد دانشگاه به جایگاه مسجد اشاره کرد و گفت: مسجد نماد رابطه سازمان یافته انسان با خداست که این رابطه باید درهمه ابعاد گسترش و فراگیری داشته باشد چرا که مسجد به عنوان نماد و مرکز عمومی و تجمع مسلمانان مکانی برای ابراز هویت بندگی است.

محقق اضافه کرد: اینکه مسجد را محدود به برگزاری نماز جماعت کنیم ظلم به این مرکز دینی است، چرا که چنین کاری به مثابه آن است که در فرودگاه تنها با هواپیما عکس یادگاری بگیریم و از لذت سوار شدن و اوج گرفتن در آسمان به راحتی بگذریم.

وی به راه های ترغیب حضور مردم در مساجد اشاره کرد و افزود: مسجدی می تواند این رابطه را حفظ کند که به ابعادعاطفی، انسانی، عقلانی، اجتماعی و اقتصادی مردم  توجه کند. در صورتی که چنین مسجدی فعال باشد، آن مسجد طراز جامعه شده و می تواند به عیاری که از یک مرکز دینی انتظار می رود نزدیک شود تا خلاها و کمبودهایی که در زندگی امروز با آن دست به گریبان هستیم را تا حدودی جبران کند.

وی ادامه داد: مساجد هنوز پایگاه مهمی برای حیات معنوی جامعه به شمار می روند. بسیاری از مساجد توانسته اند با وجود ضعف ها و کمبودهایی که دارند مرکزی برای برطرف کردن مشکلات اجتماعی مردم باشند و مانند اکسیژن حیات جامعه را تضمین کنند.

منبع: شبستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در  فیس بوک اشتراک گذاری در تویتر اشتراک گذاری در افسران

1397/1/26 ساعت 12:20
کد : 2157
دسته : اخبار نماز در استان‌ها
لینک مطلب
کلمات کلیدی
مساجد طراز اسلامی
مرکز رسیدگی به امور مساجد
همدان
نماز
قنوت

■ مدیر واحد تبلیغ و ارتباطات مركز تخصصی نماز از تشكیل كارگروه نقش نماز در كاهش آسیب‌های اجتماعی برای تهیه محتوای ویژه نشست‌ها و همایش‌ها خبر داد.

مدیر واحد تبلیغ و ارتباطات مركز تخصصی نماز از تشكیل كارگروه نقش نماز در كاهش آسیب‌های اجتماعی برای تهیه محتوای ویژه نشست‌ها و همایش‌ها خبر داد. به گزارش روابط عمومی و امور استان های ستاد اقامه نماز در گزارشی حجت‌الاسلام اسماعیل ...

■ نهمین نشست كمیته علمی بیست و پنجمین اجلاس نماز برگزار شد

حجت الاسلام و المسلمین رزاقی نماینده محترم ولی فقیه در دانشگاه های استان البرز:در قرآن مجید نیز با توجه به نیاز انسان به برخی از موارد تاكید بسیار داشته است كه یكی از موارد مهم و مورد تاكید قرآن اقامه نماز است .   به گزارش روابط عمومی ستاد ...

■ دومین روز جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مساجد فارس/ نقد نمایش‌های اكران شده از نگاه منتقدان

دومین روز جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مساجد فارس/ نقد نمایش‌های اكران شده از نگاه منتقدان گروه فرهنگی ـ دومین روز برگزاری نخستین جشنواره استنی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس در شهرستان فیروزآباد در حال برگزاری است كه در این گزا ...

■ آیا با آرایش میتوان نماز خواند؟

آرایش اگر بعد از وضو باشد و آن قدر زیاد نباشد که به صورت لایه ای روی پوست مانع رسیدن پیشانی بر مهر شود برای نماز اشکالی ندارد اما در صورتی که نامحرم شخص را می بیند واجب است صورت را بپوشاند.   سوال: آیا بروز صرع خفیف در هنگام نماز، باعث باط ...

■ / مسؤولان برای ترویج نماز پای كار باشند

ه گزارش روابط عمومی و امور استان های ستاد اقامه نماز در گزارشی خبرگزاری فارس از اسدآباد عنوان نمود : حجت‌الاسلام سیدموسی حسینی‌مجد پیش از ظهر امروز در اجلاسیه نماز استان همدان در اسدآباد، با اشاره به اوصاف مؤمنان و مصلحان در جامعه اسلامی، ا ...
درباره ما
با توجه به نیازهای روزافزونِ ستاد و فعالان ترویج اقامۀ نماز، به محتوای به‌روز و کاربردی، مربّی مختصص و محصولات جذاب و اثرگذار، ضرورتِ وجود مرکز تخصصی در این حوزه نمایان بود؛ به همین دلیل، «مرکز تخصصی نماز» در سال 1389 در دلِ «ستاد اقامۀ نماز» شکل گرفت؛ به‌ویژه با پی‌گیری‌های قائم‌مقام وقتِ حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ...
ارتباط با ما
مدیریت مرکز:02537841860
روابط عمومی:02537740732
آموزش:02537733090
تبلیغ و ارتباطات: 02537740930
پژوهش و مطالعات راهبردی: 02537841861
تولید محصولات: 02537841862
آدرس: قم، خیابان شهدا (صفائیه)، کوچۀ 22 (آمار)، ساختمان ستاد اقامۀ نماز، طبقۀ اول.
پیوند ها
x
پیشخوان
ورود به سیستم
لینک های دسترسی:
کتابخانه دیجیتالدانش پژوهانره‌توشه مبلغانسایت نوجوانآموزش مجازی نمازشبکه مجازی نمازسامانه اعزاممقالات خارجیباشگاه ایده پردازیفراخوان های نماز